ارائه زمین معوض به جای سرخه حصار

ارائه زمین معوض به جای سرخه حصار

بعد از آن که مالکان شهرک زیتون سرخه حصار با تهاتر زمینهای خود با منطقه واصفجان پردیس مخالفت کردند، به تازگی جلسه ای بین نمایندگان مجلس با مسؤلان وزارت راه و شهرسازی در این خصوص برگزار و فرایند ارزش گذاری و ارائه زمین معوض به ساکنان شهرک زیتون به سازمان ملی زمین و مسکن محول شده است.


به گزارش بیمه خانه به نقل از ایسنا، تکلیف شهرک زیتون واقع در اراضی محیط زیست سرخه حصار بعد از ۳۸ سال هنوز مشخص نشده و ۴۲۱۷ مالکی که در این شهرک، زمین در اختیار دارند حدود چهار دهه است که بلاتکلیف هستند. البته خیلی از افراد مبادرت به ساخت و ساز در این منطقه کرده اند اما محیط زیست اجازه صدور مجوزهای جدید را نمی دهد.
ماجرای شهرک زیتون واقع در شمال شرق تهران به سال ۱۳۶۲ مربوط می شود که در آن زمان وزارت جهاد سازندگی سابق به ۴۲۱۷ کارمند خود در چارچوب شرکتهای تعاونی ۳۳ گانه، بخشی از اراضی منطقه سرخه حصار را که آن زمان در اختیار این وزارت خانه بود با ارائه سند رسمی، واگذار کرد. طی این سال ها ۱۷۰ خانوار مبادرت به ساخت و ساز در این منطقه کردند؛ در حالیکه به علت قرار داشتن زمینهای این منطقه در منطقه زیست محیطی سرخه حصار، محیط زیست با ارائه مجوز برای سایرین مخالفت کرد و خدمات شهری و انشعابات به ساکنان این منطقه ارائه نمی گردد.
سال ۱۳۹۹ بعد از پیگیری های مستمر و اعتراض مالکان، طبق مصوبه شورایعالی معماری و شهرسازی مقرر شد اراضی معوض در ناحیه واصفجان در ۲۰ کیلومتری شمال شهر پردیس به مالکان شهرک زیتون سرخه حصار داده شود. اما مالکان زمینهای زیتون که البته با اضافه شدن وراث آنها تعدادشان چند برابر شده با مقایسه ارزش زمینهای خود با شهر تهران می گویند که حاضر به تهاتر زمینهای خود با واصفجان پردیس نیستند.


آخرین پیگیری ها از آن حکایت می کند که اراضی تعاونی مسکن منطقه سرخه حصار درحال طی فرایند ارزیابی و ارزش گذاری توسط سازمان ملی زمین و مسکن می باشد و کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی وضعیت اراضی مذکور و رفع مشکلات مالکان آنها را تا حصول نتیجه پیگیری خواهد نمود.
این خبر را محمدرضا رضائی کوچی ـ رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی ـ امروز به خبرگزاری خانه ملت اعلام نموده و گفته است: در جلسه کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی که به منظور بررسی و تعیین تکلیف این اراضی برگزار شد، وزارت راه و شهرسازی مکلف شد، با عنایت به ممنوعیت ساخت و ساز در این اراضی، زمین جایگزین متناسب با ارزش هر ملک و زمین به خواست مالکان، در تهران داده شود.
وی اضافه کرد: وظیفه ارزش گذاری اراضی تعاونی های مسکن منطقه سرخه حصار به سازمان ملی زمین و مسکن زیر نظر وزارت راه و شهرسازی سپرده شده و این سازمان باید فرمولی برای ارزش گذاری اراضی تعیین کرده و سپس وزارت راه نسبت به عرضه زمین معوض به مالکان اقدام نماید.
منبع:

1400/11/11
12:56:00
5.0 / 5
516
تگهای خبر: خدمات , سازمان , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
بیمه خانه Bime khane