معاون وزیر كشور عنوان كرد

کمیته انطباق، گلوگاه بررسی تخلفات شورای شهرها

کمیته انطباق، گلوگاه بررسی تخلفات شورای شهرها

رئیس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور و معاون امور عمرانی وزارت کشور اظهار داشت: تخلفات شوراها، در گلوگاه کمیته انطباق بررسی می شود.


مهدی جمالی نژاد در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به نقش پررنگ حمل و نقل عمومی در مدیریت شهری اظهارکرد: بطور کلی حمل و نقل انبوه بر در کلانشهرها بخصوص شهر تهران برای ما اهمیت زیادی دارد. برای تحقق این مهم، تلاش ما بر این بوده تا برای خرید واگن کمک نماییم. ما اکنون درحال کارسازی ۶۳۰ دستگاه هستیم. همین طور تلاش می نماییم تا با بهره گیری از اوراق مشارکت، اسناد خزانه و کمک نقدی به شهرداری ها برای بحث سازه ای قطار شهری نیز کمک نماییم.

رییس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور افزود: در کنار حمایت و هدایت حمل و نقل ریلی باید به حمل و نقل عمومی نیز توجه کرد. در همین زمینه برنامه ما این است تا با خرید اتوبوس، مینی بوس و نوسازی ناوگان تاکسیرانی نقاط ضعف حمل و نقل عمومی را برطرف نماییم. امسال در زمینه تجهیزات حمل و نقل کارهای خوبی انجام داده ایم و ۲۰۰۰ اتوبوس نیز خریداری کردیم که امیدواریم در اسرع وقت به سامانه اتوبوسرانی کشور اضافه شود.
تخلفات شوراها در کمیته انطباق بررسی می شود
جمالی نژاد درباره برخورد با تخلفات شوراها نیز به ایسنا اظهار داشت: یکی از گلوگاه هایی که تخلفات شوراها را بررسی می کند، کمیته انطباق است که مصوبات شوراها را رصد و احصا می کند، این کمیته مسائل را با قوانین انطباق می دهد و اگر بر مغایر با قانون باشد با آنها برخورد می کند.

وی اضافه کرد: همین طور اگر تخلفاتی وجود داشته باشد و اقداماتی خلاف شئون شورایی صورت گیرد، هیئت های حل اختلاف استان نیز برای برطرف نمودن آن حاضر هستند. در صورت وجود اعتراض، این پرونده ها به شورای حل اختلاف کشور می آید تا به آنها رسیدگی شود. در این دوره تخلفات کمتر شده اما بازهم تلاش می نماییم تا تخلفات باقی مانده به حداقل برسد.

معاون عمرانی وزیر کشور در ادامه اظهار داشت: ما همزمان با انتخاب و استقرار دولت، شوراها را نیز مستقر و شهرداران را نیز انتخاب کردیم. ما ۳۸ هزار روستا و ۱۴۰۰ شهرداری داریم که با وجود شرایط سخت اقتصادی با کمک وزارت کشور برای کمک و پشتیبانی آنها توانستند مستقل باشند. دو نمونه از این اقدامات مثبت، "قانون مالیات بر ارزش افزوده و لایحه درآمدهای پایدار" است.

واگذاری ۸۰۰۰ میلیاردتومان اوراق مشارکت حمل و نقل انبوه و عمومی به کلانشهرها

وی افزود: امسال باتوجه به شعار سال که تولید دانش بنیان و اشتغال آفرین است، باید به سمت تبدیل دانش به ثروت برویم. شهرهای ما باید کارآفرین و فن آفرین باشند و جوانان هنگامی که فارغ التحصیل می شوند منتظر پشت میزنشینی نباشند. در کنار این اقدامات، در حوزه حمایت ها و پشتیبانی های مالی نیز اقدامات خوبی انجام شده است. ۸۰۰۰ میلیاردتومان اوراق مشارکت حمل و نقل انبوه و عمومی به کلانشهرها واگذار شده و در حوزه مالیات بر ارزش افزوده نیز ۴۰۰۰ میلیارد تومان به شهرهای کوچک کمک شده است. همین طور ما امسال ردیف های مازاد بر ارزش افزوده داریم تا بوسیله آنها نیز به شهرها کمک نماییم.
1401/05/14
13:55:19
5.0 / 5
210
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
بیمه خانه Bime khane