۸ نكته درباره گونه های گیاهی مهاجم

۸ نكته درباره گونه های گیاهی مهاجم

به گزارش بیمه خانه گونه گیاهی مهاجم بگونه ای گفته می شود كه از گذشته در یك منطقه حضور نداشته است و با دخل و تصرف انسان به منطقه ای معرفی و به دنبال آن، سبب بر هم خوردن نظم طبیعی زیستگاه و ایجاد خسارت های اقتصادی و محیط زیستی می شوند. گونه های مهاجم می توانند مانع رشد و زایش گونه های بومی و در نتیجه حذف آنها شوند.به گزارش بیمه خانه به نقل از ایسنا، گونه های گیاهی مهاجم نه تنها سبب حذف گونه های بومی یك زیستگاه می شوند بلكه می توانند یكی از عوامل به وجود آمدن گرد و غبار باشند. در ادامه به هشت نكته درباره گونه های مهاجم اشاره شده است:

*دخل و تصرف انسان ها در محیط طبیعی می تواند توازن طبیعی بین گونه های گیاهی را برهم زند و سبب شود كه یك گونه گیاهی بر گونه های طبیعی دیگر غلبه كند و به گونه مهاجم تبدیل گردد.

* تراریخته كردن گیاهان و تغییر ساختار ژنتیكی آنها می تواند گیاهان مهاجم «ابر علف هرزها» را ایجاد كند كه با هیچ گونه آفت كشی از بین نمی روند.

*گونه های مهاجم همینطور سبب می شوند كه گونه های طبیعی منطقه كه طی میلیون ها سال تكامل و رشد داشته اند از بین بروند.

*از دیگر معایب گونه های مهاجم این است كه كیفیت خاك را كم می كنند و روند كشت محصولات كشاورزی را با مشكل مواجه می كنند.

*گونه های مهاجم یكی از عوامل به وجود آمدن گرد و غبار هستند چونكه سبب می شوند سطح آب سفره های زیرزمینی كاهش پیدا كند و خاك قدرت چسبنگی و نگهداری خویش را از دست بدهد.

*در اكوسیستم های شهری گونه های مهاجم، گونه های درختچه ای و علفی هستند. همچون این گونه ها می توان به گیاه «فرفیون» در تهران اشاره نمود كه متاسفانه كاشت آن در كشور گسترش پیدا كرده است.

* درخت «عرعر» همچون دیگر گونه های مهاجم در تهران است. بذر این گیاه قدرت جوانه زنی زیادی دارد و بنابراین به سرعت رشد و گونه های درختی اطراف خویش را حذف می كند.

*زمین های بایر و رها شده در اطراف شهرها محل مناسبی برای رشد گیاهان مهاجم هستند. در این مناطق خاك، پوسیده و مواد معدنی آن كم شده است ازاین رو گونه های مهاجمی مانند كنگر، شب بوها و گل گندم كه قدرت رقابت زیادی دارند می توانند در آن مناطق استقرار پیدا كنند.
1398/06/21
20:21:54
5.0 / 5
4964
تگهای خبر: كیفیت , محصول
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
بیمه خانه Bime khane