پاسخ شورای شهر به اعتراض هیات تطبیق درباره بودجه ۹۹ شهرداری

پاسخ شورای شهر به اعتراض هیات تطبیق درباره بودجه ۹۹ شهرداری

بیمه خانه: نایب رییس كمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران با قرائت ایرادات هیات تطبیق فرمانداری تهران، پاسخ شورای شهر تهران نسبت به ایرادات مطرح شده را ارائه نمود.


به گزارش بیمه خانه به نقل از ایسنا، سیدحسن رسولی در جریان بررسی اعتراض فرمانداری تهران به لایحه بودجه سال ۹۹ شهرداری تهران، سازمان و شركت های تابعه، درباره بند " ب" تبصره یك، اظهار نمود: فرمانداری تهران متن مصوب شورا در این بند را مغایر با اختیارات و شرح وظایف مندرج در اساسنامه سازمان ها و شركت های تابعه شهرداری تهران دانسته است.

وی درباره پاسخ به این اعتراض اظهار داشت: سابقه تصویب این بند در بودجه سال ۹۸ است كه مورد اعتراض فرمانداری قرار نگرفته است. همین طور تبصره ذیل بند ۳۰ ماده ۸۰ قانون شوراها مصوب سال ۷۵ این گردنگیر را بعنوان قانون بالادستی به صراحت لازم الاجرا اعلام نموده است. پیش از این پیشبینی موضوع امضاء اسناد مالی توسط قائم مقامان ذی حساب در اصلاحیه مصوب "اصلاحیه اساسنامه نمونه سازمان وابسته شهرداری تهران" كه به تایید وزیر كشور نیز رسیده، صورت پذیرفته و از این حیث این حكم مغایر با اساسنامه سازمان ها و شركتها نیست.

خزانه دار شورای شهر تهران درباره اعتراض به بند ۵ تبصره ۲، اظهار داشت: در جهت ماده ۳۹ برنامه سوم توسعه شهر تهران، كمیته تخصیص شهرداری تهران را موظف كرده، نسبت به تخصیص اعتبارات آن دسته از فعالیتهایی كه مرتبط به كمیسیون های تخصصی است با تشكیل كارگروه ویژه اولویت انتخاب و اجرای پروژه ها مورد تعیین و تبدیل قرار گیرد. هیئت تطبیق فرمانداری تهران این تكلیف را مغایر با ماده ۸۰ دانسته است.

وی افزود: این اعتراض وارد نیست در ماده ۳۹ برنامه سوم كه تاییدیه هیئت تطبیق فرمانداری را دارد، این مورد آمده است، همین طور در اجرای بند ۲ ماده ۸۰ حضور اعضای كمیسیون های تخصصی شورای اسلامی شهر تهران در كارگروه زیرمجموعه كمیته تخصیص نه تنها مغایرتی با مفاد ماده ۸۰ ندارد، بلكه اعمال حق نظارت شورای شهر تهران است و وارد نیست.

رسولی درباره اعتراض بند تبصره ۶ نیز اظهار داشت: هیئت تطبیق این مصوبه را مغایر با سیاست های عمومی دولت در جهت روند ستاندن معاینه فنی خودرو ها به منظور كاهش آلودگی هوا در شهر تهران دانسته است. در این مورد كمیسیون تخصصی شورا این ایراد را وارد دانسته است.

نایب رییس كمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران درباره اعتراض فرمانداری به بند "الف" تبصره ۹ خاطرنشان كرد: هیئت تطبیق این مصوبه را مغایر با ماده ۸۰ قانون شوراها تشخیص داده است. شورا شهر این اعتراض را به علت اینكه این بند در بودجه سال های گذشته وجود داشته و صرفاً در بودجه سال ۹۹ متناسب با نرخ تورم كه دولت اعلام نموده به روزرسانی شده را وارد نمی داند. همین طور در بند ۸ و ۱۴ ماده ۸۰ نیز این وظیفه برای شوراها تعریف شده است. مطابق با تبصره ذیل ماده ۱۴ ماده ۸۰ قانون شوراها، به منظور تسریع در امور پیشرفت امور شهرداری، شورا می تواند اختیارات تصویب و انجام معاملات شهرداری را تا میزان معین با رعایت آئین نامه مالی و معاملاتی شهرداری به شهردار تفویض كند كه این تفویض اختیار در این رابطه با استفاده از ظرفیت های قانونی انجام شده است و به نظر ما مغایرتی با قانون ندارد.

رسولی درباره اعتراض به بند "الف" تبصره، اظهار داشت: هیات تطبیق فرمانداری تهران به استناد به قانون الحاق با قانون الحاق سه تبصره به بند ۱۲ ماده ۴ قانون نیروی انتظامی و ماده های ۲ و ۴ و تبصره های ۳ ایین نامه اجرایی قانون فوق الذكر مخالفت كرده است. شورا این اعتراض را به علت اینكه این بند در بودجه سالهای گذشته وجود داشته، وارد ندانسته است. همین طور برمبنای مفاد قانون الحاق سه تبصره به بند ۱۲ ماده ۴ قانون نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران، نیروی انتظامی موظف است تمامی امور راهنمایی و رانندگی شهر تهران را برابر با سیاست ها و برنامه های شهرداری شهر تهران و در قالب قانون به اجرا درآورد.

وی درباره اعتراض فرمانداری به بند "ب" تبصره ۱۶ اظهار داشت: شورای شهر تهران ایراد هیات تطبیق فرمانداری را كه ایراد شكلی است، را وارد دانسته است.

رسولی درباره اعتراض هیات تطبیق فرمانداری تهران درباره بند "ح" تبصره ۱۷ نیز اظهار داشت: هیات تطبیق فرمانداری تهران مغایرت این بند با ماده ۸۰ قانون شوراها و اصلاحات ماده ۵۹ برنامه ششم توسعه كشور، آئین نامه اجرایی برنامه ملی بازآفرینی شهرداری و ماده ۴۱ برنامه سوم توسعه شهر تهران را مبنای مخالفت خود قرار داده كه كمیسیون تخصصی شورا با بررسی ایراد فرمانداری آنرا وارد ندانسته است.

نایب رییس كمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران درباره اعتراض به بند "ح" تبصره ۲۱، خاطرنشان كرد: هیات تطبیق این مصوبه را به استناد به بند الف ماده ۴۴ آئین نامه مالی قانون شهرداری ها مصوب سال ۴۹ مغایر دانسته است. شورای شهر تهران در سال های گذشته در جهت ثبات بخشی به نظامات مالی شهرداری موثر عمل كرده است. در ماده ۸۰ قانون شوراها این وظیفه برای شورای اسلامی شهر تهران به رسمیت شناخته شده ازاین رو برمبنای دلیلهای مطرح شده این اعتراض پذیرفته نیست. هیات تطبیق این مورد را در بودجه سال ۹۸ نیز مورد اعتراض قرار داد كه این اعتراض در شورای حل اختلاف مطرح و در نهایت نظر شورای اسلامی شهر تهران مورد تایید قرار گرفت.

رسولی درباره اعتراض به تبصره ۲۵ تصریح كرد: هیات تطبیق فرمانداری تهران این تبصره را با مواد ۲۶، ۲۷ و ۳۰ اساسنامه سازمان فرهنگی شهرداری تهران مصوب سال ۷۵ و اصلاحات بعدی آن مغایر دانسته است. در پاسخ به این اعتراض به استناد به بند ۸ ماده ۸۰ قانون شوراها مصوب سال ۵۷ و اصلاحات بعدی آن معتقدیم، شورای شهر وظیفه نظارت بر حسن اداره وحفظ سرمایه و دارایی های نقدی، جنسی و اموال منقول و غیرمنقول شهرداری را برعهده دارد. همین طور بند یك این تبصره در بودجه سال ۹۸ شهرداری تهران به تصویب رسیده است ازاین رو شورای شهر اعتراض را وارد نمی داند.

وی درباره اعتراض به تبصره ۳۷ نیز اظهار داشت: هیات تطبیق فرمانداری تهران نسبت به این تبصره با استناد به ماده ۸۰ قانون شوراها مخالفت كرده است كه شورای شهر این اعتراض را به استناد به بند ۲ ماده ۸۰ قانون شوراها وارد ندانسته است. بر طبق این بند قانونی نظارت بر حسن اجرای مصوبات شورا و طرح های مصوب در امور شهرداری و سایر سازمان های خدماتی در صورتیكه این نظارت مخل جریان عادی این امور نگردد، برعهده شورای اسلامی شهر است. اگر این اعتراض را بپذیریم در زنجیره مالی و معاملاتی حوزه شهری اختلال جدی ایجاد خواهد شد.

وی درباره اعتراض به بند یك تبصره ۴۰ اظهار داشت: هیئت تطبیق فرمانداری تهران با اشاره به مواد ۲۹ قانون نوسازی و عمران شهری شهرداری ها به خصوص تبصره ۱ ماده ۲ این تبصره را مغایر دانسته است. شورای شهر این اعتراض را وارد ندانسته است.
منبع:

1398/12/25
21:37:28
5.0 / 5
3480
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
بیمه خانه Bime khane