معاون فنی عمرانی شهرداری منطقه۱۱ خبر داد

شروع فاز اجرائی طرح بازپیرایی و آرام سازی میدان وحدت اسلامی

شروع فاز اجرائی طرح بازپیرایی و آرام سازی میدان وحدت اسلامی

به گزارش بیمه خانه معاون فنی عمرانی شهرداری منطقه11 از شروع فاز اجرائی طرح بازپیرایی و آرام سازی میدان وحدت اسلامی آگاهی داد و اظهار داشت: این پروژه در دو فاز انجام می شود و فاز اول آن تا شهریور امسال و فاز دوم نیز تا آخر سال به پایان خواهد رسید.


سجاد زارع صفت در گفت و گو با ایسنا، در تشریح روند اجرای طرح بازپیرایی میدان وحدت اسلامی اظهار داشت: پروژه بازپیرایی و آرام سازی میدان وحدت اسلامی از سال ۱۳۹۶ با مطالعات اجتماعی شروع و مطالعات ترافیکی این طرح نیز انجام شد و نهایتاً این طرح مصوب و در راه شکل گیری پروسه اجرا در آخر سال ۱۳۹۹ پیمانکار این پروژه برگزیده شد.

وی ادامه داد: در آن مقطع عملیات عمرانی اتفاق نیافتاد و با تغییر رویکرد مدیریت شهری، پیمانکار خواسته شد و موظف شد که کار را انجام دهد و بدین سان عملیات عمرانی طرح بازپیرایی میدان وحدت اسلامی از بهمن ماه سال ۱۴۰۰ شروع شد.

معاون فنی عمرانی شهرداری منطقه۱۱ با تاکید بر این که میدان وحدت اسلامی از چند جنبه مورد توجه است، اظهار نمود: این میدان قدیمی و تاریخی بوده که امروز دیگر میدان نیست و به معبر خیابان تبدیل گشته است. در حقیقت به تقاطع سه خیابان شیخ بهایی، فروزش(مهدی خانی) و بازارچه طرخانی اصطلاحا میدان وحدت اسلامی می گویند.
وی با تاکید بر این که در ضلع شرقی این میدان بازارچه طرخانی بعنوان ورودی منطقه ۱۲ قلمداد می شود، اضافه کرد: طرخانی از بازارچه های قدیمی است و تردد بالایی دارد؛ ضلع غرب دو خیابان فروزش از شرق به غرب یکطرفه است و خیابان شیخ بهایی مسیر غرب به شرق یکطرفه است که در ابتدای طرح وقتی مطالعات انجام شد نهایتاً تصمیم بر این شد که میدان بازپیرایی و آرام سازی شود.
معاون فنی عمرانی شهرداری منطقه۱۱ افزود: این پروژه در دو فاز انجام می شود و فاز اول آن تا شهریور امسال و فاز دوم نیز تا آخر سال به پایان خواهد رسید. هم اکنون عملیات عمرانی از ضلع شرق شروع شده و در مرحله بعد در ضلع غرب میدان آرام سازی صورت خواهد گرفت و نهایتاً بحث آرام سازی وسط میدان انجام می شود. باتوجه به اهمیت موضوع انسان محوری در شهر برای مدیریت شهری این بحث در اجرای این پروژه در دستور کار قرار گرفت.
وی ادامه داد: میدان یا معبر وحدت اسلامی چهار خط عبور دارد. یک مسیر از شمال به جنوب وحدت اسلامی و یک مسیر برگشت اتوبوس از جنوب به شمال خیابان است و در آن محدوده یک پل عابر پیاده قرار دارد که مطالعات ترافیکی نشان میدهد حجم عبور مردم از پل عابر پیاده ببسیار پایین است و غالب مردم از همسطح عبور می کنند و تمایل کمی به استفاده از پل عابر پیاده در این محدوده وجود دارد به گونه ای که مطالعات انجام شده در زمان پیک تردد نشان میدهد ۳۰ نفر از پل عابر و نزدیک به ۵۰۰ نفر از زیر پل عابر عبور می کنند پس نهایتاً کمیته های حوزه حمل و نقل و ترافیک به این جمع بندی رسیدند که این پل باید حذف شود.
زارع صفت اشاره کرد: با حذف پل عابر همسطح خیابان و عبور شهروندان مسیر تردد ایمن ایجاد می نماییم، به گونه ای که در هسته میدان سرعت را به صفر نزدیک می نماییم تا تردد ایمن مردم اتفاق بیافتد و این کار در قالب بازپیرایی میدان اتفاق خواهد افتاد. با حذف این پل چند اتفاق مثبت روی می دهد همچون اهمیت انسان محوری در میدان مشهود می شود، تردد ایمن محقق می شود و امکان حذف زوائد فیزیکی نیز فراهم می شود.
وی در تشریح روند حذف زوائد فیزیکی سطح میدان وحدت اسلامی نیز اظهار داشت: این کار در دو بخش صورت می گیرد نخست زوائدی که امکان حذف دارند، حذف خواهند شد و یکسری از زوائد نیز بعنوان المان از آنها استفاده می شود بدین سان محوری قدیمی تاریخی را به شهر برمی گردانیم و تلاش خواهیم کرد کارکرد اجتماعی خود که حضور و تجمع شهروندان همراه با آرامش است به دست آید.
وی افزود: در بخش بعدی زوائد فیزیکی داخل هسته میدان و مغازه های اطراف نیز حذف خواهند شد؛ هم اکنون نیز در ضلع غربی برخی اقدامات همچون یکسان سازی تابلو مغازه ها انجام شده است و نهایتاً یکی از مهم ترین آیتم های این طرح، ایجاد شکل بصری مناسب برای میدان وحدت اسلامی است.
منبع:

1401/01/26
15:30:00
5.0 / 5
233
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
بیمه خانه Bime khane