خطر افزایش سطح دریا با افزایش وزن شهرها

خطر افزایش سطح دریا با افزایش وزن شهرها

خراسان رضوی آیا تابه حال به شهر بزرگی مانند نیویورک نگاه کرده اید و فکر کرده اید که چگونه آسمان خراش های غول پیکر در کنار هم قرارگرفته اند و در اقیانوس فرو نمی رود؟ نتایج تحقیق جدید نشان می دهد، شهرهایی مانند نیویورک در حال غرق شدن هستند چون با سنگینی خود سبب افزایش مداوم سطح دریا می شوند.


به نقل از نیوز، یک متخصص ژئوفیزیک از سازمان زمین شناسی ایالات متحده می گوید: شهرهای بزرگ به قدری سنگین هستند و افراد زیادی به آنها نقل مکان می کنند که ممکنست درواقع پوسته خارجی سیاره زمین را خم کنند.
تام پارسونز اظهار نمود: «تا سال ۲۰۵۰، ۷۰ درصد جمعیت کره زمین در شهرها زندگی خواهند کرد، متعلقات و نیازهای این جمعیت در حال رشد، سبب تمرکز جرم در مناطق نسبتا کوچک می شوند.»
پارسونز با نگاهی ویژه به سانفرانسیسکو (چهارمین شهر بزرگ ایالت کالیفرنیا) محاسبه می کند که با توسعه شهر، کلان شهر کالیفرنیا بیش از سه اینچ فرو می رود. علاوه بر این، دانشمندان براین باورند که سطح دریا تا سال ۲۰۵۰ حدود یک فوت افزایش می یابد و این عوامل با هم سبب افزایش وزن شهرها شده و مشکلات جدی در سیلاب های آینده خواهند بود.
پارسونز اضافه کرد: «وقتی جمعیت جهان بطور نامتناسب به سمت سواحل حرکت می کنند، انتظار می رود که این جلسه اضافی، در ترکیب با افزایش سطح آب خطر در رابطه با آب گرفتگی را تشدید کند.»
با بررسی تمام ساختمان ها، افراد و اشیاء داخل آنها، این مطالعه تخمین می زند که وزن سانفرانسیسکو (محل زندگی ۷.۷۵ میلیون نفر) حدود ۳.۵ تریلیون پوند باشد. این رقم شامل موارد خارج از ساختمان مانند وسایل نقلیه، زیرساخت های حمل و نقل یا اشخاص دیگر که به شهرها می آیند، نمی گردد. بنابراین، برآورد سه اینچی غرق شدن سانفرانسیسکو به احتمال زیاد یک عدد محافظه کارانه است.
پارسونز معتقد می باشد، چنین وزنی در مناطق شهری سراسر کره زمین برای خم شدن لیتوسفر کره زمین (سنگ کره یا لیتوسفر، خارجی ترین لایه زمین)، کافی است. حتی ممکنست شهرها با تراکم بیشتر، بلوک های گسلی سازنده سطح زمین را تغییر دهند.
این محقق توضیح می دهد: «نتایج خاص ارائه شده برای منطقه خلیج سانفرانسیسکو احیانا در مورد هر مرکز شهری بزرگ بااینکه بااهمیت متفاوت، قابل تعمیم است.»
در حقیقت، مطالعات قبلی کشف کرده است که شهر بزرگ خاورمیانه، تهران، سالانه در بعضی مناطق حدود ۱۰ اینچ فرو می رود؛ در پایتخت ایران، حدود ۱۵ میلیون نفر زندگی می کنند. نتایج این مطالعه نشان داد که در کالیفرنیا، مراکز عظیم شهری مانند خلیج سانفرانسیسکو، خلیج مونتری، لس آنجلس و سن دیگو همه تا حدی در حال غرق شدن هستند. این مشکل نشان میدهد که در بیشتر مناطق، پوسته زمین آن قدر ضخیم نیست که بتواند در مقابل وزن در حال رشد مقاومت کند.
پارسونز افزود: «تاثیرات بارکنش انسانی در حاشیه قاره ای فعال زمین ساختی، بیشتر از فضای داخلی قاره پایدار و دارای لیتوسفر ضخیم تر و سفت تر است.»


چه چیزی موجب غرق شدن شهرها می شود؟
درحالی که جمعیت های در حال رشد در وزن شهرها نقش دارند، اما این مورد تنها دلیل نیست. این مطالعه خاطرنشان می کند که با رشد شهرها، استفاده از آب های زیرزمینی افزایش می یابد و غرق شدن را نیز به میزان قابل توجهی می افزاید.
این تحقیق با نگاهی به فرودگاه بین المللی سانفرانسیسکو، سنگین ترین ساختمان شهر که درست در ساحل قرار گرفته است، بیان می کند که رسوبات و تراکم سیستم سفره های زیرزمینی موجب می شود که این مرکز حمل و نقل هرساله ۰.۱۶ اینچ غرق شود.
محقق این تحقیق معتقد می باشد، دانشمندان می توانند با بهره گیری از این محاسبات چگونگی تغییر سطح و سطح دریا طی زمان را تشخیص دهند.
پارسونز نتیجه گیری می کند: «می توان با بهره گیری از تصاویر ماهواره ای یا تصاویر هوایی روش های ارائه شده در این تحقیق را بهبود بخشید تا تجزیه وتحلیل دقیق تری در مناطق احتمالی سیل صورت گیرد. با چنین تجزیه وتحلیل دقیقی ممکنست بینش بهتری در مورد تغییرات تخلخل زیرسطحی و جریان های سیال زمین حاصل شود.»
منبع:

1399/11/29
14:08:41
0.0 / 5
1046
تگهای خبر: حمل و نقل
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
بیمه خانه Bime khane