رئیس سازمان ثبت احوال:

ثبت احوال باید به سمت ارائه خدمات تمام الکترونیک حرکت کند

ثبت احوال باید به سمت ارائه خدمات تمام الکترونیک حرکت کند

به گزارش بیمه خانه، مرکزی رییس سازمان ثبت احوال کشور اظهار داشت: این سازمان باید به سمت هوشمند شدن و ارائه خدمات تمام الکترونیک حرکت نماید و اساسا توانایی تحقق این مهم در سازمان وجود دارد.


هاشم کارگر روز دوشنبه دوم آبان در آیین تکریم و معارفه مدیرکل اداره کل ثبت احوال استان مرکزی اظهار داشت: نقش ثبت احوال بر هویت بخشی ملی در جامعه نقش قابل توجهی است. ثبت احوال از کهن ترین نظامات اداری شکل گرفته در کشور است که بیش از یک قرن عمر دارد و جزو سازمان هایی است که در خیلی از اقدامات از پیش برنامه ریزی شده حضور جدی داشته و وظایف خودرا با موفقیت انجام داده و از هویت ملی به خوبی پاسداری کرده است.
وی با اعلان اینکه این سازمان در بحران ها نقش مهمی دارد اضافه کرد: سازمان ثبت احوال مشکلاتی در زمینه اعتبارات و نیروی انسانی و... دارد، اما در این شرایط هم کارکنان این سازمان در انجام وظایف خود کوتاهی نمی کنند و به بهترین شکل وظایف محوله را حتی در سخت ترین شرایط انجام می دهند.
رئیس سازمان ثبت احوال کشور با اعلان اینکه ۸ نفر از نیروهای ثبت احوال در دوران کرونا فوت کردند، بیان کرد: این کارکنان در وضعیت سخت جان خودرا معامله کردند تا بتوانند ماموریت خودرا به انجام برسانند.
کارگر با تأکید بر این که راهپیمایی اربعین امسال به سبب شرایط مختلف در زمینه های مختلف، استثنایی و ویژه بود افزود: در این مراسم‌ یز ثبت احوال کشور ماموریت سختی را بر عهده داشت و برخی ادارات داوطلبانه تا پاسی از شب فعالیت خودرا ادامه می دادند تا مردم گرفتار مشکل نشوند.
وی اشاره کرد: یک تعهد ویژه در سازمان ثبت احوال وجود دارد که قربانی معیشت نمی گردد.
معاون وزیر اشاره کرد: تمام خدمات در این سازمان یکسان ارائه می شود و مخاطب این خدمات آحاد مردم هستند. این سازمان متعلق به مردم است و در این سالها نیز توانسته به خوبی وظایف خودرا انجام دهد.
وی درباب هویت ملی نیز افزود: در تمام کشورها و ممالک هویت ملی موضوع مهمی است و قوانین مربوط به آن نیز بسیار سختگیرانه است چونکه کوتاهی در این رابطه تبعاتی به همراه دارد و نسل های آینده را گرفتار مخاطراتی می کند. دستگاه های جاسوسی در سایرکشورها ابتدا به حوزه هویت نفوذ می کنند تا لطمه جدی وارد کرده و از این طریق به سایر اطلاعات برسند.
کارگر اشاره کرد: خلط و مشکلات نژادی و نسلی که از حوزه هویت در یک کشور می تواند ایجاد شود وحشتناک و خطرساز است، اگر در این عرصه ها که متصل به هویت ملی است کوتاهی شود، اساسا مشکلات زیادی ایجاد خواهد شد.
وی درباب قانون اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان غیرایرانی بیان کرد: این قانون باتوجه به اشکالاتی که داشته در دولت سیزدهم درحال بررسی است.
رئیس سازمان ثبت احوال کشور اظهار داشت: نظام هویتی در هیچ جای دنیا تعارف بردار نیست، سازمان ثبت احوال در کشور ما از هویت ملی با ابزارهای مختلف پاسداری می کند و پای هویت ملی محکم ایستاده است.
وی با اعلان اینکه ثبت تمام وقایع حیاتی باید در سازمان ثبت احوال صورت گیرد، اظهار داشت: مخاطب فعلی سازمان ثبت احوال تغییر کرده و مخاطب یکصد سال پیش نیست چونکه سرعت انتقال اطلاعات زیاد شده و اطلاعات در دسترس بوده و نگاه افراد به موضوعات متفاوت می باشد، پس ما نیز باید تغییر نماییم.
کارگر اشاره کرد: باتوجه به دانشی که مخاطب و متقاضی دارد از سازمان انتظار خدمات غنی و با کیفیت تر دارد و این مهم باید مورد توجه سازمان باشد، در همین راستا طی این سالها باید تغییراتی در نوع ارائه خدمات و چگونگی خدمات داده می شد که لازمه آن برخورداری سازمان ثبت احوال از بانکهای اطلاعاتی قوی تر است. باید به سمتی حرت کرد که بانکهای اطلاعاتی سازمان، اطلاعات متنوع تر و بیشتری داشته باشند و تنها به آمار ۴ واقعه حیاتی بسنده نکنند.
وی افزود: برای رسیدگی به ثبت احوال از نظر امکانات و اعتبار، باید در سازمان تحول ایجاد شود، حاکمیت هوشمند است و در صورت ایجاد تحول در ثبت احوال به سمت این سازمان حرکت کرده و به او کمک خواهدنمود.
کارگر با تأکید بر این که ثبت احوال باید به یک سازمان مجازی تبدیل گردد، اظهار داشت: این سازمان باید به سمت هوشمند شدن و ارائه خدمات تمام الکترونیک حرکت نماید و اساسا توانایی تحقق این مهم در سازمان وجود دارد. بهبود فرایندها و اصلاح امور باید در سازمان مدنظر باشد.
وی اضافه کرد: این سازمان نزدیک ۵۵۰۰ عضو متخصص دارد و با خود عهد کرده ایم مدیران ثبت احوال در استانها از بدنه سازمان ثبت احوال انتخاب شوند و انجام این مهم برنامه ریزی شده است.
سید مجتبی آل یاسین معاون توسعه و مدیریت منابع انسانی استاندار مرکزی نیز در این آیین با تأکید بر این که هویت کلی و فرهنگی اهمیت بالایی دارد، اظهار داشت: متاسفانه در چند سال اخیر از هویت فرهنگی غافل بوده ایم. همه ما به ایرانی بودن خود افتخار می نماییم اما این اسلام است که به ما هویت داده و این مهم باید مدنظر همگان باشد.
وی اضافه کرد: ثبت احوال در تمام عرصه های هویتی و حتی عرصه امنیتی نقش موثری دارد. ثبت وقایع حیاتی، اتقان اسناد هویتی و تولید و انتشار آمار انسانی و تحولات جمعیتی کشور وظایف سه گانه ثبت احوال است.
معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استاندار مرکزی اشاره کرد: نگاه به ثبت احوال باید در امتداد عدالت محوری که شعار و اعتقاد رئیس جمهوری نیز هست باشد، چونکه این نهاد با کمبود اعتبارات زیادی مواجه می باشد.
آل یاسین بیان کرد: یکی از سیاست های دولت انقلابی و مردمی این است که تا جایی که امکان دارد مسئولین یک مجموعه از بین نیروهای همان مجموعه و از نیروهای بومی انتخاب شوند چونکه این مهم تاثیر بالایی بر عملکرد خواهد داشت، شناخت به استان اساسا در اقدامات و عملکرد بهتر موثر خواهد بود.
عبدالرضا کریمی، مدیرکل جدید ثبت احوال استان مرکزی نیز بیان کرد: این سازمان نقش مهمی در تنظیم امور زندگی فرد و جامعه دارد پس سازمان باید برای این مهم برنامه ریزی داشته باشد و ما نیز بدنبال این برنامه ریزی هستیم.
وی تکریم ارباب رجوع و ایجاد انگیزه و خودباوری در میان کارمندان را از اهداف مهم در استان عنوان نمود و اظهار داشت: پایگاه ثبت احوال کشور تنها مرجع معتبر و قابل اتکا درباب اطلاعات هویتی در کشور است.
کریمی بیان کرد: نظارت و بازرسی در استان پیگیری و قوانین و مقررات در فضای سالم در استان اجرا می شود. در استان حدود 203 پست سازمانی وجود دارد که 50 درصد پست ها بلاتصدی است و باید از ظرفیت بخش خصوصی در امتداد ارائه خدمات بهره مند شده و استفاده نمائیم، دفاتر پیشخوان در این جهت می توانند کمک خوبی باشند.
به گزارش بیمه خانه به نقل از ایسنا، در این مراسم عبدالرضا کریمی به عنوان مدیرکل ثبت احوال استان مرکزی معرفی و از خدمات علیرضا قبادی تقدیر گردید.
منبع:

1401/08/03
08:44:46
5.0 / 5
247
تگهای خبر: اعتبار , خدمات , سازمان , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
بیمه خانه Bime khane