حناچی عنوان كرد

تبدیل كارخانه سیمان ری به موزه و مجموعه مبتنی بر فرهنگ

تبدیل كارخانه سیمان ری به موزه و مجموعه مبتنی بر فرهنگ

بیمه خانه: شهردار تهران اعلام نمود: كارخانه سیمان ری ۲۵ سال است كه تعطیل شده و سندش هم به نام دولت می باشد و ما مجوز ساخت موزه در این كارخانه را از دولت گرفته ایم البته صرفاً موزه نیست بلكه یك مجموعه اقتصادی مبتنی بر فرهنگ است.


به گزارش بیمه خانه به نقل از ایسنا، پیروز حناچی در جلسه مجازی که با صاحبان صنایع سیمان برگزار شد، درباره پروژه بازآفرینی کارخانه سیمان ری اظهار داشت: موضوعی که درباره آن صحبت می نماییم یکی از موضوعاتی است که در دنیا هم بسیار طرفدار دارد و منشاء تحول شده است. صنعت که روزگاری علت توسعه شهرها بوده است امروز به علل مختلف همچون مسائل زیست محیطی امکان حضور در محدوده شهر را ندارد و کارخانه هایی مثل کارخانه سیمان دیگر امکان حضور در محدوده شهری را ندارند، این مسئله فرصتی برای شهرها فراهم نموده است تا از کارخانه های متروکه به جا مانده، به نفع شهر و شهروندان استفاده گردد.

به قول حناچی، روند بازآفرینی کارخانه های متروک در داخل شهرها الان یک روند جهانی است و سازمانی به نام سازمان بین المللی حفاظت و مستند نگاری میراث معماری و شهری مدرن (TICCAH) آنرا دنبال می کند و ایران هم عضو این سازمان است.

او اضافه کرد: البته این جریان خیلی پیش تر در ایران راه افتاده است و بر همین مبنا کارخانه نساجی کرمان هم تبدیل به کتابخانه شد، کارخانه اقبال یزد به پارک علم و فناوری، کشتارگاه تهران به فرهنگسرای بهمن و کارخانه چرم خسروی تبریز به دانشگاه تغییر کاربری داده است. یکی از این موارد که خیلی مهم می باشد سیمان ری است. این کارخانه ۲۵ سال است که تعطیل شده و سندش هم به نام دولت می باشد و ما مجوز ساخت موزه در این کارخانه را از دولت گرفته ایم البته صرفاً موزه نیست بلکه یک مجموعه اقتصادی مبتنی بر فرهنگ است.

حناچی اظهار داشت: این مجموعه فضاهای عظیمی دارد که تخریبش ممکن نیست سازه های عظیم بتنی آن می تواند برای یک مأموریت جدید آماده شوند که تولید سیمان نیست بلکه می تواند رستوران، هتل و فضاهای اقتصادی زنده باشد و سبب زندگی در آن منطقه شود. منطقه ای که خیلی از افراد آن طی چند نسل در این کارخانه کار کرده اند و بسیاری از آنها نسبت به این کارخانه حس نوستالوژیک دارند. ضمن این که در این کارخانه تجهیزاتی هست که در دنیا کمیابند مثل دو ژنراتور برقی که در این مجموعه زمانی برق تولید می کرد و متعلق به زمانی است که هنوز جوش فلزات اختراع نشده بود و تجهیزات فلزی به هم پرچ می شد.

حناچی افزود: شهرداری بازآفرینی کارخانه سیمان ری را به تازگی به مسابقه گذاشت و ایده هایی در آن مطرح گردیده است که همگی احتیاج به تکمیل دارد. در این نشست شهرداری به دنبال مشارکت دادن صنعت سیمان در این حوزه است و این که از نظرات متخصصان استفاده گردد و شما باید این را مشخص کنید.

بعد از سخنان شهردار تهران برخی از صاحبان کارخانه های سیمان به عرضه نظراتی در اینباره پرداختند. همچون این افراد، عبدالرضا شیخان دبیر انجمن کارفرمایان صنعت سیمان، سمیه سیف از کارخانه سیمان دشتستان، مهدی امینی یکتا از انجمن کارفرمایان صنعت سیمان، علی علوی مدیرعامل کارخانه سیمان سبزوار، سیدرضی الدین ساداتی مدیرعامل کارخانه سیمان فیروزکوه و مسعود عباسی نژاد مدیرعامل کارخانه سیمان زنجان بودند که نظرات خویش را مطرح نمودند.

ایشان بر این نکته تاکید داشتند که باید جلوه های بیشتری از صنعت سیمان در پروژه اجرایی دیده شود. آنها معتقد بودند که در طرح برگزیده، صنعت سیمان آن طور که باید دیده نشده است.

بنا براعلام سایت شهر، در انتهای جلسه هم کاوه علی اکبری، مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران اعلام نمود که کمیته ای برای دریافت نظرات صاحبان صنایع سیمان و ایجاد تفاهم با آنها در بازآفرینی کارخانه سیمان ری تشکیل خواهد شد و در آن کمیته جمع بندی لازم در این حوزه به دست خواهد آمد.

در این نشست که به صورت مجازی و ویدیو کنفرانس برگزار گردید ۲۸ تن از مدیران کارخانه های سیمان کشور در جلسه حاضر بودند.
منبع:

1399/07/30
13:20:19
5.0 / 5
1235
تگهای خبر: تجهیزات , سایت , شهرداری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
بیمه خانه Bime khane