وجود بیش از ۱۶۶ هزار هکتار بافت فرسوده در کشور

وجود بیش از ۱۶۶ هزار هکتار بافت فرسوده در کشور

بیمه خانه: در بیانیه اولین جلسه مدیران عامل سازمان های نوسازی و بهسازی کلانشهرهای کشور به وجود 166 هزار و 500 هکتار بافت فرسوده در کشور تاکید گردید.


به گزارش بیمه خانه به نقل از ایسنا به نقل از سایت شهر مدیران عامل سازمان های نوسازی و بهسازی کلانشهرهای کشور در اولین جلسه خود به ریاست مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران به عنوان دبیر این کمیته تخصصی اطلاعیه ای را برای رفع مشکلات موجود در بافت فرسوده کشور تدوین کردند.
در این بیانیه آمده است: هم اکنون ۱۶۶ هزار و ۵۰۰ هکتار بافت فرسوده و ناکارآمد در کشور وجود دارد که محل سکونت ۲۰ میلیون نفر بوده و در مقابل حوادث طبیعی خصوصاً زلزله لطمه پذیر است علاوه بر آن شرایط حاکم بر این بافت ها بر تشدید معضلات اجتماعی و زیست محیطی دامن می زند. از همین رو چاره اندیشی برای مسائل این بافت ها در اسناد فرادست همیشه مورد تاکید بوده و طی برنامه های چهارم، پنجم و ششم توسعه کشور، متولیان امر موظف به نوسازی آنها در ۱۰ سال شده اند.
اما بعد از گذشت بیش از ۱۷ سال، میزان نوسازی انجام شده فاصله چشمگیری با احکام اسناد فرادست دارد. موضوعی که با توجه به خطرهای حیاتی ناشی از این بافت ها که زندگی بیش از ۲۰ میلیون نفر از شهروندان را تهدید می کند، لزوم خروج از روند فعلی و تسریع بیش از پیش نوسازی بافت های فرسوده و ناکارآمد را اجتناب ناپذیر می سازد. از سویی با توجه به ابلاغ قانون جهش تولید مسکن (۱۴۰۰) و ضرورت همسویی برنامه های تامین مسکن با سیاست های نوسازی و بازآفرینی شهری (براساس ماده ۱۲ قانون مذکور) و برای نیل به اهداف ملی در زمینه مسکن و نوسازی شهری لازم است اقدامات زیر در دستور کار جدی متولیان امر قرار گیرد:
باتوجه به اهمیت و ضرورت نوسازی بافت های فرسوده و ناکارآمد، منابع مورد نیاز، متناسب با ابعاد موضوع و نسبت جمعیتی ساکن در این بافت ها در بودجه های سالانه کشور لحاظ شود همین طور بازپرداخت هزینه های انجام شده توسط شهرداری ها در زمینه تخفیف عوارض و تامین خدمات در محدوده های مذکور بر طبق ماده ۱۶ قانون ساماندهی و پشتیبانی از تولید و عرضه مسکن (۱۳۸۷) و تبصره ۲ ماده ۵ بخشنامه اجرائی برنامه ملی بازآفرینی شهری پایدار (۱۳۹۷) برای تسریع نوسازی بافت های فرسوده و ناکارآمد و هدایت برنامه های تامین مسکن به محدوده های مورد اشاره، سالانه ۱۰۰ هزار تسهیلات کم بهره و طولانی مدت تا سقف ۸۰ درصد هزینه ساخت و خرید مسکن یک واحد مسکونی در این بافت ها اعطا شود. در این خصوص لازم است تسهیلات اسکان موقت نیز به تعداد ۳۰ هزار فقره هر کدام به مبلغ دو میلیاردریال پیش بینی و اختصاص داده شود.
تسهیلات مورد نیاز برای مقاوم سازی و مرمت ۳۰ هزار واحد مسکونی در قالب قانون مدیریت بحران کشور (۱۳۹۸) و قانون پشتیبانی از مرمت و احیای بافت های تاریخی-فرهنگی (۱۳۹۸) تامین شود.
اراضی متعلق به دستگاهها و نهادهای مختلف واقع در محدوده کلانشهرها، بر طبق قوانین ذیربط، بر طبق ماده ۹ بخشنامه اجرائی برنامه ملی بازآفرینی شهری پایدار برای تولید مسکن و پشتیبانی از نوسازی بافت های فرسوده و ناکارآمد در اختیار شهرداری ها قرار گیرد.
اراضی متعلق به شهرداری ها که در برنامه تامین مسکن قرار می گیرند از شمول قانون منع فروش (۱۳۸۱) و بخشنامه اجرائی آن مستثنی شوند.
وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نسبت به بازبینی و تدقیق محدوده ها، حریم ها و ضوابط ساخت و ساز در بافت و بناهای باارزش تاریخی اقدام و ضمن پیش بینی راهکارهای احیای آنها، ساز و کار انتقال حق توسعه برای ابنیه واقع در محدوده های تدقیق شده جدید را نیز با همکاری سایر دستگاه های ذیربط کند.
در امتداد تسهیل و تسریع فرآیندهای ثبتی- مالکیتی، وزارت دادگستری نسبت به تعیین قضات ویژه و تمام وقت جهت رسیدگی به پرونده های متقاضیان دریافت سند در بافت های فرسوده و ناکارآمد اقدام نماید.
اقدامات لازم برای ارتقای تحقق پذیری اعطای سند و تسریع فرآیندهای ثبتی با بهره گیری از ظرفیت قانونی ماده ۹ قانون پشتیبانی از احیاء، بهسازی و نوسازی بافتهای فرسوده و ناکارآمد شهری (۱۳۸۹) صورت پذیرد.
کلیه دستگاهها و نهادهای مالک عرصه در بافت های فرسوده و ناکارآمد نسبت به واگذاری اراضی مذکور به متصرفین، با حداقل قیمت اقدام نمایند.
سازمان اوقاف و امور خیریه همکاریهای لازم را برای تسهیل تامین مسکن و خدمات مورد نیاز در اراضی متعلقه واقع در بافت های فرسوده و ناکارآمد صورت دهد و در این خصوص مجوزهای شرعی و قانونی مورد نیاز را پیگیری کند همین طور لازم است اوقاف نسبت به تدوین و اجرائی کردن بسته تشویقی مشتمل بر کاهش تعرفه و پذیره های مربوطه در محدوده های مورد اشاره اقدام نماید.
وزارت راه و شهرسازی تا آخر سال جاری ضوابط ساخت و ساز در نوار یکصدمتری همجوار خطوط راه آهن واقع در محدوده شهرها (تبصره ۱ ماده ۱۷ قانون اصلاح قانون ایمنی راهها و راه آهن– ۱۳۷۹) را بر طبق طرح های جامع و تفصیلی ملاک عمل شهرها، تدوین کند و به تصویب هیأت محترم دولت برساند.
برای تسریع فرآیندها و بر طبق ماده (۳) و بند (ج) ماده (۲) قانون پشتیبانی از احیاء، بهسازی و نوسازی بافتهای فرسوده و ناکارآمد شهری (۱۳۸۹) بررسی و تصویب طرح های مربوط به بازآفرینی شهری و تولید مسکن توسط کمیسیون های ماده ۵ کلانشهرها صورت گیرد.
کمیسیون های ماده ۵ کلانشهرها، بر طبق ماده ۷ قانون پشتیبانی از احیا و بمنظور رفع موانع اجرای پروژه های تجمیعی محدوده بافت های فرسوده و ناکارآمد، نسبت به بررسی و تصویب خارج از نوبت پروژه های مذکور اقدام نمایند.
با توجه به اهمیت استطاعت پذیر بودن مسکن تولیدی، ضوابط مورد نیاز در این خصوص با همکاری وزارت راه و شهرسازی و شهرداری های کلانشهرها تهیه شود و به تصویب کمیسیون های ماده ۵ برسد همین طور با توجه عدم استطاعت قسمتی از شهروندان برای تامین مسکن، حداقل ۱۰ درصد از واحدهای تولیدی در برنامه های مسکن بصورت استیجاری و با شرایط حمایتی در اختیار گروههای کم درآمد قرار گیرد.
تاکید بر وزارت راه و شهرسازی در برای استفاده حداکثری از قانون جهش تولید مسکن در بافت های فرسوده.
درخواست از ثبت جهت تسریع در روند سند دار شدن پلاکهای واقع در بافت های فرسوده.
تاکید بر استفاده حداکثری از ظرفیت ستاد توانمند سازی محلات کم برخوردار کشور.
درخواست از دولت محترم جهت افزایش مبلغ تسهیلات در بافت فرسوده و کاهش بهز بانکی و افزایش زمان باز پرداخت اصل و سود وام.
منبع:

1401/09/25
12:01:50
5.0 / 5
363
تگهای خبر: خدمات , خرید , زلزله , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
بیمه خانه Bime khane