مدیر كل پیشگیری های وضعی معاونت اجتماعی قوه قضاییه خبر داد

شیوه جدید كلاهبرداری و اخاذی از فروشندگان خودرو

شیوه جدید كلاهبرداری و اخاذی از فروشندگان خودرو

بیمه خانه: مدیركل پیشگیری های وضعی معاونت اجتماعی و پیش گیری از وقوع جرم قوه قضائیه از شناسایی روشی جدید در ارتباط با كلاهبرداری و اخاذی از فروشندگان خودرو آگاهی داد.


به گزارش بیمه خانه به نقل از قوه قضاییه، ساوری اضافه كرد: در ماه های اخیر كلاهبرداری با شگرد اخاذی از فروشندگان خودرو گزارش شده كه در این شگرد تیمی دو یا سه نفره از كلاهبردان ابتدا با مراجعه به فروشنده یا فروشندگان خودرو اظهار می كند كه حاضر است خودرو فرد فروشنده را با قیمت بالاتر به یكی از اقوام خود بفروشد و در ازای آن مبلغ مازاد بر نظر فروشنده باید به وی تعلق گیرد.
وی به تشریح این نوع كلاهبرداری پرداخت و اظهار داشت: به طور مثال اگر خودرو توسط فروشنده 000/ 000/ 300 تومان قیمت گذاری شده این فرد خریدار نما ادعا می كند كه حاضر است این خودرو را به قیمت 000/ 000/ 310 تومان به فروش رسانده و در واقع مبلغ 000/ 000/ 10 تومان باید به وی تعلق گیرد. بعد از تراضی صوری اولیه نفرات دیگر گروه به عنوان خریدار وارد این نمایش كلاهبرداری و اخاذی شده و اقدام به تنظیم مبایعه نامه ما بین خود نموده و مبلغ ده میلیون تومان به عنوان پیش پرداخت در متن مبایعه نامه طرفین قید شده و مقرر می شود الباقی در هنگام تنظیم سند در دفترخانه اسناد رسمی به فروشنده پرداخت گردد. بعد از انعقاد مبایعه نامه افراد با ترفندهای خاص فروشنده را متقاعد می كنند كه خودرو مورد معامله در یك پاركینگ بی طرف و خارج از مراكز خرید و فروش خودرو متوقف و برای خودرو معامله شده قبض دو برگی پاركینگ صادر و سوئیچ نیز دراختیار نگهبان پاركینگ قرار داده شود و شرط خروج خودرو از پاركینگ منوط به تحویل هر دو قبض می شود. بعد از توقف خودرو در پاركینگ؛ نفر اول گروه با همراهی نفر دوم و سوم گروه مبلغ ده میلیون تومان اولیه پیش پرداخت را از فروشنده به عنوان شرط اولیه ما بین خود پس می گیرند در واقع فروشنده در قبال فروش خودرو خود عملا هیچ وجهی را دریافت نكرده و فقط خودرو وی در پاركینگ متوقف و شرط خروج خودرو منوط به همراه داشتن هر 2 قبض پاركینگ می شود كه یكی از قبض ها در اختیار خریدار و یك قبض در اختیار فروشنده بوده و سوئیچ خودرو نیز در اختیار نگهبان پاركینگ است.
ساوری افزود: از این مرحله به بعد عملیات اخاذی از فرد فروشنده شروع می شود و خریدار خودرو بنا به دلیلهای واهی همچون خودرو رنگ دارد، تصادف كرده است، موتور آن ایراد دارد و... از فروشنده می خواهد كه علاوه بر عودت مبلغ پیش پرداخت مبایعه نامه مبالغی را نیز بعنوان خسارت به ایشان پرداخت كند.
وی اظهار داشت: در واقع در این وضعیت فروشنده مستأصل و در قبال خواسته افراد كلاهبردار مجبور به تسلیم بوده و همه اسناد و مدارك همچون امضاء، اثرانگشت در خصوص دریافت پیش پرداخت مبایعه نامه مقابل وی می باشد علاوه بر آن خودرو سیصد میلیونی وی نیز در پاركینگ متوقف است در چنین شرایطی چنانچه فرد بخواهد به مراجع صالحه قضایی بازگشت كند ممكنست چندین ماه در چرخه اداری طول بكشد تا بتواند ادعای خودرا اثبات كرده و خودرو را از پاركینگ ترخیص كند.
این مقام قضایی اضافه كرد: هر چند سوژه و طعمه مورد نظر با پرداخت مبالغ مورد اخاذی افراد گروه از این مخمصه آزاد می شود لیكن فشار روحی و روانی بر ایشان و خانواده بسیار آزار دهنده بوده و سبب خیلی از لطمه های بعدی به خانواده می گردد.
ساوری با آگهی به افرادی كه قصد دارند از این شیوه كلاهبرداری، اخاذی كنند اظهاركرد: این شیوه و شگرد برای جامعه امنیتی، انتظامی و قضایی شناخته شده است و با موارد احتمالی برخورد قاطع قانونی خواهدشد.
مدیركل پیشگیری های وضعی معاونت اجتماعی و پیش گیری از وقوع جرم قوه قضاییه به مردم سفارش كرد با كمی دقت در دام افراد كلاهبردار و اخاذ قرار نگیرند.
منبع:

1398/08/18
14:55:35
5.0 / 5
4402
تگهای خبر: انتظامی , خرید , خودرو , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
بیمه خانه Bime khane