پسماندسوزی، از فاکتورهای مهم آلودگی هوای تهران

پسماندسوزی، از فاکتورهای مهم آلودگی هوای تهران

بیمه خانه: پسماندسوزی معضلی است که در حاشیه شهرهای بزرگ مانند تهران رخ می دهد و در ایام آلوده نفس کشیدن را برای شهروندان دشوارتر می کند و موجب تشدید آلودگی هوا در وضعیت وارونگی دما می شود؛ آن هم در شرایطی که برمبنای «قانون هوای پاک» و «قانون مدیریت پسماند» پسماندسوزی ممنوع می باشد.به گزارش بیمه خانه به نقل از ایسنا، پسماندسوزی همیشه به عنوان یکی از عوامل آلودگی هوای پایتخت مطرح بوده است. در «قانون هوای پاک» به موضوع پسماندسوزی پرداخته شده و در ماده ۲۰ این قانون آمده است: « انباشت پسماندهای بیمارستانی و صنعتی در معابر عمومی و فضای باز یا سوزاندن آنها و انباشتن پسماندهای خانگی و ساختمانی در معابر عمومی و فضای باز خارج از محلهای تعیین شده توسط شهرداری ها و دهیاری ها یا سوزاندن آنها همین طور سوزاندن بقایای گیاهی اراضی زراعی بعد از برداشت محصول ممنوع بوده و متخلف حسب مورد به جزای نقدی درجه شش موضوع ماده ۱۹ «قانون مجازات اسلامی محکوم می شود».

علیرضا مزینانی -مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران- درباره ی اقدامات این اداره کل برای مقابله با پسماندسوزی می گوید: با برنامه ریزی انجام شده گشت و پایش های شبانه در زمینه کل استان بوسیله ادارات حفاظت محیط زیست شهرستان ها و ستاد اداره کل اجرا می شود. هدف از انجام این گشت ها و پایش ها کنترل منابع آلوده کننده هوا و مقابله با تخلفات احتمالی خصوصاً در ساعات غیر اداری و ایام تعطیل هفته است.

وی همین طور پسماند و ضایعات سوزی را از با اهمیت ترین عوامل در افزایش آلودگی هوا ذکر و اضافه می کند: ۱۷ مورد مقابله با پسماندسوزی و ضایعات سوزی در گشت و پایش های شبانه ماموران اجرائی در طول این مدت ثبت شده که نشان از ادامه این معضل در سطح استان دارد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران با اعلان اینکه برابر قانون چندین دستگاه درباب برخورد با پسماند سوزی وظیفه دارند، می گوید: شهرداری ها، بخشداری ها، نیروهای انتظامی، جهاد کشاورزی همچون دستگاه هایی هستند که باید بصورت ویژه و جدی تری به این مساله بپردازند تا این معضل مهم در سطح استان برطرف شود. آلودگی هوا موضوعی است که نیازمند مشارکت جدی و همکاری همه مردم و دستگاه های اجرائی مسئول دارد.

بیشتر بخوانید: پسماند و ضایعات سوزی از با اهمیت ترین عوامل افزایش آلودگی هوای تهران

این موارد در حالی در آذرماه سال جاری بیان شده است که به گفته محمد رستگاری -معاون سابق نظارت و پایش اداره محیط زیست استان تهران- پسماندسوزی یکی از شایع ترین تخلفاتی است که گزارش می شود و نقش موثری در تشدید آلودگی هوا خصوصاً در وضعیت پایداری جوی و عدم وزش باد دارد.

بیشتر بخوانید: نقش موثر پسماندسوزی در تشدید آلودگی هوای تهران طی روزهای اخیر

او همین طور خاطرنشان می کند که بطور معمول افرادی که مبادرت به پسماندسوزی می کنند، قابل شناسایی نیستند مگر این که حین این اقدام مشاهده شوند بدین سبب پیشگیری و مقابله با آن کاری دشوار است.

عزیز میکائیلی - رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان پردیس- نیز بر ضرورت فرهنگ سازی در حوزه پسماندسوزی تاکید می کند و می گوید: لازم است که همه افراد خودرا متعهد به رعایت الزامات زیست محیطی و مسئول حفظ محیط زیست و سلامتی تک تک آحاد جامعه و شهروندان بدانند.

پسماندسوزی معضلی است که سالهای قبل نیز به شکل گسترده در شهرهای مختلف استان تهران رخ می داد و موجب تشدید آلودگی هوا می شد اما طی سال جاری با توجه با افزایش روزهای آلودگی هوا نسبت به سال قبل مقابله با این معضل بیش از پیش اهمیت پیدا کرده است.

فاطمه اکبرپور - رییس اداره ارزیابی محیط زیست و بررسی آلودگی هوا و تغییر اقلیم اداره کل محیط زیست استان تهران- نیز به ایسنا می گوید: معضل پسماندسوزی کما فی سابق در حاشیه بیشتر شهرستان های استان و نقاط مختلف استان تهران مشهود است که باتوجه به وارونگی دما و سکون جوی، به عنوان یکی از کانون های آلودگی هوا نیز شمرده می شود.

به گفته وی، با وجود این که برخوردهای جدی با متخلفان پسماندسوزی صورت می گیرد اما همچنان مانند سالهای قبل این تخلف در خیلی از نقاط استان تهران توسط برخی افراد اتفاق می افتد.

اکبرپور درباره ی دلیلهای و انگیزه های برخی افراد برای مبادرت به پسماندسوزی توضیح می دهد و می گوید: برخی افراد بمنظور سودجویی و منفعت طلبی مبادرت به پسماندسوزی می کنند. درعین حال ارتزاق تعدادی از افراد به زباله گردی و سوزاندن پسماندها به امید یافتن بخش باارزش پسماند گره خورده است. پدیده وندالیسم و زباله گردی کودکان نیز یکی از پدیده های اجتماعی این حوزه تلقی می شود. متاسفانه سوزاندن لاستیک و قطعات پلاستیکی اجزای مختلف پسماندها علاوه بر انتشار پارامترهای متداول آلایندگی هوا، منجر به آزاد شدن ترکیبات خطرناک آلی و در بعضی از موارد حتی دی اکسین ها و فوران ها نیز می شود که بیماری زایی آنها ثابت شده است.

بیشتر بخوانید: پسماند و ضایعات سوزی از با اهمیت ترین عوامل افزایش آلودگی هوای تهران

رئیس اداره ارزیابی محیط زیست و بررسی آلودگی هوا و تغییر اقلیم اداره کل محیط زیست استان تهران به راهکارهای کاهش پسماندسوزی اشاره می کند و می گوید: بسیار واضح است تا آن زمان که ذخیره سازی پسماندهای شهری به روال فعلی ادامه پیدا کند و دسترسی به پسماند در تمام ساعات شبانه روز برای زباله گردی فراهم باشد، این مشکل حل نخواهد شد. برای مرتفع شدن این مشکل باید شیوه ذخیره سازی و جمع آوری پسماند تغییر و به سمت هوشمند سازی حرکت نماید. یکی دیگر از راه حل ها ساماندهی کلیه ذینفعان خصوصاً زباله گردان، تفکیک کنندگان و بازیافت کنندگان است چونکه این افراد از اجزای این چرخه محسوب می شوند و حذف آنان پاک کردن صورت مساله خواهد بود. انتظار می رود این موضوعات در طرح جامع مدیریت پسماند کلان شهر تهران و سایر شهرهای استان پیش بینی شود.

اکبرپور می گوید: برخی افراد نیز پسماندهای حاصل از هرس درختان را بجای انتقال به مکانی مناسب برای دفع به آتش می کشند تا به خیال خود با سریع ترین روش مبادرت به دفع آنها کنند همین طور در بعضی مناطق از شهر یا روستاها که خدمات دهی برای مدیریت پسماند به نحو مطلوب صورت نمی گیرد، مردم آن منطقه برای دور کردن پسماندها از پیرامون محل زندگی خود مبادرت به آتش زدن آنها می کنند.

به گزارش بیمه خانه به نقل از ایسنا، سازمان حفاظت محیط زیست در زمینه مدیریت پسماند و مقابله با پسماندسوزی به عنوان دستگاه نظارتی تعیین شده است و مقابله با معضل پسماندسوزی بر عهده شهرداری ها، دهیاری ها، بخشداری ها، نیروی انتظامی، استانداری و چند وزارتخانه دیگر است اما آیا واقعا متولیان اقدامات لازم را انجام می دهند و عزم جدی برای مقابله با پسماندسوزی دارند؟

منبع:

1401/09/23
11:02:16
5.0 / 5
484
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
بیمه خانه Bime khane