هوای تهران همچنان آلوده برای تمامی گروه ها

هوای تهران همچنان آلوده برای تمامی گروه ها

به گزارش بیمه خانه، برپایه اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران، امروز (2 آذرماه) با توجه به حاکمیت جو پایدار و انباشت آلاینده ها طی ساعات گذشته همراه با افزایش ترافیک صبحگاهی کیفیت هوا در بیشتر مناطق در محدوده ناسالم و ناسالم برای گروههای حساس قرار خواهد گرفت.به گزارش بیمه خانه به نقل از ایسنا، بنا بر پیشبینی های انجام شده در شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران، در بامداد امروز (2 آذرماه) با عنایت به حاکمیت جو پایدار و انباشت آلاینده ها طی ساعات گذشته همراه با افزایش ترافیک صبحگاهی کیفیت هوا در بیشتر مناطق در محدوده ناسالم و ناسالم برای گروههای حساس قرار خواهد گرفت.

عدم وزش باد مؤثر در طول روز از پراکندگی آلاینده ها جلوگیری خواهد نمود. تداوم این شرایط جوی تا اواخر وقت چهارشنبه همراه با افزایش ترافیک شامگاهی سبب افزایش غلظت ذرات معلق و برقراری وضعیت ناسالم و ناسالم برای گروههای حساس در بیشتر مناطق خواهد شد.

با توجه به عدم وزش باد مؤثر تا بامداد فردا (۳ آذرماه) همزمان با افزایش تردد خودرو ها افزایش غلظت آلاینده ها و تداوم برقراری وضعیت ناسالم برای گروههای حساس در بیشتر مناطق دور از انتظار نخواهد بود.

استمرار شرایط پایدار جو در طول روز پراکندگی آلاینده ها را محدود خواهد نمود. با افزایش تدریجی تندی باد و رشد ناپایداری جوی تا ساعات پایانی پنجشنبه تا حدودی از میزان غلظت آلاینده ها کاسته خواهد شد و بهبود نسبی کیفیت هوا در بیشتر مناطق پیشبینی می شود.

بر اساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوا الان شاخص آلاینده «ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون» روی عدد ۱۴۰ یعنی شرایط ناسالم برای گروههای حساس قرار دارد همینطور آلاینده شاخص هوای پایتخت طی ۲۴ ساعت گذشته «ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون» با میانگین ۱۳۹ بود و کیفیت هوای پایتخت در شرایط ناسالم برای گروههای حساس قرار داشت.

بر اساس دستورالعمل احتیاطی صادره از جانب شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران، مبتلایان به بیماری قلبی یا ریوی، سالمندان و کودکان جزو گروههای حساس محسوب می شوند و باید فعالیتهای طولانی یا سنگین خارج از منزل را کاهش دهند. فعالیت طولانی عبارت است از هرگونه فعالیت خارج از منزل که افراد به صورت متناوب طی مدت چندین ساعت انجام می دهند و سبب می شود نفس کشیدن تاحدی سخت تر از حالت طبیعی صورت بگیرد؛ کار کردن در باغچه، فعالیت شدید خارج از منزل مانند دویدن و... همچون این مثال هاست.

گفتنی است که کیفیت هوا (AQI) به پنج دسته اصلی تقسیم بندی می شود که بر مبنای آن از عدد صفر تا ۵۰ در محدوده هوای پاک تعریف می شود، از ۵۱ تا ۱۰۰ هوا در محدوده قابل قبول، سالم یا متوسط بوده و از محدوده ۱۰۱ تا ۱۵۰ هوا ناسالم برای گروههای حساس است. در بازه ۱۵۱ تا ۲۰۰ هم هوا در محدوده ناسالم برای همه گروه ها و از محدوده از ۲۰۱ تا ۳۰۰ هم هوا در محدوده بسیار ناسالم قرار می گیرد. بر طبق این دسته بندی در محدوده ۳۰۱ تا ۵۰۰ شرایط کیفی هوا خطرآفرین است.

منبع:

1401/09/02
15:19:25
5.0 / 5
283
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
بیمه خانه Bime khane