یك كارشناس:

رکود بازار مسکن مسجل شده است

رکود بازار مسکن مسجل شده است

بیمه خانه: به گزارش بیمه خانه، یک کارشناس بازار مسکن اظهار داشت: بازار مسکن به لحاظ معاملات وارد فاز رکود قطعی شده و باتوجه به پیشران بودن مسکن در اقتصاد، دولت باید فکری برای رونق این بخش کند.


فرشید پورحاجت در گفت و گو با ایسنا، اظهار داشت: بنظر می رسد رکود بازار مسکن مسجل شده و ادامه خواهد داشت؛ چونکه به سبب افزایش شدید قیمتی که در چهار سال قبل در بازار مسکن تجربه کردیم نرخها به آسانی رسوب نمی کند.
وی ادامه داد: در آینده باید ببینیم قدرت نقدینگی مردم به چه صورت افزایش می یابد. بازار مسکن مثل تمامی بازارها تابع عرضه و تقاضا است و مادامی که تقاضا توان خودرا به شرایط بازار نرساند معامله ای صورت نمی گیرد. وقتی هم معامله نشود اساسا شرایط رکود ساخت و ساز طول می کشد.
عضو هیات مدیره کانون انبوه سازان، طول دوره رکود مسکن را منوط به سیاست های دولت دانست و اظهار داشت: نقش دولت در حوزه هایی همچون کنترل تورم نهاده های ساختمانی، ایجاد مشوق برای سازندگان و کاهش ریسک سرمایه گذاری بسیار موثر است. رکود مسکن بواسطه ارتباط مستقیمی که صنعت ساختمان با صنایع پیشین و پسین دارد برای اقتصاد کشور خوب نیست.
پورحاجت اشاره کرد: مسکن یک کالای کاملا تولیدی است و از اقتصاد کلان تأسی می گیرد. از شروع مردادماه شیب افزایش نرخها ملایم شده و شاهد یک بازار منطقی هستیم. افزایشی که در چهار ماه ابتدای سال رخ داد بواسطه متغیرهای اقتصادی، اصلاح نظام یارانه ای و رشد ۵۷ درصدی دستمزدها بود. هم اکنون به سبب کمرنگ شدن ریسک های غیراقتصادی و هم چنین ماه های محرم و صفر، بازار به ثبات رسیده و اگر دولت بتواند به بخش تولید مسکن رونق بدهد ثبات فعلی ادامه خواهد داشت.
وی با اشاره به اینکه سرمایه گذاران همیشه در یک بازار با ثبات نسبت به سرمایه گذاری تشویق می شوند اظهار داشت: فراموش نکنیم شراط تولید مسکن کماکان پرمخاطره است. درست است که نرخها به یک ثبات رسیده اما بخش تولید مسکن، این بازار را پرریسک می بیند؛ چونکه نهاده های ساختمانی گرفتار تورم است و دولت در طرح نهضت ملی مسکن حاضر نیست این تورم را بپذیرد.
این کارشانس بازار مسکن اشاره کرد: وقتی با تورم عمومی ۴۱ درصد و تورم بیش از ۵۰ درصد نهاده های ساختمانی مواجهیم بر چه مبنایی وزارت راه و شهرسازی از اواسط سال قبل تا حالا شاخص قیمت هر متر از واحدهای نهضت ملی مسکن را که ۴ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان تعیین کرده بود، بروزرسانی نمی کند؟
بگفته پورحاجت، سازندگان از طرح نهضت ملی مسکن استقبال چندانی نکرده اند. اتفاقا در جاهایی که شورای مسکن استانها نرخ های تعدیل را پذیرفته اند شرایط منطقی تر شده و قراردادها با نرخ ۵.۸ میلیون تومان در هر متر مربع منعقد شده است. تا آن زمان که وزارت راه و شهرسازی و شورای عالی مسکن، نرخها را متناسب با اقتصاد کشور همتراز نکنند استقبال از این پروژه برای بخش خصوصی پرریسک است.
منبع:

1401/06/05
21:42:28
5.0 / 5
217
تگهای خبر: بازار , كارشناس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
بیمه خانه Bime khane