معاون شهردار خبر داد

اختصاص 15 درصد درآمدهای هر منطقه تهران به همان منطقه

اختصاص 15 درصد درآمدهای هر منطقه تهران به همان منطقه

به گزارش بیمه خانه، معاون مالی و اقتصاد شهری شهردار تهران اظهار داشت: در ماه های پایانی سال باید در حوزه درآمدی و تامین درآمد حرکتهای خوبی داشته باشیم و با در نظر گرفتن یک طرح تشویقی در نظر داریم، هر منطقه هر مقدار درآمد داشته باشد 10 تا 15 درصد آنرا به خود مناطق بازگردانیم.


به گزارش بیمه خانه به نقل از ایسنا، نخستین جلسه معاون هماهنگی و امور مناطق شهرداری تهران با شهرداران مناطق ۲۲گانه با حضور معاون مالی و اقتصاد شهرداری تهران اجرا شد. در ابتدای این جلسه لطف الله فروزنده اظهار داشت: تامین منابع مالی نقش بسیار مهمی در اجرای برنامه ها و رسیدن به اهداف ما در شهرداری تهران دارد. شهردار تهران در ارزیابی که از شهرداران مناطق داشتند علاوه بر تلاش و کوشش افراد، تامین منابع مالی بود که هنوز هم به عنوان یکی از فاکتورهای مهم مدنظر مدیران شهری است.
ایشان سپس اشاره کرد: تقویت مناطق یکی از نخستین رویکرد های ما در معاونت مالی و اقتصاد شهری است بدین سبب در ابتدا باید تفویض اختیار نماییم تا بعد از آن بتوانیم به نظام پاسخگویی برسیم برای اینکه مسئولیت پذیری متناسب با اختیارات خواهد بود.
معاون شهردار تهران تصریح کرد: شهرداران مناطق باید کسب درآمد داشته باشند، بایستی از تمام ظرفیت های موجود استفاده نمائیم و برای تامین منابع نگاه متنوع تری داشته باشیم برای اینکه هم اکنون بحث جدی ما در معاونت مالی و اقتصاد شهری، بحث نقدینگی است.
وی با تأکید بر این که هر منطقه حداقل باید هزینه های خودرا بصورت نقدی را تامین کند، اظهار داشت: منابع غیر نقدی یکی دیگر از منابعی است که باید در مناطق مدنظر قرار بگیرد خصوصا املاکی که بتوان با آنها تهاتر انجام داد از همین رو در نظر داریم با بازدیدهای دوره ای که از مناطق خواهیم داشت از ظرفیت غیرنقد درباب پروژه ها و مطالبات پیمانکاران استفاده نمائیم. فهرست املاک جمع آوری شده از مناطق باید شسته رفته شود تا بتوانیم تهاتر را با آنها انجام دهیم.
فروزنده اشاره کرد: نکته پایانی بحث فرصت هاست ما در سطح شهر مترو، بزرگراه، ایستگاه و صدها پروژه داریم، از همین رو باید برای این موارد نگاه اقتصادی تعریف نماییم.
معاون مالی و اقتصاد شهری شهرداری تهران اشاره کرد: در ماه های پایانی سال باید در حوزه درآمدی و تامین درآمد حرکتهای خوبی داشته باشیم و با در نظر گرفتن یک طرح تشویقی در نظر داریم، هر منطقه هر مقدار درآمد داشته باشد ۱۰ تا ۱۵ درصد آنرا به خود مناطق بازگردانیم.
در ادامه مصطفی قویدل رییس اداره کل امور مالی و اموال شهرداری تهران اظهار داشت: بر طبق مکاتبات انجام شده با شهرداران مناطق درصد جذب هزینه ها اعلام شده است و با توجه به این که هر ماه درصد جذب به شورای اسلامی شهر تهران گزارش داده می شود، از شهرداران مناطق درخواست داریم که توجه ویژه به افزایش درصد جذب داشته باشند.
به گزارش شهر، وی اشاره کرد: با برنامه ریزی های انجام شده مقرر شده که پیمانکاران که در سنوات گذشته مفاصا حساب بیمه قرارداد را ارائه کرده اند کلیه مطالباتشان بصورت نقد و بدون محدودیت پرداخت گردد و واریزی های بر طبق ذی نفع حساب ها به انجام می رسد.
در ادامه ابوذر مختاری مدیرعامل سازمان املاک و مستغلات شهرداری تهران به تشریح اقدامات انجام شده درباب املاک مناطق پرداخت و شهرداران مناطق به بیان پیشنهادات خود در حوزه های برقراری اعتبارات، اصلاح بودجه، منابع نقد، تقویت بانک غیرنقد، تامین اجتماعی و دارایی، بورس، پروژه های مشارکتی، تفویض اختیار به مناطق درباب املاک، کمیسیون رفع تنازع، تملک های مناطق و قراردادهای خدمات شهری و فضای سبز پرداختند.
در بخش دیگری از این جلسه امیر شهرابی، مدیرکل برنامه و بودجه شهرداری تهران به تشریح پروسه کلی بازبینی و بهبود نظام تدوین بودجه، بازبینی و ساماندهی ردیف های اعتباری هزینه ای و سرمایه ای مستمر مناطق، سازمان ها و شرکت ها، نمونه اصلاحات انجام شده درباب ساماندهی ردیف های اعتباری، پیاده سازی مدل جدید تسهیم و توزیع عادلانه و اطلاعات محور اعتبارات هزینه ای و سرمایه ای مستمر، تدوین و ابلاغ دستورالعمل پیشنهاد و تصویب پروژه های جدید و سرمایه ای غیر مستمر، تدوین و ابلاغ دستورالعمل تعریف، اجرا و نظارت بر پروژه های توسعه محله ای پرداخت.
تدوین و ابلاغ دستورالعمل اعطای کمک ها، تدوین دستورالعمل ارتقای راندمان منابع و مصرف، تدوین دستورالعمل کمیته برنامه ریزی اجرائی مناطق ۲۲گانه، تدوین و ابلاغ شیوه نامه تدوین برنامه عملیاتی مناطق ۲۲گانه، جانمایی و درج اطلاعات پروژههای سرمایه ای غیر مستمر در سامانه GIS، بازبینی دستورالعمل اجرائی بودجه، بازبینی تبصره های بودجه، تغییر و بهبود ساختار کتاب بودجه شهرداری تهران، بازبینی و تغییر مدل اختصاص اعتبار، بازبینی و بهبود موافقتنامه ها، طراحی و پیاده سازی سامانه مشارکت مردمی در مدیریت شهری، بسترسازی بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد، بازبینی در نظام تدوین و نظارت بر بودجه سازمان ها و شرکتها از دیگر مواردی بود که مدیر کل برنامه و بودجه شهرداری تهران درباب آنها به گفت و گو پرداخت.
علیرضا جاوید معاون هماهنگی امور مناطق شهرداری تهران اظهار داشت: در ستاد عالی درآمد منابع نقدی برای آبان ماه مناطق ۲۲گانه در نظر گرفته شده است که سهم هر منطقه به آنها ابلاغ خواهد گردید. اهتمام مناطق برای تحقق بودجه آبان ماه یکی دیگر از مواردی است که باید در راس فعالیت ها قرار بگیرد.
معاون شهردار تهران اشاره کرد: بنا بر نظام تشویقی که طراحی شده است مبالغ نقدی و غیر نقدی بالای ۱۰ میلیارد تومان که بصورت دفعی به حساب نقدی شهرداری تهران واریز شود، ۱۰ تا ۱۵ درصد آن به مناطق برخواهد گشت، این نظام بدین صورت عمل خواهدنمود که اگر مناطق ملکی را به بانک املاک شهرداری تهران تزریق کنند تا در سایر مناطق، معاونت ها و سازمان ها مصرف شود، آن ملک از مجموع بدهی شهرداری کم خواهد شد و درصدی از آن به عنوان ذخیره برای مناطق در نظر گرفته خواهد شد.
جاوید اشاره کرد: بر طبق تدابیر درنظر گرفته شده از طرف معاون مالی و اقتصاد شهری شهرداری تهران و با جمع بندی مجموع مطالبات شهرداری از دستگاه های اجرائی بتوانیم دیون شهرداری تهران را احصا نماییم. بدین سبب در گام اول باید مطالبات را شناسایی و در گام بعد ثبت نماییم از همین رو مناطق باید ثبت را با هماهنگی ادارات کل خزانه داری و مالی انجام دهند و نتایج را به ادارات کل منعکس کنند تا در حساب بین ثبت گردد.
وی با اشاره به تشکیل کارگروه های شهرسازی، املاک و مستغلات و بودجه غیر نقد با حضور شهرداران مناطق، توجه ویژه به پتانسیل های درآمدی و پیگیری موضوعات درآمدی در چهارچوب اختیارات، اظهار داشت: امیدوار هستم با اجرای اقدامات و برنامه ریزیهای انجام شده بتوانیم قدمهای اساسی در راه تحقق سیاست های شهردار تهران برداریم.
منبع:

1401/08/12
14:52:43
5.0 / 5
286
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
بیمه خانه Bime khane