چه زمان شرایط اضطرار آلودگی هوا اعلام می شود؟

چه زمان شرایط اضطرار آلودگی هوا اعلام می شود؟

بیمه خانه: هرساله با آغاز فصل پاییز و ورود به نیمه سرد سال هوای کلانشهرها خصوصاً تهران آلوده می شود. طی هفته گذشته نیز شهروندان تهرانی پنج روز آلوده را پشت سر گذاشتند و بعضی از ایستگاه های سنجش کیفیت هوا، هوای ناسالم برای همه افراد را ثبت کردند. به سبب کاهش وزش باد و توقف بارش ها طی دور روز اخیر نیز هوای تهران آلوده بوده است اما به جهت اینکه شرایط اضطرار آلودگی هوا اعلام گردد، بگفته معاون نظارت و پایش محیط زیست استان تهران لازم است «میانگین کیفیت هوای پایتخت» در محدوده ناسالم برای همه گروه ها قرار گیرد و این شرایط حداقل 24 ساعت تداوم داشته باشد.محمد رستگاری در گفت و گو با ایسنا افزود: شرایط اضطرار آلودگی هوا زمانی است که میانگین کیفیت هوا در وضعیت ناسالم برای همه گروه ها قرار بگیرد و سازمان هواشناسی نیز اعلام نماید که این شرایط حداقل ۲۴ ساعت و بطور ویژه ۴۸ ساعت ادامه خواهد داشت.

وی ادامه می دهد: زمانی شرایط اضطرار آلودگی هوا اعلام می شود که شاخص کیفیت هوا از عدد ۱۵۰ بگذرد و برقراری شرایط ناسالم برای همه گروه ها ادامه دار باشد بدین سبب اگر یک زمان شاخص کیفیت هوا در محدوده ناسالم قرار گیرد اما پیش بینی ها حاکی از ناپایداری جوی و در نتیجه بهبود کیفیت هوا باشد دیگر شرایط اضطرار محسوب نمی گردد.

گفتنی است در هوای ناسالم که به رنگ قرمز نشان داده می شود، کلیه افراد جامعه در معرض مخاطرات ناشی از آلودگی هوا قرار می گیرند و حتی ممکنست گروه های حساس گرفتار عوارض شدیدتری شوند. افزون بر این در هوای بسیار ناسالم که به رنگ بنفش نشان داده می شود و عدد AQI بین ۲۰۱ تا ۳۰۰ قرار می گیرد، احتمال بروز عوارض جدی برای سلامت افراد جامعه افزایش می یابد. همین طور برمبنای مقالات علمی هر واحد افزایش در غلظت ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون، ۸ درصد تلفات بیماران کرونائی را بیشتر می کند بدین سبب در وضعیت همزمانی آلودگی هوا با شیوع ویروس کرونا سفارش می شود افراد تا جای ممکن در منزل بمانند و برای کارهای غیرضروری از خانه خارج نشوند همین طور لازم است افراد استفاده مداوم از ماسک در فضای خارج از منزل را در اولویت خود قرار دهند.

در شرایط اضطرار آلودگی هوا، کمیته اضطرار آلودگی هوا در جلساتی که می سازند درباره راهکاری های کاهش سریع میزان انتشار آلاینده ها تصمیم گیری می کنند. حسین مقدم - مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودرو های تهران- نیز پیشنهاد کرده است که در ایام ناسالم و شرایط اضطرار تصمیمات به روزتری اتخاذ شود و تردد خودرو ها بجای آنکه بر طبق پلاک خودرو باشد، بر طبق میزان آلایندگی خودرو باشد و در ایام اضطرار آلودگی هوا داشتن معاینه فنی برتر بجای پلاک زوج و فرد معیار تردد خودرو ها قرار گیرد.

به گزارش بیمه خانه به نقل از ایسنا، همچون تصمیماتی که در وضعیت اضطرار آلودگی هوا طی سالهای گذشته اتخاذ شده ممنوعیت فعالیت برخی واحدهای آلاینده، ممنوعیت کارهای پروژه های عمرانی، اعمال محدودیت برای تردد خودرو ها، جلوگیری از ورود خودرو های آلاینده بویژه خودرو های اسقاطی و دیزلی مانند کامیون ها به محدوده کلانشهرها و ممنوعیت توقف اتوبوس های روشن در ترمینال ها و جایگاه های اتوبوس رانی شهری و بین شهری و تعطیلی مدارس بود.

منبع:

1399/09/21
13:04:20
5.0 / 5
1375
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
بیمه خانه Bime khane