مهر بررسی كرد؛

چرایی درگیری پلیس با تعدادی از متهمان

چرایی درگیری پلیس با تعدادی از متهمان

بیمه خانه: انتشار فیلم هایی در فضای مجازی که یک طرف آن پلیس است، با واکنش هایی در جامعه مواجه می شود که می بایست واقع بینانه با این قبیل موضوعات برخورد کرد تا شائبه ای برای مردم پیش نیاید.


خبرگزاری مهر، گروه جامعه؛ در هر مجموعه سازمانی ممکنست اتفاقاتی بیفتد که در افکار عمومی ذهنیت بدی نسبت به آن سازمان ایجاد شود. اگر یک نفر رفتاری از این دست داشت ما نباید آنرا به کل مجموعه منتسب کنیم؛ اگر چند پلیس بد برخورد می کنند و یا چند پزشک زیر میزی می گیرند نمی توان این مساله را به همه منتسب کرد. درست است که پلیس وظایفی دارد و در امتداد انجام وظایفش باید پاسخگو باشد اما هیچکدام از اینها مجوزی نمی گردد که برخوردی خارج از ماموریت صورت گیرد. در ایام اخیر فیلم هایی در فضای مجازی از درگیری پلیس با شهروندان منتشر گردید که پلیس اعلام نمود در بعضی از موارد این فیلم ها صحت دارد و مأمور نتوانسته صحنه را کنترل و با متهم درگیر شده است و برخی دیگر از این فیلم ها غیر واقعی است. این مساله را با فرماندهان فراجا در بین گذاشتیم. فرمانده انتظامی کل کشور: اغلب فیلم ها تقطیع شده است سردار حسین اشتری در گفتگو با خبرنگار مهر در پاسخ به سوالی در خصوص این که آیا درگیری های بین مأموران پلیس با مردم نسبت به سالهای قبل بیشتر شده است یا خیر، اظهار داشت: این نکته را توجه کنید خیلی از فیلم ها تقطیع شده بیرون می آیند و تا آن زمان که قبل و بعد فیلم را ندیده باشیم نباید قضاوت نماییم. وی ادامه داد: در خیلی از موارد زمانی که فیلم کامل از درگیری بیرون می آید مردم حتی از رفتار پلیس برای برخورد با آن مجرم حمایت کرده اند. فرمانده انتظامی کل کشور اظهار داشت: البته جایی که لازم باشد ما به همکاران مان تذکر می دهیم و از حق مردم دفاع می نماییم. سخنگوی فراجا: معاندین با قصد مخدوش کردن چهره پلیس فیلم ها را منتشر می کنند سردار مهدی حاجیان در گفتگو با خبرنگار مهر در پاسخ به سوالی در خصوص این که واکنش فراجا به درگیری های پلیس با مردم چیست اظهار داشت: کلیپ هایی که در فضای مجازی منتشر می شود یا بعضاً از طرف معاندین است یا افرادی که بهر دلیلی می خواهند چهره پلیس را مخدوش کنند. وی با اشاره به این که معاندین تلاش می کنند با سو گیری های منفی و اهداف خاص چهره پلیس را در میان مردم خراب کنند، اظهار داشت: افراد باید به این مساله توجه نمایند که قبل و بعد یک کلیپ چه اتفاقی افتاده است.
البته در برخی از مواقع رفتارهایی از همکاران ما سر می زند که ما این رفتارها را تأیید نمی نماییم. البته منظورم این نیست که تمام همکاران ما رفتار بدی دارند اما می خواهم بگویم این رفتارها در بعضی از همکاران ما مشاهده می شود سخنگوی فراجا اظهار داشت: بسیاری از این کلیپ ها جعلی است، بعنوان مثال معاندین کلیپ های مربوط به سال ۹۸ یا حتی ۹۶ را منتشر نموده اند و گفته اند که مربوط به این بازه زمانی می شود. به گفته ی ایشان، تعدادی از این فیلم ها تقطیع شده است و فقط لحظه درگیری و برخورد پلیس را نشان میدهد و قبل و بعد آن درگیری را نشان نمی دهد. سردار حاجیان اظهار داشت: پلیس اختیارات قانونی دارد و همه باید از فرمان پلیس تمکین کنند و نباید مقاومت کنند. مهم نیست فردی که پلیس به آن دستور و فرمان ایست می دهد چه مقام و منصبی دارد، مهم این است آن لحظه آن فرد باید در آن نقطه متوقف شود. وی اظهار داشت: البته در برخی از مواقع رفتارهایی از همکاران ما سر می زند که ما این رفتارها را تأیید نمی نماییم. البته منظورم این نیست که تمام همکاران ما رفتار بدی دارند اما می خواهم بگویم این رفتارها در بعضی از همکاران ما مشاهده می شود. سردار حاجیان افزود: البته اگر رفتاری ببینیم باتوجه به سیستم های نظارتی که در فراجا وجود دارد این افراد فرا خوانده می شوند، بازخواست می شوند و اگر جرمی انجام داده باشند بطور قطع با آنها برخورد می شود. او در آخر اظهار داشت: پلیس خدمتگزار مردم است و ما به هیچ عنوان خودمان را برتر از مردم نمی دانیم و نمی بینیم. خانواده ها باید مشروعیت پلیس را از کودکی به فرزندانشان بیاموزند امان الله قرائی مقدم جامعه شناس در گفتگویی در پاسخ به این که باید چه اقدامی انجام دهیم تا شاهد چنین برخوردهایی در آینده نباشیم، اظهار داشت: در عین حال که به خانواده ها و والدین باید قدرت پلیس، اقتدار پلیس، مشروعیت و احترام آنرا گوشزد نماییم، باید پلیس را هم به کسب بیشتر آموزش روابط و مهارت های ادراکی و انسانی علاوه بر کسب مهارت های فنی دعوت نماییم. مهارت فنی می تواند راهگشا باشد مهارت فنی مرحله نخست مدیریت است، پس از آن نیز مهارت انسانی قرار می گیرد. فردی که در این رده است باید علاوه بر مهارت فنی یعنی آگاهی از پلیس و اقتدار و قدرت، مهارت ادراکی نیز داشته باشد؛ یعنی بداند که با عملش چه آسیبی ممکنست به نظام سیاسی، اجتماعی، اقتدار و شخصیت پلیس و هم قطاران خود بزند؛ به عبارت دیگر مهارت ادراکی یعنی درک موقعیت، درک فضای اجتماعی و درک این که در چه رده ای است.


منبع:

1401/03/09
21:34:17
5.0 / 5
326
تگهای خبر: آموزش , انتظامی , پلیس , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
بیمه خانه Bime khane