۳۳ تعاونی مسكن در تهران درگیر مشكلات حقوقی

انتظار ۳۰ ساله اعضای یک تعاونی برای خانه دار شدن

انتظار ۳۰ ساله اعضای یک تعاونی برای خانه دار شدن

بیمه خانه: تعدادی از اعضای تعاونی مسکن کارکنان آموزش و پرورش فنی و حرفه ای شهر تهران در اعتراض به مطالبه 30 ساله اعضا در خصوص واگذاری زمینی که از سال 1372 خریداری شده اعتراض خودرا در مقابل وزارت راه و شهرسازی مطرح کردند؛ البته اعضای تعاونی می گویند که دست کم 33 تعاونی و 30 هزار خانوار در نوار شمالی، شمال شرقی و غربی تهران درگیر مشکلات تعاونی های زمین و مسکن هستند.


به گزارش بیمه خانه به نقل از ایسنا، ابراهیم صمدی ـ نماینده اعضای تعاونی مسکن کارکنان آموزش و پرورش فنی و حرفه ای شهر تهران در این رابطه اظهار نمود: در سال ۱۳۷۲ به استناد ماده ۳۲ بخشنامه اجرائی لایحه قانونی واگذاری و احیای اراضی مصوب شورای عالی انقلاب اسلامی که با هدف تامین مسکن کارکنان دولت ارائه و فروخته می شد، زمینی در شمال شهر تهران در ازای دو فقره چک به تعاونی مسکن کارکنان آموزش و پرورش فنی و حرفه ای شهر تهران فروخته شد؛ با اینحال بعد از مدتی به سبب بالاتر از تراز ۱۸۰۰ متر بودن، ممنوعیت ساخت پیدا کرد.
وی افزود: در سال ۱۳۸۷ دستوری در خصوص ممنوعیت ساخت و ساز در این مناطق و تبدیل آن به فضای سبز و همین طور ارائه زمین و یا خانه به عنوان معوض به اعضای تعاونی صادر شد ولی این دستور نیز تا سالها مسکوت و پنهان نگه داشته شد.
صمدی با اعلان اینکه از سال ۱۳۸۷ مطالبه اعضای تعاونی برای دریافت زمین معوض شروع شد، اشاره کرد: در همین راستا هیات دولت ارائه زمین معوض در ۵ نقطه اطراف تهران را در سال ۱۳۹۳ تصویب کرد که متاسفانه تا به امروز اجرائی نشده و مطالبه قانونی اعضای تعاونی درخلال وزارت راه، استانداری و سازمان ملی مسکن پاسکاری شده و هیچ کدام مسئولیت کار را بر عهده نمی گیرند.
وی مسئولیت مستقیم این کار را بر عهده وزارت راه و سازمان ملی مسکن دانست و اظهار داشت: طبق قانون، مسئولیت رسیدگی به زمینهای خارج از محدوده بر عهده سازمان ملی زمین و مسکن می باشد. پس این سازمان موظف است نسبت به ارزش گذاری زمینهای عوض و معوض و معاوضه قانونی آن اقدام نماید.
صمدی با اشاره به تجمع اعضای تعاونی مسکن کارکنان آموزش و پرورش فنی و حرفه ای شهر تهران در مقابل ساختمان وزارت راه و برگزاری جلسه ای با مدیرکل دفتر نظارت بر طرح های توسعه و عمران وزارت راه، اظهار داشت: در این نشست قرار شد تا ظرف دو هفته جلسه ای ما بین وزارت راه و شهرسازی، سازمان ملی مسکن، استانداری، بازرسی ریاست جمهوری و سازمان بازرسی کل کشور... جهت رسیدگی به این مشکل و تعیین نوع ارزشگذاری زمین عوض و معوض تشکیل شده و طی آن معاوضه زمین با دستور مستقیم وزیر راه و شهرسازی اجرائی شود.
این عضو تعاونی مسکن کارکنان آموزش و پرورش با اعلان اینکه تقاضای ما این است که حقیقت ماجرا بصورت شفاف به اعضا گفته شود، افزود: در این نشست با قطعیت عنوان شد که باتوجه به مصوبه هیات دولت تحت هیچ شرایطی زمین معوض در داخل شهر تهران داده نمی گردد و زمین هایی در اطراف تهران برای این مساله پیشنهاد شده است.
وی اشاره کرد: خواسته بعدی اعضا اجرای صحیح ارزش گذاری عوض و معوض و واگذاری زمینهای مناسب با قید فوریت به ارزش واقعی زمین اصلی و همین طور دارای زیرساخت و تاسیسات لازم و با قید فوریت است و واگذاری زمینی که فاقد این شرایط باشد مورد قبول اعضای تعاونی نخواهد بود.
وی، ارزشگذاری صحیح و کارشناسی شده زمینهای عوض و معوض و تعیین تکلیف سریعتر آنرا خواسته اصلی اعضای تعاونی عنوان نمود و اظهار داشت: این تعاونی بیش از ۵۵۰ عضو دارد که از سال ۱۳۷۲ برای دریافت زمین اقدام نموده و دنبال مطالبات خود هستند. امیدواریم که پس از گذشت ۳۰ سال بتوانیم هر چه سریعتر حقوق قانونی خودرا مطالبه نماییم.
عضو تعاونی مسکن کارکنان آموزش و پرورش فنی و حرفه ای شهر تهران اشاره کرد: لازم به ذکر است که این مشکل محدود به تعاونی ما نبوده و دست کم ۳۳ تعاونی و ۳۰ هزار خانوار دیگر در نوار شمالی، شمال غربی و شرقی شهر تهران درگیر این مساله هستند که رفع آن یک ضرورت بنیادی و به نفع مالکین و شهر تهران خواهد بود.
زمین مورد نظر تعاونی که در سال 1372 اختصاص یافته بود

1401/04/08
11:43:33
5.0 / 5
273
تگهای خبر: آموزش , خرید , سازمان , كارشناس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
بیمه خانه Bime khane