صفر تا صد بازیافت و تفکیک زباله

صفر تا صد بازیافت و تفکیک زباله

بیمه خانه: برای خیلی از مردم دشوار است که قبول کنند با همین زباله تولیدی هر روزشان می توانیم در مصرف منابع طبیعی صرفه جویی کرده و بجای استفاده از موادخام برای تولید محصولات نو، از مواد بازیافتی استفاده می کنیم؛ اما این یک واقعیت است که در کل دنیا به سمت آن رفته اند و ما بسیار از آن عقب هستیم.


به گزارش بیمه خانه به نقل از ایسنا، بازیافت به مدلول استفاده از مواد مصرف شده برای تولید و ساخت مجدد همان کالا یا کالای قابل استفاده دیگر است. ساخت کاغذ تازه از کاغذهای باطله می تواند نتیجه بازیافت باشد. بازیافت زباله ها سه فایده مهم برای محیط زیست دارد. ما به کمک بازیافت زباله در مصرف منابع طبیعی صرفه جویی کرده ایم؛ برای اینکه بجای استفاده از مواد خام برای تولید محصولات نو، از مواد بازیافتی استفاده می نماییم.
یکی دیگر از فواید بازیافت، صرفه جویی در مصرف انرژی است. البته برای بازیافت مواد زائد هم نیاز به مقداری انرژی است؛ اما انرژی لازم برای بازیافت زباله خیلی کمتر از انرژی مورد نیاز برای تولید محصولات جدید از مواد خام است. برای مثال ساختن آلومینیوم از آلومینیوم بازیافت شده ۹۰ درصد انرژی کمتر از ساختن آن از سنگ معدن نیاز دارد. سومین فایده بازیافت نیاز به فضای کمتر برای دفن زباله هاست.
چگونه باید زباله را تفکیک کرد؟
در قدم اول برای بازیافت زباله ها باید مواد قابل تجزیه مثل پسمانده های آشپزخانه و مواد غذایی را از سایر زباله ها جدا کرده و اهتمام شود فقط این مواد را در کیسه زباله ریخته و به رفتگر تحویل داد. این مواد را به صورتی کود به نام کمپوست تبدیل می کنند و برای اصلاح خاک و جبران مواد غذایی از دست رفته از آن استفاده می نمایند. در مرحله بعد باید مواد قابل بازیافت را از زباله ها جدا نماییم. شیشه، کاغذ، پلاستیک و انواع فلزات از بهترین مواد برای بازیافت هستند.
فایده تفکیک پسماند و بازیافت چیست؟
بازیافت زباله ها سه فایده مهم برای محیط زیست دارد. ما به کمک بازیافت زباله در مصرف منابع طبیعی صرفه جویی کرده ایم برای اینکه بجای استفاده از مواد خام برای تولید محصولات نو، از مواد بازیافتی استفاده می نماییم.
یکی دیگر از فواید بازیافت، صرفه جویی در مصرف انرژی است. البته برای بازیافت مواد زائد هم نیاز به مقداری انرژی است اما انرژی لازم برای بازیافت زباله خیلی کمتر از انرژی مورد نیاز برای تولید محصولات جدید از مواد خام است. برای مثال ساختن آلومینیوم از آلومینیوم بازیافت شده ۹۰ درصد انرژی کمتر از ساختن آن از سنگ معدن نیاز دارد. سومین فایده بازیافت نیاز به فضای کمتر برای دفن زباله هاست.
پسماندهای جمع آوری شده در تهران در کجا پردازش و دفع می شوند؟
به گزارش بیمه خانه به نقل از ایسنا، پسماندهای خانگی شهر تهران بصورت روزانه برای پردازش، بازیافت و تولید کمپوست (کود آلی) به مجتمع بزرگ آرادکوه منتقل می شوند. البته با راه اندازی دو کارخانه پردازش محلی پسماند (MRF) که بتازگی در دو پهنه شرقی و غربی تهران افتتاح شده است کمی تهران به تفکیک از مبدا یا حداقل تفکیک محلی نزدیک شده است.
فواید بازیافت بطری های شیشه ای چیست؟
شیشه معمولی را می توان تا دفعات بیشمار بازیافت کرد برای اینکه شیشه فرسوده نمی گردد. هر بطری شیشه نوشابه را می توان تا 15 بار برای مصارف خوراکی بازیافت کرد.
قیمت تمام شده شیشه های بازیافتی با کیفیتی مشابه شیشه های نو بسیار کمتر از شیشه های نو است. شیشه های سبز و قهوه ای رنگ نوشابه جزء مواد قابل بازیافت هستند. بازیافت یک تن شیشه موجب صرفه جوئی در مصرف حدود یک تن مواد معدنی دیگر می شود ( 600 کیلوگرم ماسه، 190کیلوگرم سود سوزآور، 190کیلوگرم آهک و 60کیلوگرم فلدسپات).
منظور از پسماند تر و خشک چیست؟
برای تفکیک و ذخیره کاغذهای باطله از کجا باید کارتن پلاست تهیه کنم؟
برای تهیه کارتن پلاست مخصوص ذخیره کاغذ باطله، می توانید به ادارات بازیافت شهرداری منطقه خود مراجعه و دریافت کنید. آدرس ادارات بازیافت مناطق در منوی اطلاعات مفید موجود است و یا می توانید به 1888 و 137 نیز تماس بگیرید.
چه نوع پسماندهایی خطرناک هستند؟
زباله های خطرناک، به مواد زائد جامدی اطلاق می شود که بالقوه خطرناک هستند و یا این که سبب خطر برای سلامتی انسان و سایر موجودات زنده می شوند. این مواد که بسادگی تجزیه پذیر نیست اگر در وضعیت مساعد بیولوژیکی قرار گیرند، تکثیر می شوند و عوامل نامساعد دیگری را در محیط به وجود می آورند. مواد زائد سمی و خطرناک، قابل احتراق، خورندگی و قابلیت انفجار دارند.
چند نوع پسماند داریم؟
انواع پسماندها با بهره گیری از دو طبقه بندی بررسی می شوند. طبقه بندی اول، شامل پسماندهای تر یا آلی یا ارگانیک یا فسادپذیر پسماندهای خشک یا غیرآلی یا غیرارگانیک یا غیرفسادپذیر و پسماندهای خطرناک و ویژه می شود. نوع دیگر طبقه بندی پسماندها نیز پسماندهای خانگی، پسماندهای بیمارستانی، پسماندهای تجاری، پسماندهای خطرناک، پسماندهای صنعتی، پسماندهای خاک و نخاله ساختمانی، پسماندهای خیابانی، پسماندهای پارکها، فضای سبز و گورستانها را در بر می گیرد.
پسماندهای خانگی شامل پسماندهای عادی منازل، مواد اضافی باقیمانده در فرآیندهای آشپزی، تغذیه، پسماندهای فضای سبز، پسماندهای میوه و سبزیجات و... می شود. به زباله های حاصل از فعالیت مراکز بهداشتی و درمانی، بیمارستانها، درمانگاهها، مطب های پزشکان و دندانپزشکان، آزمایشگاهها و...؛ زائدات بیمارستانی یا بهداشتی می گویند. پسماندهای تجاری نیز شامل مواد زائد ناشی از کارهای صنوف مختلف تجاری و بازاری می شود. پسماندهای خطرناک شامل باطری، لامپ فلوروسنت و پسماندهای صنعتی شامل مواد زائد ناشی از کارهای صنایع و کارگاه های مختلف که در ضمن پروسه تولید ایجاد می شود، هستند.
همین طور پسماندهای خاک و نخاله ساختمانی به مواد زائد حاصل از عملیات عمرانی و تخریب و نوسازی ساختمانها مانند آجر، شن، الوار، سنگ، بتن و... اتلاق می گردد. برگ درختان، لجن آب روها و جوی های خیابانی، زایدات ناشی از هرس درختان خیابانی و... پسماندهای خیابانی و پسماندهای پارکها، فضای سبز و گورستانها نیز شامل پسماندهای باغبانی، زائدات ناشی از چمن زنی، هرس درختان، شاخ و برگ و... می شود.
چرا کیسه های پلاستیکی برای محیط زیست ضرر دارند و به آن لطمه می رسانند؟
کیسه های نایلونی برای سالیان متمادی (حتی بیش از 500 سال) در خاک باقی مانده و تجزیه نمی شوند. همین طور کیسه های نایلونی سالانه موجب خفگی و مرگ هزاران لاک پشت دریایی می شوند.
پسماند یعنی چه؟
پسماند یا به اصطلاح عام زباله و آشغال، یعنی تمام مواد زائد حاصل از کارهای انسان و حیوان که غیرقابل استفاده و بی مصرف باشد.
روش ورمی کمپوست چیست و چه خواصی دارد؟
بر روی زمین بیش از 3200 گونه کرم بر روی کره خاکی وجود دارد که همگی آنها به جز چند گونه متفاوت و محدود یک کار مشترک یعنی شخم زدن و زیر و رو نمودن خاک را انجام می هند. یکی از اینگونه محدود با نام علمی آنیرنییافوتیدا یا همان کرم قرمز خاکی حلقوی بارانی، توان خوردن زباله و تبدیل آن به کود آلی ورمی کمپوست را دارد. این کرم در روز بیش از وزن خود غذا می خورد و 60 تا 90 درصد آنرا به فضولاتی به نام کود ورمی کمپوست تبدیل می کند.
خصوصیت کود ورمی کمپوست
بی بو است. مانع از ایجاد علف هرز می شود. استفاده از این کود کیفیت محصولات کشاورزی را تا 50 درصد و کمیت را تا 90 درصد می افزاید. به سبب خاصیت اسفنجی در نگه داشت آب و آزاد سازی تدریجی آب موجود؛ مبادرت به بارور نمودن زمین های شوره زار، کوهپایه و غیره کرده است و از همه مهمتر به سبب فقدان هر نوع مواد شیمیایی، محصول کشاورزی تولیدی با بهره گیری از این کود، ارگانیک است و قیمت این نوع محصول تا 5 برابر محصولات عادی است.
کود مایع (چای کمپوست ) چگونه تولید می شود؟
در پروسه تولید ورمی کمپوست محصول دیگری نیز بدست می آید کهwormtea یا چای کمپوست نامیده می شود این محصول تیره رنگ در حقیقت شیرابه بستر کرم ها به همراه لعاب و مایعات دفع شده از بدن کرم می باشد که از بستر خارج می شود. درصورتی که چای کمپوست به نسبت های یک به پانزده رقیق شود برای پرورش گیاهان در سیستم های کشت آبی، آبیاری گلدانها و باغات مناسب خواهد بود. چای کمپوست به صورتهای مختلف همچون باران های آبیاری تحت فشار، محلول پاشی، کشت های هیدرو پوتیک، مصارف خانگی و تلقیح با بذر استفاده می شود.
منبع:

1402/01/02
13:18:24
5.0 / 5
253
تگهای خبر: بازار , شهرداری , كیفیت , محصول
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
بیمه خانه Bime khane