در شورای شهر تصویب شد:

اصلاح قانون حفظ و گسترش فضای سبز در شهرها

اصلاح قانون حفظ و گسترش فضای سبز در شهرها

بیمه خانه: بیمه خانه: اعضای شورای شهر تهران طرح پیشنهاد بخشنامه اجرائی ماده یک قانون اصلاح قانون حفظ و گسترش فضای سبز در شهرها به شورای عالی استانها را تصویب کردند.


به گزارش بیمه خانه به نقل از ایسنا، اعضای شورای شهر تهران در جلسه عصر امروز خود بررسی طرح پیشنهاد بخشنامه اجرائی ماده یک اصلاح قانون حفظ و گسترش فضای سبز در شهرها به شورای عالی استانها را روی میز بررسی قرار دادند و مهدی چمران در ابتدا اظهار داشت: اجلاس شورای عالی استانها در روز پنجشنبه برگزار می گردد و در صورت تصویب این طرح، هماهنگ شده تا این مساله در آن جلسه مطرح شود.
باغات کمتر از ۵۰۰ متر تعیین تکلیف شود
وی با اعلان اینکه لازم است باغات کمتر از ۵۰۰ متر تعیین تکلیف شود، اظهار داشت: چونکه ما پرونده این نوع باغات را نگه داشتیم و بیش از این به صلاح نیست که بررسی آنها به تعویق بیفتد.
رییس شورای شهر تهران در مورد اصلاحیه پیشنهادی، اضافه کرد: اصلاح هم به این صورت است که تا اردیبهشت ۱۴۰۰ باغ به جایی اطلاق می شد که حداقل ۵۰۰ متر مساحت داشته باشد وگرنه کمتر از ۵۰۰ متر باغ نبود و ما حالا می خواهیم با این اصلاحیه، قانون به همان سابق برگردد. چونکه حالا حتی املاک ۲۵۰ متر هم به شورای شهر جهت بررسی می آید و این در حالیست که قاعدتا درخت ها باید در هر ملکی با هر مساحتی حفظ شود.
وی اضافه کرد: در این اصلاحیه پیشنهاد داده شده است که به قانون قبل برگردیم و همین طور یک مورد اضافه کردیم که قطر درختان در ضرایب محاسبه شود. چونکه یک درخت با قطر ۲۰۰ سانتیمتر با یک درخت ۱۵ سانتیمتری از نظر ارزش اکولوژیک و تاثیرات محیطی که دارد متفاوت می باشد و در ضرایب قطر درخت را نیز در نظر گرفتیم و همین طور قبل از این در محاسبه مساحت تنها به عدد ۱۶ و ۲۵ متر توجه می شد؛ ولی حالا عدد ۳۵ متر را نیز در نظر گرفتیم تا شرایط متعادل تر و عدالت نزدیک تر شود.
چمران اضافه کرد: پیشنهاد شده این لایحه برای شهر تهران و سایر شهرهایی که به سامانه نهال یا ثبت درختان متصل هستند؛ اجرائی شود.
وی در پاسخ به سوالی در خصوص این که بیم آن می رود که تعدادی از افراد برای ساخت و ساز در زمینهای کمتر از ۵۰۰ متر به تفکیک سند روی بیاورند، اظهار داشت: اتفاقا بندی در این طرح گذاشته شده است که اگر در هنگام بررسی به تفکیک سند پس از ابلاغ این قانون برسیم پرونده باردیگر مشمول بررسی در شورا می شود.
صارمی معاون شهرسازی شهرداری تهران نیز با ذکر خاطره ای از چمران اظهار داشت: در سال ۸۲ قائم مقام شهردار منطقه ای بودم که به ما اعلام نمودند رییس شورای شهر وقت یعنی چمران در یک نقطه ای درگیر شده و ما به بوستان ۱۲ روبروی سفارت قطر رفتیم و دیدیم که در آنجا چمران نشسته است و متوجه شدیم که باغ درحال تخریب بوده و چمران متوجه آن می شود و مانع فعالیت آنها می شود و آنها که نمی دانستند این فرد رییس شورای شهر است و به یاد دارم که پرونده را جهت بررسی بیشتر به دادگاه فرستادیم اما از سرنوشت آن بی اطلاعند و بهتر است دوستانی که این افراد را متهم به از بین بردن باغات می کنند این خاطرات را بخوانند.
وی اضافه کرد: این اصلاحیه در امتداد باز کردن گره کار مردم است و اظهار داشت: البته پیشنهاد دارم که در سند مالکیت زمین مشجر و عمارت و باغچه حذف شود. چونکه گاهی دیده شده در این عمارت و باغچه ها حتی یک درخت هم وجود ندارد و وقتی تصاویر ماهواره ای ملک چک می شود اساسا متوجه حفظ یا از بین بردن درختان می شویم.
معاون شهردار تهران اضافه کرد: همین طور ما در کمیسیون ماده ۵ املاک زیر ۷۵۰ متر را بررسی نمی نماییم و بنظر می رسد در اینجا اگر بجای ۵۰۰ متر املاک ۷۵۰ متر در نظر گرفته شود گره کار مردم باز می شود.
مهدی چمران در واکنش به این سخنان اظهار داشت: اصرارمان این است که به قانون قبلی برگردیم و همان را با کمی اصلاحات احیاء نماییم نه این که کاملا تغییر دهیم.
وی اضافه کرد: خیلی از سندها که در آن مشجر نوشته می شود واقعا مشجر هستند و انبوهی از درختان در آن وجود دارد و امیدواریم با تصویب این طرح گره کار مردم باز شود.
به گزارش بیمه خانه به نقل از ایسنا، اعضای شورای شهر بررسی طرح پیشنهاد بخشنامه اجرائی ماده ۱ قانون حفظ و گسترش فضای سبز در شهرها به شورای عالی استانها را با ۱۵ رای به تصویب رساندند.1401/06/16
10:51:12
5.0 / 5
233
تگهای خبر: شهرداری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
بیمه خانه Bime khane