سردار هادیانفر در گفت وگو با مهر مطرح كرد

تشریح جزئیات طرح پلاك سوم خودرو ها

تشریح جزئیات طرح پلاك سوم خودرو ها

به گزارش بیمه خانه رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا اظهار داشت: نصب پلاك سوم بر روی خودرو ها یك قانون است كه در سال 86 تصویب شده است اما در چند سال قبل اجرایی نشده است كه از امسال به مرحله اجرا در می آید.سردار سید کمال هادیانفر در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار نمود: برابر قانون پلیس راهنمایی و رانندگی جدا از پلاکی که روی خودرو در طرح تعویض پلاک نصب می کند باید یک پلاک سومی هم روی ماشین ها نصب می کردند که به آن پلاک سوم می گویند، پلاک سوم یک قانون است.
وی اضافه کرد: این پلاک در چارچوب دو چیپ روی پلاک و زیر شیشه جلو و زیر آئینه باید نصب شود که این چیپ اطلاعات VIN و سایر اطلاعاتی که نیاز است در یک حجم مشخص (۳۰ تا ۹۰ کیلوبایت) در آن چیپ گنجانده می شود و اطلاعات به صورت RFID در اختیار پلیس قرار می گیرد تا مأموران راهور بتوانند با دست افزارهایی که دارند این اطلاعات را بخوانند و به هویت اصلی مالک و خودرو پی ببرند.
به گفته رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا نصب پلاک سوم بر روی خودرو ها یک قانون است که در سال ۸۶ تصویب شده است اما در چند سال قبل اجرایی نشده و به آن اهمیتی داده نشده است.
سردار هادیانفر در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه آیا توانایی عملیاتی کردن این طرح را در داخل کشور داریم، اظهار داشت: با تدبیر فرمانده ناجا این مساله در کمیسیون فناوری ناجا تصویب گردید و قرار شد تا شرایطی را برای ساخت و تولید این چیپ ها ایجاد نماییم، فعلاً بحث مطالعات تمام شده و کار تولید در نمونه ها انجام می شود.
فعلاً پلاک سوم برای همه لازم الاجرا نیست
وی اشاره کرد: امسال بنا داریم خودروهایی که به مراکز شماره گذاری کشور مراجعه می کنند، یعنی افرادی که برای نقل و انتقال و یا سند زدن می آیند یا شماره های جدیدی که مقرر است به پلاک ها اضافه شود مجهز به پلاک سوم شوند. البته فعلاً این طرح به صورت سراسری برگزار نمی گردد و فقط برای افرادی است که گفته شد.
پلاک سوم هویت اصلی یک خودرو را در لحظه به پلیس اعلام می کند
رئیس پلیس راهور ناجا با اشاره به اینکه پلاک سوم مزایای بسیار فوق العاده ای برای راننده و مالک خودرو دارد، اظهار داشت: یکی از موضوعاتی که در مورد پلاک سوم مطرح است، بحث مقابله با سرقت است. در سرقت هایی که رخ می دهد باید اصالت خودرو ثابت شود که فعلاً تنها ملاک اصالت برای پلیس پلاک است. مثلاً پلاک را می زنیم نوشته پراید سفید، پلاک شماره فلان با سامانه من همخوانی دارد ولی من شاسی موتور و VIN را در لحظه ندارم تا بررسی کنم ببینم آن خودرو سرقتی است یا خیر، درست که در دست افزار این مشخصات را دارم ولی نمی توانم کاپوت هر ماشینی را بالا بزنم و شاسی را چک کنم.
به گفته سردار هادیانفر تمامی اطلاعات در چیپ ها که موسوم به پلاک سوم هستند وجود دارد که مأموران راهور می توانند در لحظه ارکان خودرو را با اطلاعاتی که نزد پلیس است تطبیق دهند و در لحظه ثابت می شود که این خودرو سرقتی است یا خیر.
وی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار مهر در خصوص اینکه این طرح از چه زمانی اجرا می شود، اظهار داشت: بنا داریم برای آبان ماه این طرح را برای افرادی که بالاتر گفته شد، اجرایی نماییم.


منبع:

1399/03/03
14:23:05
5.0 / 5
2603
تگهای خبر: پلیس , پلیس راهور , خودرو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
بیمه خانه Bime khane