عضو كمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر تهران:

برخی افراد قدرتمند هنوز املاك شهرداری را پس نداده اند

برخی افراد قدرتمند هنوز املاك شهرداری را پس نداده اند

بیمه خانه: یك عضو كمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر تهران با انتقاد از رویه نادرست بازپس گیری املاك شهرداری تهران اظهار داشت كه متاسفانه برخی افراد قدرتمند یا وابسته به جریان های قدرت هنوز املاك تحت اختیارشان را تحویل نداده اند.به گزارش بیمه خانه به نقل از ایسنا، حجت نظری در دیدار با معاونان امور اجتماعی و فرهنگی مناطق شهرداری تهران با اشاره به حضورنیافتن معاون فرهنگی اجتماعی شهرداری تهران در این نشست اظهار داشت: انتظار داشتم آقای دكتر جوادی یگانه امروز اینجا حضور داشته باشند چونكه جلسه ای مهم تر از این جلسه برای معاون فرهنگی و اجتماعی شهردار وجود نداشت و با عنایت به اینكه خیلی از انتقادات مطرح شده و مسائل موجود متوجه ایشان است، لازم بود به احترام افراد حاضر هم كه شده در این نشست حاضر شده و به سوالات پاسخ می دادند، اساسا اطلاع ایشان از مشكلات و دغدغه های مدیران و معاونان می توانست كار و مدیریت خودشان را هم راحت تر كند كه متاسفانه اینگونه نشد.

وی با اشاره به واگذاری و برون سپاری اماكن ورزشی اظهاركرد: بارها گفته ام كه ما این آمادگی را داریم كه بتوانیم مجموعه ها را در اختیار سازمان ورزش نگه داریم و از نگهداشت این مجموعه ها بخشی را در اختیار مناطق قرار دهیم اما الان بزرگترین مشكل ما این است كه مجموعه ها یكی بعد از دیگری برون سپاری می شود و این مساله در دوره آقای رباطی متاسفانه شتاب گرفته است بطوریكه حتی مجموعه ای كه ۱۰ سال برون سپاری نشده بود در این دوره هم در حال برون سپاری است.

نظری با اشاره به اینكه در شرایط فعلی مدیریت شهری تهران، برون سپاری كار عقلانی نیست، اظهار داشت: نه فقط در حوزه ورزش بلكه در سایر حوزه ها هم برون سپاری كار درستی نیست چونكه امروز شهرداری تهران بالغ بر ۶۵ هزار نیرو و ۱۱۰ هزار حقوق بگیر دارد و ما باید از ظرفیت آنان استفاده نمائیم. در همین سازمان ورزش به اذعان آقای رباطی بالای ۳۰۰۰ نیرو داریم كه به راحتی می توان كارها را به این نیروها واگذار كرد و من اصلا دلیل برون سپاری را نمی دانم.

رییس كمیته ورزش شورای شهر تهران افزود: وقتی مجموعه ای برون سپاری می شود، ما نمی توانیم به بهره بردار بگوییم این تعداد سانس را در اختیار منطقه و... قرار دهد. همین الان قرارداد بسیاری از پیمانكاران با سازمان ورزش برای برون سپاری ها از همان اول سود ندارد، من مكررا از آقای جوادی یگانه خواستم كه جلوی برون سپاری ها گرفته شود كه او هربار قول داد اما هربار هم استنكاف كرد و نمی دانم چرا پاسخگو نیست.

وی افزود: از جانب دیگر وقتی مجموعه ای برون سپاری می شود، پس از تمام قرارداد اصطلاحا لاشه مجموعه به مدیریت شهری بازمی گردد و ما باید هزینه زیادی را صرف نماییم كه آن مجموعه باردیگر تعمیر و تجهیز شود.

نظری با تاكید براینكه در صورت واگذاری مجموعه های ورزشی به مناطق باز هم نباید مبادرت به برون سپاری شود، گفـت: امكانات ورزشی شهر برای مردم است. مصوبه ای در شورای شهر تهران وجود دارد كه زمین های چمن مصنوعی باید بلاعوض در اختیار مردم قرار بگیرد. همین حالا بگویید چند زمین چمن در محلات بلاعوض در اختیار مردم قرار گرفته است؟ درآمدهای آنها چطور است و چگونه است كه هم پول می گیرند و هم وضعیت امكانات و تجهیزات در این زمین ها نامناسب است. این درآمدها صرف چه اموری می شود؟

رییس كمیته مشاركت های شورای شهر تهران با اشاره به مراكز بهاران اظهاركرد: در مورد بهاران هم واگذاری به بهزیستی درست نیست. اگر بناست بهزیستی برون سپاری كند، خودمان برون سپاری می نماییم و آنرا در اختیار سازمان های مردم نهاد قرار خواهیم داد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود از بی توجهی به وضعیت پارك آبی آزادگان در جنوب شرق تهران انتقاد نمود و اظهار داشت: در دوسال اخیر بنده دست كم سه بار مستقیما از این پارك بازدید و تاكید كردم كه باید فكری به حال این پارك شود. بتازگی هم آقای محسن هاشمی از این پارك بازدید و مواردی مشابه را تاكید نمودند. سوال این است كه چرا كاری صورت نمی گیرد و باید با چه لحن و ادبیاتی با بعضی از مدیران صحبت شود تا كاری را پیش ببرند؟

نظری با تاكید بر اینكه مدیران و معاونان شهرداری باید دغدغه بیشتری نسبت به موضوعات و مطالبات شهروندان داشته باشند، ظهاركرد: كارها را باید از دست جایی كه پاسخگوی به مردم نیست، خارج نماییم واین اتفاق خوبی است. در مورد سرای محلات از زمانی كه سراها دست مناطق افتاد وضعیت بهتر شده است و الان در حساب سراها موجودی هم هست اما آیا واقعا دنبال این هستیم كه از حساب سراها بی حساب و كتاب برداشت شود؟ یكی از بدترین كارهای مدیریت شهری در دوره قبل، خودكفا كردن سراهای محلات بود چونكه عملا سراها از كسب مشاركت های مردمی دور شدند و به رقابت با یكدیگر افتادند. بعضی از سراهای ما درآمد بسیار بالایی دارند كه ما نمی دانیم كجا صرف می شود.

وی با اشاره به دستورالعمل مدارس نیز اظهار داشت: باید اداره كل آموزش شهروندی خیلی زود پیش نویس را ارائه می داد، نه حالا كه سه هفته تا بازگشایی مدارس باقی مانده است. خیلی از مناطق و مدارس این انتظار را داشتند كه بتوانند زودتر با یكدیگر همكاری كنند و من امیدوارم كه خیلی زود این دستورالعمل اجرایی شود.

این عضو كمیسیون حقوقی و نظارت شورای شهر تهران به مساله بازپس گیری املاك شهرداری نیز اشاره نمود و اظهار داشت: در مورد املاك ما یك چالش اساسی داریم و شورا هم برای بازگشت این املاك مصوبه دارد. در مورد بعضی از املاك مانند سرای محلات، مراكز بهاران و... هم هیچ سیاست واحدی وجود ندارد و مكررا گزارش هایی دریافت می نماییم كه معاونت پیگیر است این املاك را پس بگیرد تا احیانا فروخته شوند و حقوق كاركنان را پرداخت كنند. در این عرصه باید كارگروهی داشته باشیم كه به این موضع بپردازیم.

نظری افزود: شش ماده ۵۵ قانون شهرداری ها به بدترین شكل ممكن در حال اجراست. متاسفانه در بازپس گیری املاك كسانی كه به قدرت وصل هستند یا دارای قدرت بودند، املاكشان تخلیه نشده اما املاك را از سمن ها و... كه دستشان به هیچ جا بند نبوده و زور و صدایی هم نداشتند، پس گرفته اند. در این زمینه سازمان املاك باید عادلانه برخورد كند و من تقاضا دارم كمیسیون در مورد املاك ورود جدی پیدا كند.

وی با اشاره به نامه یك ماه پیش خود به معاون فرهنگی اجتماعی شهردار تهران در مورد فضاهای مورد نیاز سازمان های مردم نهاد اظهار داشت: در این مورد حدود یك ماه پیش به آقای جوادی یگانه، نامه زدم و خواستم تا فهرستی از تمام سمن هایی كه درخواست فضا و یا تمدید فضای در اختیار برای فعالیت را داشتند، به ما بدهند تا ما در كمیسیون فرهنگی اجتماعی این مساله را تعیین تكلیف و رسیدگی نماییم اما متاسفانه تا كنون هیچ پاسخی نیامده است در صورتیكه پاسخ همین نامه می تواند خیلی از مشكلات در این زمینه را حل و فصل كند.

بنا بر اعلام روابط عمومی شورای شهر، عضو شورای شهر تهران از بی توجهی به نظر شورا و شهردار تهران در مورد مراكز بهاران نیز گلایه نمود و اظهار داشت: متاسفانه آقای جوادی یگانه در مورد مراكز بهاران چنان ورود می كنند كه مدیریت شهری وارد چالش می شو. د كار را به جایی كشاندند كه خود شهردار تهران به مساله ورود كرد. سه عضو از پنج عضو كمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر تهران در این مورد موضع گیری كردند و آقای یگانه اصلا توجهی به این مساله نداشتند تا اینكه شخص شهردار تهران به سوژه واگذاری مراكز بهاران به بهزیستی ورود كرد و واگذار موقتا متوقف گردید، اما گویا همچنان اراده واگذاری این مراكز وجود دارد.

منبع:

1398/06/09
19:15:40
5.0 / 5
4282
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
بیمه خانه Bime khane