۶۰ درصد از پروژه های توسعه محله ای در حال اجرا هستند

۶۰ درصد از پروژه های توسعه محله ای در حال اجرا هستند

به گزارش بیمه خانه مدیر سیاستگذاری و برنامه ریزی راهبردی شهرداری تهران اظهار داشت: 60 درصد از پروژه های توسعه محله ای در حال اجرا هستند و تا به امروز که فهرست پروژه ها نهایی شده است، یک هزار و 256 پروژه توسعه محله ای با اعتباری بیش از هزار میلیارد تومان در مناطق 22 گانه شهرداری تعریف شده است.


به گزارش بیمه خانه به نقل از ایسنا، راضیه رضابیگی ثانی درباره آخرین روند اجرای پروژه های توسعه محله ای در سال ۱۳۹۹ اظهار داشت: پروسه تعریف و اجرای پروژه های توسعه محله ای انعطاف پذیر است. معاونت برنامه ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهرداری تهران در ضمن سال ۱۳۹۹ در چندین فاز مختلف فهرست پروژه های توسعه محله ای را از مناطق ۲۲گانه دریافت و بودجه آنرا بررسی و ابلاغ می کرد. تا به امروز که فهرست پروژه ها نهایی شده است، یک هزار و ۲۵۶ پروژه توسعه محله ای با اعتباری بیش از هزار میلیارد تومان در مناطق ۲۲ گانه شهرداری تعریف شده است و بیش از ۵۰۰ پروژه با اعتبار ۴۰۰ میلیارد تومان نیز به معاونت های تخصصی برای اجرای متمرکز پروژه هایی مثل راه اندازی بوستان، شهر امن، کوچه دوستی، پارکینگ های محله ای، محله دوستدار کودک و... تخصیص داده شده است.
بگفته رضابیگی از تعداد پروژه هایی که تعریف شده اند، نزدیک به ۶۰ درصد در حال اجرا هستند و حدود ۴۰ درصد هم به این علت که مناقصه ها به نتیجه نرسیده و یا موانع حقوقی و مالکیتی داشتند هنوز به اجرا نرسیده اند. البته باتوجه به گزارش هایی که از تعدادی از مناطق داریم، پیش بینی ما این است که بخش عمده ای از پروژه ها (بالغ بر ۸۰ درصد) تا انتهای اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۰ که انتهای سال مالی است محقق خواهد شد.
مدیر سیاستگذاری و برنامه ریزی راهبردی شهرداری تهران اضافه کرد: شروع پروژه های توسعه محلات از سال ۱۳۹۸ بود که در آن سال برای نخستین بار ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار ذیل ماده ۲۳ برنامه سوم برای این پروژه ها در نظر گرفته شد. البته در همان سال با نظر اعضای شورای شهر تهران در متمم بودجه این عدد به ۳۷۰ میلیارد تومان رسید. در سال ۱۳۹۹ برای اولین بار دستورالعمل تعریف، اجرا و نظارت بر پروژه های توسعه محلات تهیه و ابلاغ گردید و با نظر مثبت شورای شهر تهران ۱۹۶۰ میلیارد تومان اعتبار برای این پروژه ها مصوب شد.
او با اعلان اینکه هدف اصلی از تعریف و اجرای این پروژه ها کاهش شکاف برخورداری بین محلات شهر تهران بوده و بدین سبب به لحاظ تعداد پروژه و میزان اعتبارات، گرایش پروژه های توسعه محله ای بیشتر به سمت مناطق کم برخوردار شهر بوده است، اظهار داشت: بیشترین تعداد پروژه ها را منطقه ۱۵ با ۱۱۵ پروژه و کمترین تعداد پروژه ها مربوط به منطقه ۴ با ۲۹ پروژه بوده است. به لحاظ اعتبارات هم، توزیع اعتبارات بیشتر به سمت مناطق نابرخوردار شهر بوده است و مناطق ۱۸ و ۱۴ بیشترین میزان اعتبار توسعه محله ای را داشتند.
برمبنای اعلام سایت شهر، او برنامه توسعه محلات را در سال ۱۳۹۸ یک رویکرد جدید عنوان نمود و توضیح داد: اقدامات خوبی در پروژه های توسعه محله ای انجام شده است مانند ایجاد تعدادی بوستان در محلات فاقد بوستان، تجهیز بوستان ها در محلات کم برخوردار، زمین های بازی کودکان، راه اندازی پاتوق های محله، مسیرهای دوچرخه، ایجاد و به سازی پیاده روها، مناسب سازی فضاهای بی دفاع شهری، به سازی محیطی و ساماندهی کالبدی جداره های محلات، دفع آب های سطحی که در بعضی محله ها مشکل جدی بود و...، قسمتی از پروژه های تعریف شده در برنامه توسعه محلات بود.
رضابیگی با تاکید بر لزوم مشارکت شهروندان در تعریف و اجرای پروژه های توسعه محله ای اظهار داشت: قرار بود در دهه فجر از بخش مشارکت شهروندی در اپلیکیشن تهران من که مربوط به پروژه های توسعه محله ای است، رونمایی شود؛ که این کار به تعویق افتاد ولی مقرر است تا اختتام فروردین صورت گیرد. در این مکانیزم جدید، شهروندان اطلاعات محله و پروژه های جاری محله را بوسیله اپلیکیشن تهران من دریافت می کنند. از جانب دیگر این امکان فراهم شده تا شهروندان در انجام پروژه ها مشارکت مالی داشته باشند، در مورد پروژه اظهار نظر کرده و مساله شان را در مورد محله مطرح کنند.
منبع:

1400/01/02
13:54:23
5.0 / 5
1165
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
بیمه خانه Bime khane