تدوین برنامه توسعه، اشتغال و كارآفرینی ۳۳۰ روستا در تهران

تدوین برنامه توسعه، اشتغال و كارآفرینی ۳۳۰ روستا در تهران

بیمه خانه: رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران با اشاره به اینكه اجرای برنامه توسعه پایدار ۷۰ روستای استان تهران شروع شده است، از تدوین برنامه توسعه، اشتغال و كارآفرینی ۳۳۰ روستای هدف در استان تهران آگاهی داد.نعمت الله تركی در گفتگو با ایسنا، در تشریح آغاز برنامه توسعه روستاهای استان تهران اظهار داشت: برنامه های توسعه و اشتغال پایدار روستاها برمبنای ظرفیت های بومی و منطقه ای تعریف و عملیاتی خواهند شد. برای نخستین بار در برنامه ششم توسعه توجه ویژه ای به توسعه روستاها شده است. بر همین مبنا پنج هزار روستا در سراسر كشور در اولویت اجرای برنامه های توسعه و اشتغال پایدار قرار گرفته اند.

وی اضافه كرد: برنامه های توسعه پایدار روستاها با رویكرد گردشگری مانند بیابانگردی در روستاهای كویری، توسعه باغداری به روش های نوین مانند احداث باغ های انار و پسته در مناطق كم آب و احداث صنایع كوچك برمبنای استعداد منطقه و مردم بومی تدوین و اجرا میگردد. هم اكنون باز تدوین برنامه توسعه، اشتغال و كارآفرینی ۳۳۰ روستای هدف در استان تهران تكمیل شده است و اجرای این طرح در ۷۰ روستای استان امسال شروع شده است.

وی با اشاره به اینكه دولت تدبیر و امید منابع مالی خوبی برای توسعه پایدار روستاها تعریف كرده است، اضافه كرد: یك میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار از محل صندوق توسعه ملی برای توسعه پایدار روستاها اختصاص یافته است. دولت در تبصره ۱۸ بودجه سال آینده، ۷۳ هزار میلیارد تومان برای توسعه و اشتغال روستاها در نظر گرفته است كه در قالب وام های بدون بهره از یك میلیارد ریال تا ۱۰ میلیارد ریال در اختیار روستاییان قرار خواهد گرفت.

وی افزود: در طول ۴۰ پارسال توسعه مناطق شهری به مناطق روستایی ارجحیت داشته است بدین سان امروز ۸۰ درصد جمعیت كشور در شهرها و ۲۰ درصد در روستاها ساكن هستند. جمعیت تهران در سال ۱۳۵۵ در حدود سه میلیون نفر بود كه این آمار امروز به حدود ۱۴ میلیون نفر رسیده است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران اشاره كرد: روستاهای كشور در گذشته محل اشتغال و تولید بوده اند، اما امروز جمعیت مولد روستایی گذشته تبدیل به جمعیت مصرفی حاشیه شهرهای بزرگ شده كه همین امر زمینه نابسامانی ها و ناهنجاری های زیادی را به وجود آورده است. خالی از سكنه شدن روستاهای استان های دور دست كشور، سبب خوابگاهی شدن روستاهای حاشیه تهران شده كه همین امر سبب حاشیه نشینی و مشكلات اجتماعی در پایتخت شده است.
1397/09/09
23:06:40
5.0 / 5
5008
تگهای خبر: منابع
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
بیمه خانه Bime khane