تعطیلی بدون برنامه دردی را دوا نمی کند

تعطیلی بدون برنامه دردی را دوا نمی کند

به گزارش بیمه خانه درحالی که آمار سیاه کرونا هر روز رکورد زنی می کند و تعداد بیشتری از هموطنانمان را به کام مرگ می کشاند، نیاز است تعطیلی ها بابرنامه و با هدف کاهش ترددهای درون و برون شهری باشد، نه فرصتی برای سفر، گشت و گذار و یا شرکت در انواع تجمعات و به دنبال آن ثبت رکوردهایی سیاه تر.


به گزارش بیمه خانه به نقل از ایسنا، پیشنهاد تعطیلی ای که امروز تصویب شده - ۱۰ مرداد- از جانب وزیر بهداشت طی نامه ای به مقام معظم رهبری و در حالیکه آمارهای قربانیان کرونا هنوز به روزی ۵۰۰ کشته نرسیده بود، عنوان شد. به دنبال این نامه و در ۱۱ مرداد رهبر معظم انقلاب اسلامی هم از رئیس جمهور وقت ( آقای روحانی) خواستند این مورد در ستاد ملی کرونا بررسی شود و هر اقدامی که لازم است انجام گیرد که با ایام تغییر و تحویل دولت همزمان شد.
با این حال این پیشنهاد وزیر بهداشت هفته گذشته در ستاد ملی کرونا رد و اعلام گردید که با هدف بررسی دقیق تر و هماهنگی دستگاههای اجرایی و مردم فعلاً اجرایی نخواهد شد اما همه پیشنهادات اعضا دریافت شده است.
حالا امروز ۲۳ مرداد پیشنهاد تعطیلی در ستاد کرونا بررسی و اعلام گردید که از ۲۵ تا ۳۰ مرداد تعطیل شود؛ تعطیلاتی که همچون عید قربان با تعطیلات مناسبتی تاسوعا و عاشورا همراه شده است و عدم پیشبینی تدابیر بسیار سختگیرانه و جریمه های بازدارند می تواند این تعطیلی را به سرنوشت موارد قبل گرفتار کند.
اعلام خبر تعطیلی در کنار اجرای محدودیت ها از ظهر فردا در واقع فرصت دادن به افرادیست که بدون هیچ مسئولیت اجتماعی در برابر سلامت خود و دیگران، به فکر تفریح یا سفر خود هستند و چه بسا این تعطیلی را فرصتی برای حضور در مراسم‌ ای عزاداری شهر و دیار خود بدانند که در سال های پیشین غیرکرونایی مرسوم بود حتی اگر اعلام شده باشد که برگزاری تجمعات در مکانهای سرپوشیده ممنوع می باشد.
بسیاری از کارشناسان حوزه سلامت بارها تاکید کرده اند تعطیلی به تنهایی برای کنترل موج پنجم کرونا کافی نیست و باید شرایط کنترل و اعمال نظارت دقیق بر ترددها درون و بیرون شهرها اعمال شود و در یک کلام برای تعطیلی، برنامه ای با هدف صفر کردن ترددها و تعاملات اجتماعی داشت.
نوع دلتا از کشور هند اغاز شد و باید به تجربه این کشور در کنترل این ویروس نگاه دقیقی داشته باشیم تا با عنایت به امکانات و شرایط کشور تصمیمات درست انخاذ کرد. هند حدود سه ماه با خیز شدید شیوع دلتا ویروس مواجه بود و زمانی موفق به کنترل شد که سرعت واکسیناسیون و اعمال محدودیت ها به معنای واقعی لاک داون را اجرایی کرد حال اگر مقرر است از این تجربه استفاده گردد نباید صرفاً نوعی از تعطیلی را اعمال کرد که در گذشته انجام شده و در این روزها شاهد امار سیاه و رکودزنی های غمبار آن هستیم. باید با هماهنگی همه دستگاه ها تردد بین شهری ممنوع و تنها برای موارد بسیار ضروری و اندک امکان پذیر باشد تا فرصتی برای کنترل انتشار ویروس و شاید تنفسی برای کادر درمانی که ۱۸ ماه بی وقفه مشغول عرضه خدمات است باشد نه فرصتی برای افزایش ترددها و درپی ان عزادار شدن هزاران خانواده دیگر.
مقرر شده بر مبنای تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا برای تعطیلاتی که از دوشنبه اغاز و تا ۳۰ مردادماه ادامه دارد ممنوعیت تردد از ظهر فردا (یکشنبه) اعمال شود جدا از جدیتی که در تجربه های قبلی تعطیلات و محدودیت ها تردد دیده نشد شاید اعمال این محدودیت ها برای فردا دیر باشد و امروز افزایش ترددها را شاهد باشیم شاید بهتر بود حتی پیش از اعلام خبر تعطیلات محدودیت های تردد آغاز می شد.
در همین راستا علیرضا زالی، فرمانده عملیات مدیریت کرونا در تهران تاکید کرده: افزایش سطح واکسیناسیون عمومی و دو هفته لاک داون، تنها راه قطعی برون رفت از شرایط فعلی بیماری کرونا در کشور است و جز آن راه دیگری وجود ندارد. گرچه تصمیم بسیار تلخی است اما برای آنکه تا حدی ترمز مرگ و میر بیماری در کشور و تهران کشیده شود، مجبور هستیم تصمیم تلخ دو هفته لاک داون را بپذیریم. البته در این حوزه باید همه کشور همکاری کنند. یعنی لاک داون باید تصمیم حاکمیت باشد نه تصمیم یک وزارت خانه یا دستگاه. تمام برنامه های اقتصادی مردم از قبیل عوارض، مالیات، پرداخت حق کارفرما و غیره باید در این دو هفته تعطیل شود و فرصت جدیدی داده شود. ازاین رو تمام اسناد اجبار آور اقتصادی برای کسبه و مردم عادی در این دو هفته باید متوقف شود. همینطور لازم است فرآیندهای مختلف اجتماعی کاهش پیدا کند.
منبع:

1400/05/23
22:03:02
5.0 / 5
1049
تگهای خبر: خدمات , شركت , كارشناس , مراسم‌
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
بیمه خانه Bime khane