معاون فنی اداره منابع طبیعی استان تهران تاكید كرد

تاثیر فرونشست زمین بر دو بحران زیست محیطی دیگر در تهران

تاثیر فرونشست زمین بر دو بحران زیست محیطی دیگر در تهران

بیمه خانه: این روزها فرونشست زمین، بیابان زایی و گردوغبار نقاط مختلف کشور را تحت تاثیر قرار داده و استان تهران نیز از وضعیت در امان نمانده است. فرونشست زمین در دشت های استان تهران در حالی جولان می دهد که معاون فنی اداره منابع طبیعی استان تهران می گوید: فرونشست زمین بر دو چالش اساسی زیست محیطی دیگر یعنی بیابان زایی و گرد و غبار نیز موثر است.به گزارش بیمه خانه به نقل از ایسنا، فرونشست زمین که از آن بعنوان «زلزله خاموش» نیز یاد می شود حدودا تمام دشت های کشور که آب شیرین زیرزمینی دارند را در معرض خطر جدی قرار داده است. نشست زمین بعنوان یک پدیده بسیار خطرناک ۲۹ استان کشور را درگیر کرده است و بعنوان آخرین و غیرقابل بازگشت ترین مرحله از پروسه بیابان زایی شناخته می شود. این پدیده شامل فروریزش یا نشست رو به پایین سطح زمین است که بیشتر تحت تاثیر کارهای انسانی و براثر برداشت بی رویه از منابع آب زیرزمینی و کاهش این منابع آبی رخ می دهد.

اعلام هشدار نسبت به فرونشست زمین در شهرها و استانهای مختلف کشور در حالی روزبه روز بیشتر می شود که دشت های جنوب استان تهران نیز چند سالی است که براثر برداشت بی رویه از آب های زیرزمینی با این پدیده دست به گریبان شده است. طبق آمار حدودی هر سال بین ۲۵ سانتی متر در دشت های تهران فرونشست صورت می گیرد و سطح آب در این دشت ها نیز از ۴۵ سانتیمتر تا ۱.۵ متر درحال کاهش است و آنطور که مسئولان اعلام نموده اند تهران روزی یک میلی متر گرفتار فرونشست می شود که عدد بسیار زیادی است و همین موضوع اهمیت توجه به چاه های بدون مجوز را نشان میدهد.

سید نقی عزیزی - معاون فنی اداره منابع طبیعی استان تهران- به ایسنا می گوید: فرونشست زمین که براثر استفاده بی رویه از آب های زیرزمینی، حفر چاه های بدون مجوز و عدم رعایت الگوی کشت و زرع و پایین بودن راندمان آبیاری اتفاق می افتد، موجب اسفنجی شدن لایه خاک زیرین و فرو رفتن زمین بر اثر وزن لایه های بالایی و در نتیجه کاهش ارتفاع زمین می شود و این وضعیت را می توان بصورت عینی و واضح در اراضی کشاورزی دارای چاه آب زیر زمینی مشاهده کرد چون دهانه چاه بعد از چند سال استفاده، بالاتر از سطح خاک اطراف قرار می گیرد.

او کاهش آب چاه های کشاورزی و شرب، خشک شدن پوشش گیاهی سطح اراضی، ایجاد درز و ترک در سطح خاک و وارد شدن لطمه به تاسیسات، ریل قطار، جاده، ساختمان ها، شبکه برق و گاز و نفت و... را از مهم ترین نتایج فرونشست زمین عنوان نمود و اظهار داشت: با از میان رفتن پوشش گیاهی سرعت حرکت باد افزایش می یابد و قدرت تخریب خاک و در نتیجه بیابان زایی و خیزش گرد و غبار بیشتر می شود.
۲۵ هزار هکتار از اراضی تهران در وضعیت بحران فرسایش بادی
عزیزی همین طور به وضعیت بیابان زایی در استان تهران اشاره و اظهار نمود: ۱۰۵ هزار هکتار از اراضی استان تهران بعنوان اراضی بیابانی شناسایی شده است که ۲۵ هزار هکتار از این اراضی در وضعیت بحرانی فرسایش بادی هستند که بعنوان کانون های بحرانی شناسایی شده و ۷۵ هزار هکتار نیز تحت تاثیر این کانون های بحرانی قرار گرفته اند.

معاون فنی اداره منابع طبیعی استان تهران با اشاره به این که بیشترین اراضی بیابانی استان تهران در شهرستان های ملارد، پیشوا، ورامین، ری و پاکدشت واقع شده اند، اضافه کرد: واقع شدن بخش زیادی از سرزمین ایران در عرض جغرافیایی گرم و کم بارش که در طول عمر زمین پتانسیل بیابانی شدن را دارد از دلیلهای طبیعی بیابان زایی در استان تهران است اما تغییرات اقلیمی، عدم رعایت آمایش سرزمینی و الگوی کشت، استفاده غیر فنی از اراضی کشاورزی، چرای بی رویه دام در مراتع، از بین بردن پوشش گیاهی مراتع بر اثر شخم و شیار و بوته کنی جهت استفاده های مختلف و توسعه شهرها و روستا و اجرای طرح های عمرانی وسیع همچون عوامل انسانی است که روند بیابان زایی را تشدید می کند.

به گفته عزیزی، اجرای طرح های اصلاحی و احیایی مانند نهال کاری و بوته کاری، افرایش پوشش گیاهی و افزایش ضریب نفوذ آب باران و کاهش روان آب، راه اندازی بادشکن های زنده و غیر زنده در مناطق باد خیز همچون اقداماتی است اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران در حوزه مقابله با بیابان زایی انجام داده است اما این اقدامات به تنهایی نمی تواند از اثربخشی لازم برخوردار باشد بدین سبب لازم است راهکارهای دیگری همچون کاهش چرای دام در مراتع حساس و کم پوشش و فرهنگ سازی در جهت کاهش فشار بر اراضی حساس و کم بارش و دارای اقلیم خشک و شکننده در بین آحاد جامعه صورت گیرد. با این وجود اجرای این راه حل ها نیازمند این است که همه از مسئولان عالی رتبه و تصمیم ساز گرفته تا دامداران و بهره برداران، ساکنان بومی و عشایر و بخش خصوصی و تشکل های مردمی با بهره گیری از توان مالی دولتی با یکدیگر همکاری و تعامل لازم را داشته باشند.

به گزارش بیمه خانه به نقل از ایسنا، نتایج مطالعات کانون های بحرانی نشان میدهد ۱۸۷ منطقه کشور در ۲۲ استان به اصطلاح بیابانی کشور تحت تاثیر فرسایش بادی هستند که وسعت این مناطق ۲۹.۵ میلیون هکتار است و ۲۳۷ کانون بحرانی فرسایش بادی با وسعت حدود ۱۴ میلیون هکتار در این محدوده وجود دارد.
1400/07/15
20:24:23
5.0 / 5
1090
تگهای خبر: زلزله , منابع
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
بیمه خانه Bime khane