علت آلودگی هوا در ایام ابتدایی فروردین ماه چیست؟

علت آلودگی هوا در ایام ابتدایی فروردین ماه چیست؟

به گزارش بیمه خانه مدیر واحد پایش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران ضمن اشاره به افزایش غلظت برخی آلاینده های هوا در فروردین ماه اظهار داشت: یکی از علت های اصلی، ورود گرد‎ و غبار به تهران در این بازه زمانی است.به گزارش بیمه خانه به نقل از ایسنا محسن روشنی اظهار کرد: همه ساله در روزهای نوروز و همزمان با شروع سال جدید به دلایلی مختلفی ازجمله تعطیلی مراکز کار و تحصیل، کم شدن حجم تردد مردم و وسایل نقلیه و ناپایداری های جوی مانند وزش باد و بارش باران شاهد بهبود چشم گیر کیفیت هوا هستیم و بیشتر اوقات در ایام ابتدای فروردین شرایط مطلوب به لحاظ کیفیت هوا برقرار است.

به گفته وی ازسویی دیگر بیشترین تعداد روزهای پاک نیز در این بازه زمانی اتفاق می افتد. در جدولی که در ادامه آمده است کیفیت هوا طی سالهای اخیر برمبنای آخرین شیوه ابلاغی مقایسه شده است.

مدیر واحد پایش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران در ادامه اشاره کرد: کیفیت هوا طی شش سال اخیر در هفت روز ابتدایی فروردین ماه در همه سال ها به جز سال ۱۳۹۷ و امسال در وضعیت مطلوب قرار داشته است. کیفیت هوا طی این بازه زمانی در سال ۱۴۰۰، یک روز در وضعیت پاک، چهار روز در وضعیت قابل قبول و دو روز در وضعیت ناسالم برای گروه های حساس گزارش شده است.

روشنی درباره علت آلودگی هوا در تهران طی روزهای ابتدایی فروردین ماه توضیح داد: بررسی شرایط هواشناسی نشان میدهد که طی روز جمعه (۵ فروردین) میانگین سرعت باد برابر با ۳.۹ متر بر ثانیه و بیشینه سرعت باد ۹ متر بر ثانیه بوده است همین طور طی روز شنبه (۶ فروردین)، میانگین سرعت باد ۵.۳ متر بر ثانیه و بیشینه سرعت آن ۹ متر برثانیه گزارش شده است. برمبنای اطلاعات موجود آلاینده شاخص طی این دو روز آلاینده ذرات معلق کوچک تر از ۲.۵ میکرون و شاخص آن در ایام ۵ و ۶ فروردین ماه برابر ۱۱۲ و ۱۲۳ بود.

به گزارش روابط عمومی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، او در آخر اظهار نمود: علت اصلی افزایش غلظت آلاینده ذرات معلق در تهران طی روزهای ابتدایی فروردین ورود گرد‎ و غبار به شهر است. به همین علت شاخص آلاینده ذرات معلق کوچک تر از ۱۰ میکرون نیز - که بیشتر منشاء طبیعی دارد - طی این دو روز افزایش یافته و شاخص میانگین آن به ترتیب برابر با ۸۶ و ۱۰۰میکروگرم بر مترمکعب بود.


منبع:

1400/01/07
23:56:00
5.0 / 5
1190
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
بیمه خانه Bime khane