معاون میراث فرهنگی تهران خبر داد

حفاظت از تپه چشمه علی با ۲۰۰ میلیون تومان

حفاظت از تپه چشمه علی با ۲۰۰ میلیون تومان

به گزارش بیمه خانه بعد از سال ها کم توجهی و صدمه به تپه چشمه علی شهر ری و وعده های مکرر برای حفاظت از آن، سرانجام معاون میراث فرهنگی استان تهران اطلاع داد که فاز اول پروژه ساماندهی و حفاظت از این اثر باستانی با اعتباری بالغ بر دو میلیاردریال (۲۰۰ میلیون تومان) از محل اسناد خزانه اجرا می شود.


به گزارش بیمه خانه به نقل از ایسنا، مرتضی ادیب زاده خاطرنشان کرد: تپه چشمه علی شهرری با پیشینه تاریخی چندهزارساله، جزو نخستین استقرارگاه­ های انسان در مناطق فلات مرکزی ایران بوده و فرهنگ سفال قرمز و نخودی با نقوش حیوانی و گیاهی و هندسی سیاه رنگ مکشوفه از این تپه با عنوان فرهنگ چشمه علی شناخته شده است. وضعیت کنونی تپه به علت ریزش دامنه تپه نیازمند حفاظت است.
معاون میراث فرهنگی استان تهران اظهار نمود: در این پروژه برای شناخت و مطالعات فنی و تهیه سایت پلان مجموعه چشمه علی، شامل کوه و باروی ری باستان و چشمه و نقش برجسته و تپه تاریخی، به وسیله فتوگرامتری و مستندنگاری سه بعدی با هلی شات در حال انجام می باشد.
ادیب زاده اضافه کرد: ساماندهی و استقامت بخشی جداره های تپه و مرمت دیواره های تخریب شده با ملات خاکی و کاهگل و همینطور پاکسازی سطوح تپه اجرا خواهد شد و این پروژه توسط متخصصان مرمت آثار و بنا با نظارت اداره کل میراث فرهنگی استان تهران و رعایت اصول حفاظتی تپه و تقویت جداره های خاکی به انجام می رسد.
تپه چشمه علی در سالهای ۱۳۱۳ تا ۱۳۱۵ هجری شمسی توسط تیم کاوش اریک اشمیت کاوش شد و آثاری در ارتباط با آغاز هزاره چهارم، دوره های اسلامی و اشکانی به دست آمد که حالا بخشی از این آثار در موزه های آمریکا و بخش دیگر در موزه ایران باستان نگهداری می شود. با درگذشت اریک اشمیت، پژوهشها بار دیگر در سال ۱۳۷۷ شمسی توسط گروهی از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، دانشگاه تهران و دانشگاه برادفورد از سر گرفته شد و نشانه های فرهنگی از هزاره های ششم، پنجم و آغازین چهارم به دست آمد.1400/05/11
22:16:12
5.0 / 5
779
تگهای خبر: اعتبار , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
بیمه خانه Bime khane