شهر شناور مالدیو، الگویی برای شهرسازی مقاوم در مقابل بحران اقلیمی

شهر شناور مالدیو، الگویی برای شهرسازی مقاوم در مقابل بحران اقلیمی

بیمه خانه: مقرر است در مالدیو شهری روی آب با ظرفیت 20 هزار سکنه ساخته شود و این بزرگترین پروژه جهانی می تواند الگویی برای سایر شهرهایی باشد که تحت تاثیر افزایش سطح آب دریاها قرار گرفته اند.


به گزارش بیمه خانه به نقل از دویچه وله، آن چه که درحال شکل گیری و بیرون آمدن از آب های فیروزه ای مالدیو است، تنها ۱۰ دقیقه با یک قایق از پایتخت این کشور فاصله دارد که روزی شبیه یک مرجان غول پیکر دیده خواهد شد. این شهر شناور برای ۲۰ هزار سکنه روی دریا ایجاد می شود.
خانه های شناور، خیابان های شناور، زمینهای بازی، مدارس و رستوران هایی که اجزای آن مانند آجر لِگو تکه تکه ساخته و مونتاژ می شوند. هزینه ساخت این شهر با سرمایه گذاری مشترک دولت مالدیو و شرکت توسعه املاک هلندی «داچ داکلندز» طراحی و تأمین شده است.
مالدیو، مجمع الجزایری متشکل از بیشتر از ۱۰۰۰ جزیره است و ۸۰ درصد مساحت زمین پایین تر از سطح دریا است. در صورتیکه پیشبینی ها درست باشد، تا سال ۲۱۰۰ سطح دریا یک متر افزایش خواهد یافت و تقریبا تمام مجمع الجزایر مالدیو امکان دارد گرفتار آب گرفتگی شود.
«ماله»، پایتخت مالدیو یکی از پرجمعیت ترین شهر های جهان است که در آن حدود ۲۰۰ هزار نفر در منطقه ای پرتراکم به وسعت حدود هشت کیلومترمربع سکونت دارند. هر اندازه که آب دریا سطح زمین را می بلعد، مناطق شهری کمتری قابل سکونت می شوند.
در بسیاری نقاط جهان انسان ها با نتایج بحران آب و هوایی دست و پنجه نرم می کنند. مسئولان در فکر چاره هستند و نمی دانند در آینده چگونه باید عمل کنند و مردم با گرمای شدید چگونه کنار بیایند. رویارویی با خشکسالی در مزارع برنج و مراتع کوهستانی یا سیلابی که حالا بیشتر از پیش در طبقات همکف جاری می شود از دیگر معضلات است.
این گونه تهدیدها در مالدیو آنقدر واقعی و فشار تا اندازه ای بالا است که سیاستمداران این کشور کمتر از جاهای دیگر برای عرضه یک چاره غیرمتعارف تردید به خود راه می دهند.
«محمد نشید»، رییس جمهوری پیشین مالدیو زمانی در سخنرانی در کنفرانس آب و هوای سازمان ملل اظهار داشته بود: کسانی هستند که به ما می گویند اقدامات رادیکال بسیار دشوار است. برخی دیگر به ما می گویند که امید چندانی نداشته باشید. خوب، من اینجا هستم تا به شما بگویم که ما از ناامیدی امتناع می نماییم.
«کوئن اولتیوس»، معمار این پروژه رادیکال هلندی است؛ کشوری که همواره مورد تهدید پیشروی آب بوده است. اولتیوس با ساخت وسازهای خود بر روی آب شهرت یافت. دفتر معماری او با نام «واتراستودیو» به مدت ۲۰ سال روی چنین طرح هایی کار می کند و پروژه مالدیو نخستین پروژه ای است که در مقیاس بزرگ شکل می گیرد.
اولتیوس به هفته نامه اشپیگل می گوید: مدت ها فکر می کردیم که می توانیم با ساخت موانع و کانال با آب مبارزه نماییم. وقتی آدمی با تمام توان می کوشد و می جنگد، فکر می کند می تواند بر طبیعت غلبه کند. اما در نهایت با مشاهده نتایج تغییرات آب و هوایی، دریافتیم که دیگر نمی توان در این نبرد پیروز شد و باید بگونه ای دیگر فکر کرد.
تابحال ساخت وسازهای نامتعارف متهم می شدند که خیلی هزینه بر می دارند، کاربردی نیستند و هنگام بارش شدید باران، اتاق های همکف را آب فرا می گیرد.
اما به قول اولتیوس، پروژه مالدیو آنقدر بزرگ است که هزینه های ساخت و ساز بشدت کاسته می شود. آن چه در آنجا ایجاد می شود پروژه ای برای ثروتمندان نیست. این یک پروژه برای افراد عادی است که بتوانند در آنجا آپارتمان اجاره یا خریداری کنند. با نگاهی به قیمت خرید، میتوان اظهار داشت: حداقل برای طبقه متوسط به بالا مقرون به صرفه است.
قبل از شروع ساخت وساز از ساکنان محلی پرسیده شد که چه تصوری از سکونتگاه های روی آب دارند. بدینگونه، طرح ها بر مبنای خانه های رنگارنگ خانواده های ماهیگیران است که در این کشور جزیره ای معمول است.1402/04/29
11:39:12
5.0 / 5
199
تگهای خبر: اجاره , خرید , سازمان , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
بیمه خانه Bime khane