مجید فراهانی مطرح كرد

افزایش جمعیت شهرهای اقماری

افزایش جمعیت شهرهای اقماری

به گزارش بیمه خانه رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران در لایو اینستاگرامی ضمن اشاره به چالش های اصلی تهران، افزایش جمعیت در شهرهای اقماری را جمله مشکلات پایتخت دانست و به عرضه چاره برای این مسائل پرداخت.


به گزارش بیمه خانه به نقل از ایسنا، مجید فراهانی، رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران در لایو اینستاگرامی ضمن اشاره به چالش های اصلی پایتخت اظهار داشت: اتفاقاتی که در شهر تهران می گذرد اگر شناخته نشود و برنامه ریزی برای آن انجام نشود شاهد فاجعه هستیم. در خیلی از برنامه ریزی های ملی و محلی باید متناسب با شناخت این روندها باشد. هر گونه اقدام باید از الان شروع شود و اگر انجام نشود شاهد اتفاقات حادی خواهیم بود.
عضو شورای شهر تهران با اشاره به اینکه حتی اجرای پروژه ها باید با در نظر گرفتن همه شرایط باشد، اظهار داشت: تهران از شهرکی با جمعیت کمتر از ۱۵ هزار نفر به یکی از بزرگترین شهرهای جهان تبدیل گشته است و جمعیت و توسعه فضایی یکی از مواردی است که امروز با آن مواجه هستیم.
فراهانی افزود: مسائل جدیدی در تهران در حال رخ دادن است که رشد شتابان جمعیتی یکی از آن موارد است و جمعیت پایتخت در طول یک قرن ۴۳ برابر شده است، این در صورتی است که جمعیت کشور تنها ۸ برابر رشد کرده و این تغییر بزرگ بوده است.
حاشیه نشینی و توسعه شهرهای اقماری از تبعات افزایش جمعیت پایتخت
رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران اضافه کرد: سهم این جمعیت و تحلیل آن و اتفاقاتی که در تهران رخ داده، مهم می باشد. رشد جمعیت شهرهای پیرامونی شهر تهران هم یکی از تبعات این افزایش جمعیت است. به واسطه گران بودن قیمت مسکن در تهران، جمعیت به شهرهای پیرامونی رفته و اگر برای این مشکل فکری نشود با چند چالش مواجه می شویم.

او با اشاره به اینکه یکی از این چالش ها ایجاد شهرهای پیرامونی است، اظهار نمود: با ادامه این روند، شهرهای پیرامونی اطراف تهران بزرگ و بزرگ تر می شوند و با پدیده حاشیه نشینی و هم شهرهای اقماری رو به رو هستیم. بر همین مبنا هر روزه شاهد حضور جمعیت از اطراف تهران به تهران و بر عکس هستیم، به صورتی که در طول روز جمعیت تهران بیشتر از ۹ میلیون می شود و به ۱۲ تا ۱۵ میلیون نفر می رسد.
بودجه برای توسعه متروی شهرهای اقماری از جانب شهرداری و دولت

فراهانی با اشاره به اینکه این پدیده رو به افزایش است، اظهار داشت: با ادامه این روند مساله ترافیک شدید در روز رخ می دهد و پیک ترافیک در تهران و خروجی ها و شهرهای اقماری را داریم. برای آن باید برنامه ریزی صورت بگیرد. ساخت مترو و گسترش حمل و نقل عمومی تنها نباید در تهران باشد. ما و دولت برای نخستین بار برای متروی پرند، هشتگرد و کرج بودجه گذاشتیم تا حمل و نقل آسان صورت بگیرد.

رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران اظهار داشت: این امر اگر درست نشود ابعاد آلودگی هوا و امنیتی خواهد داشت و اوضاع را حادتر می کند.
او اظهار داشت: اگر حریم شهر تهران توسعه پیدا نکند و امکانات ایجاد نشود و شاهد نابرابری اقتصادی و اجتماعی بین شهر تهران و شهرهای اقماری باشیم شهرهای اقماری به محلی برای صدمه های اجتماعی تبدیل می شود و آن صدمه ها به شهر تهران سر ریز می شود. یکی از مهم ترین کارهای برنامه ریزان ملی، برنامه ریزی برای توسعه امکانات در شهرهای اقماری است.
حرکت تهران به سمت سالمندی

فراهانی با اشاره به اینکه شاید جمعیت ساکن در تهران همین مقدار بماند اما شاهد افزایش روزافزون شهرهای اقماری هستیم، اظهار داشت: طی هفته گذشته مساله شهر دوستدار سالمند را در شورا به تصویب و برای آن برنامه ریزی صورت گرفت. شهر تهران به شدت به سمت سالمندی پیش می رود. از طرفی شاهد کاهش باروری در شهر تهران هستیم؛ البته تفاوت های محله ای و منطقه ای را باید در نظر بگیریم. در محلات شمالی با سطح باروری پایین و در محلات جنوبی شاهد رشد باروری هستیم. بدین معنا ما شاهد افزایش جمعیت در جنوب تهران و کاهش جمعیت در شمال تهران هستیم.

عضو شورای شهر تهران افزود: بنابراین نمی تواند نابرابری اقتصادی و شکاف شدید امکانات که در گذشته بین شمال و جنوب بود تداوم پیدا کند.

او تصریح کرد: باید برای شهر تهران برنامه ریزی های مختلفی داشته باشیم. در این شرایط باید شهر تهران را برای سالمندان مناسب سازی نماییم. سالمندان علاقه دارند در محله خود بمانند از این سو توسعه محلی باید در اولویت باشد و پروژه های کوچک مقیاس محلی را انجام دهیم. سالمند دوست دارد امکانات را در محله خود دریافت کند.
لزوم محدودیت برای کانون های جذب مهاجر

فراهانی ضمن اشاره به دیگر مواردی که سبب افزایش جمعیت در پایتخت شده است، اضافه کرد: از دیگر موارد افزایش جمعیت، ایجاد شغل های کاذب است که به تازگی بحث ماشین خوابی را داریم بدین ترتیب از شهرهای اطراف به تهران می آیند و در تهران کار می کنند و در ماشین می خوابند. ماشین های زیادی را در شب می بینید که پارک کرده اند و افراد در ماشین خوابیده اند.
رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران تصریح کرد: محدودیت برای کانون های جذب مهاجران را باید در نظر بگیریم. برای مثال تهران به اندازه کافی دانشگاه دارد و صدور مجوز دانشگاه های بیشتر که خود جاذب مهاجر است باید با محدودیت های بیشتری رو به رو باشد. طرح گسترش دانشگاه تهران را داشتیم و ورود کردیم و جلوی آنرا گرفتیم. دانشگاه تهران بیشتر از ۲۰ سال است که محلات اطراف خویش را خریده است و به دنبال شهرک دانشگاهی تهران است و متناقض با سیاست های برنامه ریزی شهری است و شورای شهر پیگیری کرد. برخی دیگر از دانشگاه ها می خواستند این اقدامات را انجام دهند که جلوی آنرا گرفتیم.
فراهانی اظهار داشت: به جای اینکه به فکر انتقال شهر تهران باشیم باید به فکر تمرکز زدایی سیاسی و اقتصادی از شهر تهران باشیم و به جای ایجاد شهرهای جدید بخشی از امکانات پایتخت را باید به شهرک های اطراف ببریم تا مهاجرت منفی را داشته باشیم.
رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران اضافه کرد: ساماندهی دستفروشان از دیگر سیاست هایی است که می تواند مانع افزایش جمعیت در تهران باشد؛ چون که بسیاری از آنان از شهرهای دیگر به تهران می آیند؛ اما می توان بازار روز ایجاد نماییم و از گسترش دستفروشی جلوگیری کرد.
بیشترین ورود مهاجران به تهران در منطقه ۶ است

او ضمن اشاره به حضور جمعیت مهاجر در نقاط مختلف پایتخت اظهار داشت: سهم جمعیت غیر بومی در مناطق مختلف شهر تهران متغیر است از ۳۱ درصد در منطقه ۱۳ تا ۴۴ درصد در منطقه ۶و در محلات مختلف متفاوت می باشد. جالب است بدانید سهم مهاجرت در حوالی میدان ولیعصر ۵۶ درصد است. عمده مهاجران خویش را در مراکز تهران مستقر می کنند و اتفاقا اوج دستفروشان را در این مناطق داریم. بیشترین ورود مهاجران به تهران در منطقه ۶ و کمترین آن در منطقه ۱۶ و ۱۳ است. از سال ۹۰ تا ۹۵ سالانه ۱۰۰ هزار نفر به شهر تهران مهاجرت کردند.

فراهانی افزود: ۸۰ درصد مهاجران به تهران از سایر استان ها، ۱۱ درصد از درون استان تهران و ۹ درصد از خارج از کشور هستند. یعنی مبدا ۸۳ درصد مهاجران شهر تهران از مناطق دیگر شهری است و از روستا کمتر به تهران می آیند. آنان از سایر شهرهای کشور مهاجرات کردند و اغلب جوان هستند و دلیل آن اشتغال، تحصیل، آزادی اجتماعی و سیاسی به ترتیب بوده اند.
مهاجرت منفی از جانب سالمندان
طبق گزارش دفتر این عضو شورای شهر تهران، وی ضمن اشاره به مهاجرت منفی اظهار داشت: مهاجرت منفی هم داشتیم که عموما سالمندانی بودند که به خاطر آلودگی هوا بوده اند. عمده مهاجرتی در دوره سال های ۹۰ تا ۹۵ که رخ داده است به خود شهر تهران نبوده و به شهرهای پردیس، ملارد، پاکدشت، رباط کریم، دماوند، پرند، شهریار و.. بوده است. مهاجرت به شهرک های کوچک اقماری بیشتر از تهران رخ داده است که به علت قیمت مسکن بوده است.

منبع:

1399/12/09
22:29:17
0.0 / 5
1051
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
بیمه خانه Bime khane