جمعیت جهان در سال 2050 چگونه خواهد بود؟

جمعیت جهان در سال 2050 چگونه خواهد بود؟

بیمه خانه: خراسان رضوی طی سال گذشته، جمعیت جهان بطور رسمی به 8 میلیارد نفر رسید و هند با پیشی گرفتن از چین، پرجمعیت ترین کشور جهان شد.


به گزارش الجزیره، مردم در سرتاسر جهان ۱۱ جولای را به عنوان روز جهانی جمعیت می دانند که توسط سازمان ملل متحد برای تمرکز بر فوریت و اهمیت مسائل جمعیتی ازجمله رابطه آن با محیطزیست و توسعه انسانی تعیین شده است. اخبار منتشرشده در این روز نشان داد که طی ۱۲ ماه گذشته، جهان شاهد دو نقطه عطف جمعیتی قابل توجه بوده است؛ اول، در نوامبر ۲۰۲۲، جمعیت جهان بطور رسمی به ۸ میلیارد نفر رسید. دوم، طبق برآوردهای سازمان ملل، در آوریل امسال، هند از چین پیشی گرفت و به پرجمعیت ترین کشور جهان تبدیل شد.
باوجود این که جمعیت جهان همچنان درحال رشد است، سرعت رشد آن در حقیقت کند می شود. در اوایل امسال، کره جنوبی بار دیگر رکورد خودرا برای پایین ترین نرخ باروری در جهان شکست، در صورتیکه سایر کشورهای آسیایی ازجمله ژاپن و چین نیز پایین ترین نرخ زاد و ولد خودرا ثبت کردند.
چگونه جمعیت جهان در ۷۰ سال ۳ برابر شد؟
تا سال ۱۹۵۵، ۲.۸ میلیارد نفر روی زمین زندگی می کردند. امروزه این جمعیت فقط مربوط به هند و چین است. جمعیت جهان از ۲.۵ میلیارد نفر در سال ۱۹۵۰ به ۸ میلیارد نفر در سال ۲۰۲۲ رسید که نشان میدهد جمعیت جهان سه برابر شده است. طبق برآوردهای بخش جمعیت سازمان ملل، جمعیت جهان تا سال ۲۰۵۰ به حدود ۹.۷ میلیارد نفر خواهد رسید. انتظار می رود تا سال ۲۰۵۰، بعد از هند و چین، نیجریه به سومین کشور پرجمعیت جهان تبدیل گردد و بعد از آن ایالات متحده، پاکستان، اندونزی، برزیل، جمهوری دموکراتیک کنگو، اتیوپی و بنگلادش به ترتیب قرار گیرند.


آیا جمعیت کشور شما درحال افزایش یا کاهش است؟
به عبارت ساده، جمعیت یک کشور را می توان با چهار عامل تولد، مرگ، مهاجرت (افراد وارد شده به کشور و افراد خارج شده از کشور) تعیین کرد. اگر تعداد زاد و ولد و افراد وارد شده به کشور از تعداد مرگ ومیر و افراد خارج شده از کشور بیشتر شود، جمعیت کشور بیشتر می شود و چنانچه برعکس این امر اتفاق بیفتد، جمعیت کاهش پیدا می کند.
در سال ۲۰۲۲، نزدیک به ۱۳۴ میلیون نوزاد در سرتاسر جهان متولد شدند. این رقم به طور متوسط تولد ۳۶۷ هزار نوزاد در روز است. بااینکه این رقم ممکنست زیاد به نظر برسد اما در حقیقت کمترین تعداد نوزادان از سال ۲۰۰۱ است.
تعداد مرگ ومیرها در سرتاسر جهان نیز به تدریج از کمتر از ۵۰ میلیون نفر پیش از دهه ۱۹۹۰ به ۵۸ میلیون نفر در سال ۲۰۱۹ بالا رفته است. با این وجود، در طول همه گیری کووید-۱۹، مرگ ومیرها به شدت بالا رفته است. در سال ۲۰۲۰، ۶۳ میلیون مرگ ومیر ثبت گردید. در سال ۲۰۲۱ به رکورد ۶۹ میلیون نفر رسید. طبق برآوردها، حدود ۶۷ میلیون مرگ در سال ۲۰۲۲ ثبت شده است.
خالص جمعیت جهان ۰.۸ درصد رشد کرده است
قاره آفریقا سریعترین رشد جمعیت در جهان را داراست و جمعیت کشورهایی همچون نیجر، اوگاندا، جمهوری دموکراتیک کنگو، آنگولا، چاد، مالی و سومالی هر کدام با نرخی بیش از ۳درصد در سال رشد می کنند. از جانب دیگر، بیشتر جمعیت های جهان با سریع ترین کاهش در اروپا و آسیای شرقی قرار دارند. نرخ پایین زاد و ولد، دولت ها را وادار کرده است که طیف وسیعی از مشوق های مالی و حمایتی از مادران جدید را عرضه کنند. به عنوان مثال، در کره جنوبی به والدین جدید پیشنهاد پرداخت نقدی ۱۰هزار و ۵۰۰ دلاری در کوشش برای جلوگیری از یک فاجعه جمعیتی و اقتصادی درحال وقوع است.
به طورکلی، کاهش و پیری جمعیت چالش های بزرگی را برای بازار کار و اقتصاد به وجود می آورد. در کنار کاهش تعداد افراد در سن کار، اصلاحات قابل توجهی برای انطباق خدمات اجتماعی و سیستم های مراقبت های بهداشتی جهت سازگاری با پیری فزاینده جمعیت لازم است.


میانگین سنی در کشور شما چقدر است؟
یک معیار مفید برای درک جمعیت یک کشور، توجه کردن به سن متوسط آن کشور است که نشان دهنده سنی است که نیمی از یک جمعیت معین مسن تر و نیمی جوان تر هستند. برای نخستین بار در تاریخ ثبت شده، میانگین سنی جهانی حالا بالای ۳۰ سال است.
جمعیت جهان از سال ۱۸۰۰، ۸ برابر شده است، از یک میلیارد تخمین زده شده در سال ۱۸۰۴ به ۸ میلیارد در سال ۲۰۲۲ رسید. این رشد را می توان تا حد زیادی به توسعه پزشکی مدرن و صنعتی شدن کشاورزی نسبت داد که موجب افزایش منابع جهانی غذا شد. در صورتیکه جمعیت جهان همچنان به بالاترین حد خود می رسد، کارشناسان جمعیت شناسی اشاره کرده اند که نرخ رشد سالانه بطور مداوم به زیر یک درصد کم شده است. بر طبق این پیش بینی ها، انتظار می رود جمعیت جهان در دهه ۲۰۸۰ به حدود ۱۰.۴ میلیارد نفر برسد و تا سال ۲۱۰۰ در این سطح باقی بماند.
منبع:

1402/04/21
20:05:58
5.0 / 5
227
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
بیمه خانه Bime khane