چگونگی تغییر شهر نهضت ملی مسکن

چگونگی تغییر شهر نهضت ملی مسکن

بیمه خانه: آن دسته از متقاضیان طرح نهضت ملی مسکن که باتوجه به محل سکونت پنج سال اخیر خود شهرهایی بجز شهرهای مجاز اعلام شده از طرف وزارت راه و شهرسازی را انتخاب نموده اند باید ثبت نام خودرا حذف و باردیگر برمبنای شهر مجاز، ثبت نام کنند.


به گزارش بیمه خانه به نقل از ایسنا، با وجود آنکه متقاضیان می توانند برخی اطلاعات شناسنامه ای خودرا در سامانه نهضت ملی مسکن ویرایش کنند امکان ویرایش گزینه شهر وجود ندارد. بنا بر این کسانی که در انتخاب شهر مجاز، اشتباه کرده اند باید بطور کلی انصراف بدهند و باردیگر مطابق شهرهایی که مجاز به انتخاب آن هستند ثبت نام خودرا انجام دهند. در غیر این صورت تقاضای آنها در مراحل بعدی رد خواهد شد.
پیگیری ها از روابط عمومی وزارت راه و شهرسازی حاکی از آنست که در مرحله نخست از فراخوان طرح نهضت ملی مسکن، شرایط نسبت به مراحل ثبت نام طرح اقدام ملی، تسهیل شده است. بدین صورت که در مرحله اول فقط اطلاعات اولیه متقاضیان دریافت خواهد شد و پس از پالایش، در صورت واجد شرایط بودن از آنها درخواست می شود تا نسبت به ارائه سایر مدارک اقدام نمایند.
بدین سبب مرحله اول ثبت نام طرح جهش تولید و تامین مسکن (نهضت ملی مسکن) پیچیدگی خاصی ندارد و متقاضیانی که قصد ویرایش شهر خودرا دارند می توانند به آسانی با حذف درخواست خود باردیگر ثبت نام کنند.
برای ساکنان شهر تهران، اداره کل راه و شهرسازی استان تهران اصرار کرد که ساکنان شهر تهران فقط مجاز به انتخاب شهرهای جدید پرند، هشتگرد، ایوانکی و همین طور رباط کریم و پاکدشت هستند و اگر بطور مثال شهرهای بومهن، رودهن، دماوند یا اسلامشهر را انتخاب کنند تقاضای آنها رد می شود. در شهرهای مذکور فقط کسانی که طی پنج سال اخیر در آن محدوده ها سکونت داشته اند مجاز به ثبت نام هستند.
بعنوان نمونه برای ساکنان شهر اصفهان، شهرهای جدید بهارستان، فولادشهر و مجلسی در نظر گرفته شده و ساکنان شهر اصفهان نمی توانند گلپایگان را انتخاب کنند اما ساکنان کلیه شهرهای استان اصفهان مجاز به ثبت نام در شهر جدید مجلسی هستند.
یکی از مشکلاتی که متقاضیان در ثبت نام نهضت ملی مسکن دارند این است که امکان ثبت نام در تمامی شهرهای استان برای متقاضیان وجود دارد و بنا بر این خیلی از افراد شهرهای بدون مجوز را انتخاب می کنند. امکان اصلاح شهر نیز وجود ندارد و بنا بر این افراد باید ثبت نام خودرا حذف و باردیگر نام نویسی کنند.
بدین سبب گزارش، از ۲۸ مهرماه که ثبت نام طرح نهضت ملی مسکن شروع شده تا کنون بیش از ۲ میلیون و ۲۷۳ نفر در سامانه نهضت ملی مسکن ثبت نام کرده اند و نام نویسی تا ۱۵ دی ماه ادامه دارد. متقاضیان برای ثبت نام به سامانه saman.mrud.ir مراجعه کنند. نهضت ملی مسکن یکی از سیاست های کلان دولت سیزدهم در زمینه مسکن می باشد که بر طبق این سیاست، راه اندازی ۴ میلیون واحد مسکونی در ۴ سال در برنامه دولت قرار گرفته است.
متقاضیان با داشتن چهار شرط تاهل و سرپرست خانوار بودن، حداقل سابقه ۵ سال سکونت در شهر موردتقاضا، فاقد مالکیت خصوصی و در نهایت عدم استفاده از امکانات دولتی از اول انقلاب در زمینه مسکن، می توانند نسبت به ثبت نام اقدام نمایند.
برمبنای قانون جهش تولید و تامین مسکن، زنان خودسرپرست مشروط به داشتن حداقل ۳۵ سال سن، معلولان جسمی و حرکتی با ۲۰ سال سن، می توانند در قانون جهش تولید مسکن (نهضت ملی مسکن) مشارکت داشته باشند. همچنین، قانون برای سرپرستان خانوار، محدودیت سنی نگذاشته است چونکه این افراد سرپرست خانوار تعریف می شوند و برای قانونگذار متاهل یا سرپرست خانوار بودن ملاک است. در عین حال، زنان و مردان سرپرست خانوار که به سبب متارکه بصورت مجردی زندگی می کنند و سرپرست فرزندان خود هستند خانوار تلقی شده و بدون ملاک سن می توانند ثبت نام کنند.
برمبنای مصوبه تازه شورای عالی مسکن، مردان مجرد بالای ۴۵ سال سن و بیماران خاص با تاییدیه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، امکان ثبت نام در نهضت ملی مسکن را دارند.
برای مهاجران از کلانشهرها، سابقه سکونت به یکسال تقلیل پیدا کرده است. بدین معنا اگر کسی ساکن کلانشهری بوده و در شهر دیگر، تقاضای مسکن دارد با حدود یکسال سابقه سکونت در همان شهر امکان ثبت نام در طرح نهضت ملی مسکن را دارد. همین طور برای کارکنان دولت و نیروهای نظامی و روحانیون برمبنای حکم اداری و یا برمبنای تشخیص حوزه های علمیه، سابقه سکونت ۵ ساله در طرح نهضت ملی مسکن مورد نیاز نیست. این افراد می توانند بجز تهران در سایر شهرهای کشور از این مزیت بهره مند شوند. ایجاد امکان ثبت نام برای افراد مجرد بالای ۲۵ سال توسط وزیر راه و شهرسازی درحال بررسی است که احیانا به زودی محقق می شود.
منبع:

1400/10/05
21:34:08
5.0 / 5
330
تگهای خبر: آموزش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
بیمه خانه Bime khane