مدیر عامل ستاد معاینه فنی خودروهای تهران:

معاینه فنی، شرط رفع توقیف موتورسیكلت ها شود

معاینه فنی، شرط رفع توقیف موتورسیكلت ها شود

بیمه خانه: مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودرو های تهران اعلام نمود كه لازم است ستاندن معاینه فنی، شرط رفع توقیف موتورسیكلت های ترخیصی شود.


به گزارش بیمه خانه به نقل از ایسنا، حسین مقدم درباب تدبیر پلیس برای تعیین تکلیف و ترخیص موتورسیکلت های توقیفی اظهار داشت: بدون تردید ورود این موتورسیکلت ها که بیش از 95 درصد آن کاربراتوری است می تواند در افزایش آلودگی هوا با وضع موجود تاثیر گذار باشد به شکلی که مطالعات نشان می دهد یک موتورسیکلت کاربراتوری حداقل معادل پنج خودرو با استاندارد یورو 2 آلایندگی تولید می کند.
وی با اعلان اینکه بر طبق اطلاعات سیاهه انتشار شهر تهران سهم موتورسیکلت ها در تولید آلایندگی گازی در حدود 21 درصد و در تولید ذرات معلق 10 درصد است، اظهار داشت: این آمار گویای این مسئله است که کم توجهی در کنترل این وسایل نقلیه می تواند آلودگی هوا را به صورت شایان توجهی تشدید کند.
مقدم در مورد لزوم انجام معاینه فنی برای این موتورها اظهار داشت: البته ما معتقدیم انجام معاینه فنی موتورسیکلتهای کابراتوری نمی تواند بعنوان راهکار موثر در کاهش آلایندگی تولیدی از این وسایل نقلیه باشد. در موتورسیکلت های کاربراتوری تنظیم سوخت به صورت دستی توسط خود راکب امکان پذیر بوده و سطح انتشار آلایندگی قابل تغییر است. تنها راهکار و ساماندهی در این ارتباط خروج موتورسیکلت های کابراتوری از چرخه تردد و جایگزینی و نوسازی آن با موتورسیکلت های انژکتوری و برقی می باشد.
وی افزود: به رغم همه این مسائل انجام معاینه فنی و پایش وضعیت آلایندگی این وسایل نقلیه به صورت سالیانه و یا مقطعی میتواند در ساماندهی این وسایل نقلیه به رعایت قانون انجام دوره ای معاینه فنی و کنترل میزان آلایندگی آنها تاثیر گذار باشد. خارج از این 830 هزار دستگاه موتورسیکلت که در حال ترخیص می باشند پیشنهاد می شود داشتن معاینه فنی برای رفع توقیف موتورسیکلت ها الزامی شود و وضعیت موتورسیکلت ها از لحاظ ایمنی و آلایندگی کنترل شوند. بدون تردید با تشدید الزامات قانونی در این ارتباط و استقبال راکبین موتورسیکلت راهکارهایی اجرائی جهت تسهیل در ارائه خدمات در این عرصه مانند استقرار واحد سیار معاینه فنی موتورسیکلت توسط مدیریت شهری پیش بینی خواهد شد.
مقدم با اعلان اینکه در مراکز معاینه فنی تهران ۱۰ خط مکانیزه تست موتورسیکلت وجود دارد اما تقاضا وجود ندارد، افزود: بر طبق آمارهای موجود گفته می شود که حدود سه میلیون موتورسیکلت در تهران در حال تردد است و از این میان در هفت ماه نخست امسال تنها ۳۴ دستگاه موتور سیکلت برای انجام تست های معاینه فنی به مراکز ما مراجعه کردند.
منبع:

1399/09/06
19:56:20
5.0 / 5
1415
تگهای خبر: پلیس , خدمات , خودرو , ذرات معلق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
بیمه خانه Bime khane