سردار رحیمی در بازدید از مهر مطرح كرد؛

راهکار افزایش توان پلیس در کشف جرم

راهکار افزایش توان پلیس در کشف جرم

بیمه خانه: به گزارش بیمه خانه، رئیس پلیس پایتخت ضمن تشریح اقدامات پلیس در بحث گشت امنیت اخلاقی، سگ گردانی و دیگر مسائل در ارتباط با این فرماندهی از افزایش ۷ درصدی سرقت ها از آغاز سال تا کنون اطلاع داد.


به گزارش بیمه خانه به نقل از مهر، سردار حسین رحیمی فرمانده انتظامی تهران بزرگ در بازدیدی که از خبرگزاری مهر مهر داشت ضمن تشریح اقدامات پلیس پایتخت در روزهای اربعین از ایجاد یک موکب به وسعت ۲ هزار متر در شهر مهران آگاهی داد. این خبر را می توانید از اینجا بخوانید. سردار رحیمی در گفت و گو با خبرنگاران انتظامی این رسانه به با اهمیت ترین دغدغه ها وچالش های این پلیس همچون عدم برخورد قاطع با سارقان و مجرمانی که پلیس دستگیر می کند پرداخت؛ همینطور از اقداماتی که باعث شده است گشت های ۱۱۰ تقویت شود گفت. در ادامه می توانید مشروح این مصاحبه را بخوانید. در مراسم‌ عارفه شما به عنوان رئیس پلیس پایتخت، یکی از اهدافی که بیان کردین کاهش فاصله وقوع جرم و کشف جرم بود، پس از گذشت ۵ سال از آن روز بفرمائید چقدر این زمان کاهش داشته است و یا توانسته اید موفق عمل کنید؟ همین هم اکنون هم مطرح می نماییم باید تلاش ویژه و وافری از لحظه وقوع تا کشف داشته باشیم، باید این زمان را کاهش دهیم و برای این کار ساز و کارهایی را تعریف می کردیم. به عنوان مثال طرحی را اخیراً اجرا کردم که تمام واحدهای موتوری کلانتری ها تبدیل به نیروی عملیاتی ۱۱۰ شوند، که البته بسیاری از محل ها این طرح را اجرا کرده اند و بعضی جاها هم توجه نکرده اند. با توجه به سخنان شما مأمور راهنمایی و رانندگی اگر جرم مشهودی را ببیند که مربوط به ماموریتش نیست باید ورود کند؟ بله، هر پلیسی هر کجا باشد مکلف است وظایف پلیسی را حتی اگر در رابطه با او نباشد را انجام دهد، یعنی ما ابلاغ کردیم اگر یک پلیس انتظامی در جایی ایستاده و گره ترافیکی به وجود آمده باید آن گره ترافیکی را باز کند یا بالعکس اگر پلیس راهوری است که لازم است روبرو شود با سارقی یا کسی که اخلالی در نظم و انضباط ایجاد می کند، باید این کار را انجام دهد تا پلیس انتظامی برسد. وجود پلیس در یک نقطه یعنی امنیت، آرامش برای شهروندان.
اگر این دستور اجرا شود گلستان می شود این تدبیر من است و در جلسات بیشتر از صد بار اعلام نموده ام. اما سردار دیده شده است که مأموران شما به جرایمی که در رابطه با ماموریتشان نباشد، ورود نمی کنند! نمی توان گفت هیچکدام از مامورهای ما هیچ ایرادی ندارند ولی تدبیر من فرمانده این بوده که اگر جایی مأمور راهور است و مشکل انتظامی به وجود آمد باید برخورد کنند. حتی گفتیم اگر معتاد متجاهر را دیدید که درحال زمین خوردن است نگه دارید و با مرکز فرماندهی تماس بگیرید تا گشت مواد مخدر او را ببرد. یا به عنوان مثال کسی که گردن کشی می کند، اوباشگری می کند و مزاحم نوامیس مردم است سریع برخورد کنید. اگر دیدید مشکل ترافیکی است حالا نمی گوییم تصادف را جمع کنید چون کار تخصصی است و باید افسر کارشناس بیاید اما وقتی شما می توانید کمک کنید این کار را انجام دهید نباید دریغ کنید، این تدبیر من فرمانده است که باید عمل شود و همین جمله را گفته ام که وجود یک پلیس در هر جا یعنی طمانیه، آرامش و امنیت برای مردم و اهالی شهر.
نیروهای تجسس کلانتری ها یار و کمک کار پایگاه های پلیس آگاهی هستند، ساختار و سازمان کشف جرم را همچون نیرو، تجهیزات، امکانات و حتی اتاق و امکنه آنها را تقویت کردیم یعنی ماموریت ۱۱۰ را انجام بدهند؟ در حقیقت نیروی شما بیشتر می شود؟ بله دقیقاً؛ حتی گشت های انتظامی هم باید کارهای ۱۱۰ را انجام دهند چون که حجم تماس ها در تهران بالا است، ما در فرماندهی تهران بزرگ بیش از ۱۰ هزار ماموریت عملیاتی فوریتی پلیسی ۱۱۰ روزانه انجام می دهیم و گاهی اوقات تعداد این عملیات به ۱۳ هزار تا ۱۵ هزار ماموریت هم می رسد. این ماموریت ها غیر از سایر کارهای پلیس مانند جرایم مربوط به مشروبات الکی، جعل و کلاهبرداری و گشت امنیت اخلاقی است. نیروهای تجسس کلانتری ها یار و کمک کار پایگاه های پلیس آگاهی هستند، ساختار و سازمان کشف جرم را همچون نیرو، تجهیزات، امکانات و حتی اتاق و امکنه آنها را تقویت کردیم همینطور تیم های ۱۱۰ را به ابزارهای حفظ صحنه جرم مجهز کردیم یعنی کیف های مخصوصی برای تشخیص هویت دارند تا در کشف جرم بتوانند سریع تر عمل کنند. ۵ سال پیش سرانه وقوع جرم سرقت فقط در تهران ۲۹ درصد بود، یعنی ۲۹ درصد سرقت های کشور در تهران رخ می داد که امروز این عدد به ۱۹ درصد رسیده است. یک اثر آن کاهش زمان بین وقوع و کشف بوده و اثر دیگر آن اجرای طرح های مستمر و مرتب طرح رعد و کاشف و طرح های در رابطه با سرقت بوده است.
در حال حاضر مدت زمان وقوع جرم تا کشف آن از جانب پلیس چقدر است؟ برای پاسخ به این پرسش باید بگویم زمانی که ما آمدیم میزان تماس ها با ۱۱۰ حدود ۳۰ هزار الی ۳۳ هزار تماس بود و هم اکنون که با شما صحبت می کنم به ۵۰ هزار تماس رسیده است و ماموریت ها بیشتر شده و بسیاری از اعداد و ارقام مادام درحال تغییر هستند. انتشار تصاویری نظیر حادثه اتوبان نیایش به شهروندان این احساس را القا می کند که زورگیران از خیابان های خلوت، تاریک و ساعات آخر روز به کف اتوبان آمده و در روز روشن دست به اعمال مجرمانه می زنند؛ مردم پلیس را حافظ امنیت خود می دانند و از کمبودها و ناملایمات موجود بی اطلاع هستند، برنامه شما برای بهبود احساس امنیت و مقابله ویژه با چنین جرایم خشنی چیست؟ این که چطور می شود هم جرم را به شکل بهتر و کامل تری کشف نماییم و هم احساس امنیت را ارتقا دهیم مبحث مهمی است که البته شدنی هم هست؛ البته باید بدانید که فرایند وقوع جرم یک پازلی است که همه دستگاهها در آن مسئولند، یکی از این دستگاهها پلیس است.
ما متولی و مسئول دستگیری مجرم هستیم و تحویل دستگاه قضایی می دهیم، کار پلیس در همین حد است. این که زندانی، بازداشت و … شود جزو وظایف پلیس نیست البته مردم بیشتر پلیس را می شناسند حتی مسئولین هم پلیس را می شناسند ولی باور کنید این پازل اگر بخش هایی از آن درست عمل نکند گرفتار مشکل می شویم. ما متولی و مسئول دستگیری مجرم هستیم و تحویل دستگاه قضایی می دهیم، کار پلیس در همین حد است. این که زندانی، بازداشت و … شود جزو وظایف پلیس نیست و سعی کردیم به شکل بهتری آنرا انجام دهیم باتوجه به جلسه اخیری که در دستگاه قضایی داشتیم اتفاقات جدیدی را مردم تهران مشاهده خواهند کرد و حضور گسترده تر، قاطع تر و جدی تر و اثربخش تر پلیس را شاهد خواهید بود. چند وقتی است که پلیس خصوصاً پلیس تهران با مقوله سگ گردانی مقابله می کند، افراد بسیاری مدافع این کار پلیس است و تعداد اندکی منتقد؛ بفرمائید برخورد پلیس با فردی که سگ را به پارک ها می آورد و مزاحم سایر افراد جامعه می شود، چگونه است؟ کسانی که سگ دارند باید بدانند در کشور ما محیط پارک برای خانواده است؛ در کشورهای اروپایی که نگهداری سگ مجاز است، قوانین بسیار سختی دارند، از نگهداری سگ در آپارتمان تا بیرون آوردن تا به پارک بردن تا حمل با خودرو. این طور نیست که مثل کشور ما سگ را در صندلی عقب رها کنند! در کشورهای اروپایی باید با قفسه های مخصوص سگ حمل شود، اگر داخل پارک فضولاتی ریخت جریمه بسیار سنگین دارد، اگر سگ در آپارتمان با سر و صدا مزاحمت ایجاد کرد جریمه بسیار سنگینی دارد، اما متأسفانه این قوانین را نمی بینیم و فقط می گوئیم اروپاییان سگ دارند. مبنای اقدام و عمل پلیس قانون است، زمانی که یک شهروند با ۱۱۰ تماس می گیرد و می گویند همسایه بغلی ما سگ دارد و از سر و صدایش تا بامداد نمی توانیم بخوابیم ما باید چه کنیم؟ تنها مامن و پناهگاه این فرد پلیس است، طبیعتاً باید با فرد برخورد نماییم و به کلانتری احضارش نماییم تا با او برخورد قانونی شود، باید برمبنای قوانین جاری جامعه عمل نماییم و پلیس وظیفه اش این است با متخلفان برخورد کند. ما به شدت در این بخش برابر قانون برخورد می نماییم و البته هم اکنون هم عمل می نماییم البته نمی توانیم بگوییم صددرصد توانسته ایم وضعیت را درست نماییم اما حدود ۸۰ درصد وضعیت بهتر شده و البته این رفتار پلیس استمرار پیدا می کند. مردم گلایه می کنند چرا مشکل ترافیک حل نمی گردد و پلیس طرح هایی برای مدیریت این مساله ندارد؟ اصلی ترین معضل ترافیک تهران عدم تناسب تعداد خودرو و موتور با خیابان ها و محورهای مواصلاتی سطح شهر است. وقتی ۴۲۰۰ خودرو و حدود همین مقدار موتورسیکلت در سطح شهر است و در خیلی از نقاط ۸ برابر ظرفیت خیابان ها، خودرو است به ویژه در پیک ترافیک صبحگاهی و شامگاهی این دیگر دست پلیس نیست حتی می گویم دست شهرداری هم نیست، در حقیقت دست هیچ دستگاه دیگری هم نیست.
وقتی ۴۲۰۰ خودرو و حدود همین مقدار موتورسیکلت در سطح شهر است و در خیلی از نقاط ۸ برابر ظرفیت خیابان ها، خودرو وجود دارد به ویژه در پیک ترافیک صبحگاهی و شامگاهی این دیگر دست پلیس نیست که مدیریت کند البته در دنیا همچنین است، به استانبول و مسکو سفر کرده ام و خیلی بدتر از ما هستند. این شهرها که رفتیم ما را با ماشین ویژه از خط ویژه می بردند و الا اگر می خواستیم از ترافیک برویم شاید در مسکو یک مسیر را باید دو ساعته طی می کردیم همچنین استانبول. مردم باید بدانند حجم خودرو با حجم خیابان تطابق ندارد به ویژه در ترافیک صبحگاهی و خصوصاً در ترافیک شامگاهی، در این چند روزه که ساعت کار به روال سابق برگشت باردیگر شاهد می باشیم که ترافیک آغاز شد. شما مشکل پارکینگ، نمایشگاه های پرمخاطب که هر از چند گاهی برگزار می شود، رفتارهای نادرست رانندگان و راکبان موتور که قوانین و مقررات را زیرپا می گذارند، نبود سرویس ادارت که متأسفانه در دولت قبل جمع شد، کرونا که بسیاری با مترو و اتوبوس نمی روند و از وسیله شخصی استفاده می نمایند و بسیاری از مؤلفه های دیگر را هم اضافه کنید، تا آن زمان که این مسائل حل نشود، نمی گردد توقع داشت معضل ترافیک حل شود. پس چاره چیست؟ یکی از اقداماتی که باید صورت گیرد خودرو های فرسوده است که به فراموشی سپرده شده است یا تعداد آنهایی که ساماندهی شده اند بسیار اندک است؛ مسئله مهم دیگر نداشتن پارکینگ است، شما اگر به اطراف وزارتخانه ها و سازمان ها بروید می بینید انبوهی از ماشین است که در خیابان ها پارک کرده اند، حتی آن وزارتخانه برای کارمندان خودش پارکینگ درست نکرده است! یا مال ها و فروشگاه های بزرگ به ویژه بعدازظهرها که ساعت خرید است، سریع ظرفیت پارکینگ ها پر می شود.
هنگامی که یکی از مراکز خرید بزرگ، ترافیک یک کیلومتری به وجود می آورد پلیس چه کاری می تواند انجام دهد، گناه پلیس چیست؟ در شش ماهه دوم ترافیک سنگین تر می شود، به آن وارونگی هوا و آلودگی هوا را هم اضافه کنید که مشکل را مضاعف می کند، هیچ دستگاهی کاری نمی کند و همه هم اسم پلیس را می آورند! اما باید برای پلیس بسترها و امکانات را فراهم آورند تا بتواند انضباط و امنیت شهر را فراهم آورد، اعتقادم این است که سایر دستگاهها آنطور که باید و شاید پلیس را یاری نمی کنند، پلیس وسط میدان می دود و تلاش می کند اما وقتی بسترها فراهم نیست کار گرفتار مشکل می شود. کمی در رابطه با گشت امنیت اخلاقی که این روزها در رسانه ها زیاد مطرح است، صحبت کنیم؛ وظیفه اصلی این گشت چیست؟ وقتی کسی در یک کشور زندگی می کند باید قوانین و مقررات آن کشور را رعایت کند، رعایت شئونات اسلامی در اماکن و معابر عمومی و محل هایی که تردد می کنند از واجبات است و کسی که این شئونات را رعایت نکند برابر قانون مجازات اسلامی مرتکب جرم شده است و نوع جرم این فرد آشکار است و پلیس هم برمبنای ماموریت ذاتی که بر عهده اش است عمل می کند. البته که اقدامات ما دراین زمینه حدودا ایجابی است اما جایی هم که لازم باشد فرد را به دستگاه قضایی معرفی می نماییم. فردی که دستگیر می شود چه در انتظارش است؟ بیشتر از ۹۵ درصد اقدامات ما با تذکر به انجام می رسد، انصافاً بگوییم خیلی ها رعایت می کنند همکاران به ویژه خانم و حتی آقا وقتی تذکر می دهند و مردم گوش می کنند، افراد وقتی حجاب، مقنعه و آرم پلیس را روی مقنعه همکاران می بینند رعایت می کنند البته یک عده هم رعایت نمی کنند که آنها را به مجموعه پلیس امنیت اخلاقی می آوریم در آنجا نگاه مان دریافت تعهد و آموزش و توجیه است که اینطور اقدام می نماییم. کسانی هم که می آیند یک کلاس توجیهی و دریافت تعهد دارند و بعد تحویل خانواده می دهیم بیش از این نیست. نگاه نکنید در یک شهر با جمعیت ۱۳ میلیون، چهار نفر بدحجاب را می بینیم و فکر می نماییم همه این طور هستند؛ در روز اربعین تشریف بیاورید زنان و دختران محجبه ما را خواهید دید، مردان معتقد ما را خواهید دید. عید غدیر یک نمونه اش بود. بعضی ها خیلی سیاه نمایی می کنند، دو نفر را می بینند و می گویند تمام دنیا را سیل برد اما این طور نیست. پس اصلاً دستگیری و بازداشت در گشت های امنیت اخلاقی نیست؟ اصلاً چنین صحبتی نیست. دستگیری نیست بلکه انتقال برای توجیه و تعهد و این که خانواده اش ببیند این فرد با چه وضعی است و بعد تحویل خانواده می شود. در پلیس تهران اقدامات خوبی به انجام می رسد که به طور عمده برمبنای قانون است اما متأسفانه برخی اقدامات پلیس بواسطه یک خطای انسانی کوچک از جانب مأمور پلیس زیر سوال می رود مثل آن ون گشت ارشاد و آن مادر. برای آموزش نیروی انسانی به عنوان کسی که با مردم طرف است و گاهی می تواند با یک رأفت مانع از خدشه دار شدن تصویر خوب از پلیس بشود، چه اقداماتی انجام داده اید؟ اساسی ترین و با اهمیت ترین دغدغه ما آموزش است. معتقدیم که حتی به یک ماموری که ۲۰ یا ۲۹ سال خدمت کرده است باید آموزش داد. آموزش کارگاهی و مجرب کردن مأمورین مهمست اما این را بدانید حجم ماموریت ها بالاست در طول روز ۱۰ هزار تا ۱۵ هزار ماموریت فوریتی ۱۱۰ انجام می دهد که ماموریت گشت امنیت اخلاقی، گشت های امداد یگان، گشت های ویژه پلیس آگاهی هم به آنها اضافه می شود.
هزاران هزاران ماموریت به انجام می رسد بالاخره یک جایی یک مأمور اشتباهی می کند نباید این همه کار خوب را با یک اشتباه زیر سوال ببریم. باید نگاه واقع بینانه داشته باشیم البته که همین یک مورد را برنمی تابیم هزاران هزاران ماموریت به انجام می رسد بالاخره یک جایی یک مأمور اشتباهی می کند نباید این همه کار خوب را با یک اشتباه زیر سوال ببریم. باید نگاه واقع بینانه داشته باشیم مع الوصوف همین یک مورد را برنمی تابیم و از همکاران نمی پذیریم و باید رعایت نمایند چون اصل کرامت شهروندان اساسی ترین موضوعی است که آموزش می دهیم. نتیجه قرارگاهی که در پلیس آگاهی برای مقابله با سرقت خصوصاً سرقت تلفن همراه بوجود آمد، کاهش جرایم بود؟ این قرارگاه با اقتدار کار می کند؛ افرادی که تلفن همراهشان به سرقت می رود سریعاً با ۱۱۰ تماس بگیرند تا آنها راهنمایی کنند که باید به کجا رجوع کنند؛ دیگر نیازی نیست که پس از سرقت به کلانتری ها رجوع شود. با ایجاد این قرارگاه چند درصد کاهش جرم داشته ایم؟ کاهش جرم فقط با اقدامات پلیسی نیست. به سبب این که باید با مردم صادقانه صحبت نماییم متأسفانه باید اعلام کنم در بحث سرقت ۷ درصد در تهران از شروع سال تا کنون افزایش داشته ایم.
البته ۵ درصد هم افزایش کشف داریم که البته باید این ۵ درصد را روی آن ۷ درصد بیاوریم یعنی جمع اینها می شود وقوع سرقت در پایتخت. البته در جرایم خشن و جرایم مسلحانه و جرایم مهمه کشفیات ما در پنج ماهه سال جاری ۱۲۴ درصد افزایش داشته است چونکه روی جرایم خشن و مهمه نگاه ویژه تری داریم. آماری از کاهش یا افزایش رضایت مردم نسبت به عملکرد پلیس دارید؟ آمار دقیقی ندارم، در زمینه فوریت های پلیسی ۱۱۰ پس از انجام هر ماموریت فقط بوسیله سایت بصورت رندوم با افراد تماس گرفته می شود و سوال می شود که آیا از خدمات پلیس راضی بودند یا خیر؟ که تا به امروز رضایت ۹۲ درصدی شهروندان پس از انجام ماموریت های پلیس را داشته ایم. البته این را هم بگویم در مجموع در ارزیابی و نظرسنجی که به انجام می رسد پلیس همیشه در رتبه برتر بین دستگاهها و سازمان هاست. پلیس با استاد دانشگاه و ورزشکار و هنرمند، معلم سنجیده می شود، پلیسی که کارش سلبی است که رتبه خوبی است البته ما به این قانع نیستیم و باز هم تلاش می نماییم این میزان رضایت مندی روز به روز بیشتر شود.


منبع:

1401/06/13
23:13:05
5.0 / 5
235
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
بیمه خانه Bime khane