موافقت كمیسیون ماده 5 با الگوی مسكن ایرانی– اسلامی محله نفرآباد در مجاورت حرم حضرت عبدالعظیم

موافقت كمیسیون ماده 5 با الگوی مسكن ایرانی– اسلامی محله نفرآباد در مجاورت حرم حضرت عبدالعظیم

در جلسه کمیسیون ماده پنج به ریاست شهردار تهران طرح موضعی محله نفرآباد (منطقه 20) در مجاورت حرم حضرت عبدالعظیم حسنی برمبنای الگوی مسکن ایرانی- اسلامی به تصویب رسید.


به گزارش بیمه خانه به نقل از ایسنا، جلسه کمیسیون ماده پنج شهر تهران به ریاست پیروز حناچی شهردار تهران و با حضور اعضاء، محسن هاشمی رفسنجانی رئیس شورای اسلامی شـــهر تهران، عبدالرضا گلپایگانی معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران و علی اشراقی رئیس دبیرخانه کمیسیون ماده پنج انجام شد.
علی اشراقی رئیس دبیرخانه کمیسیون ماده پنج در مورد مصوبات جلسه اظهار داشت: در هفدهمین جلسه کمیسیون ماده پنج بررسی طرح موضعی محله نفرآباد در دستور کار قرار گرفت و بعد از توضیحات مشاور و تأیید کارگروه فنی این کمیسیون، با پروژه برنامه ریزی، طراحی شهری و طرح معماری برآمده از الگوی مسکن ایرانی – اسلامی در این محله موافقت شد.
وی درباب این طرح اضافه کرد: محله نفرآباد با وسعتی حدود ۱۳ هکتار در مجاورت حرم حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) واقع شده و در طول چهارسده تاریخی خود، یک محله مسکونی در مجاورت حرم بوده است.

اشرافی افزود: این محله بیش از دو دهه با وضعیت خاصی روبرو بوده است؛ بطوریکه در مقطعی، کاربری این محله به شکل باغ آرامگاه شده بود، که این خود موجب توقف جریان سکونت و زندگی در این محله شده بود.
رئیس کمیسیون ماده پنج اظهار داشت: باتوجه به مطالعات ارائه شده با پیوند هویت ۴۰۰ ساله تاریخی این محله با الگوی سکونت پایدار، در افق طرح، محله نفرآباد به محله ای سرزنده و مشارکت پذیر تبدیل خواهد شد.
اشراقی اضافه کرد: بر این اساس قرار شد سازمان نوسازی شهر تهران ضمن تعریف سازمان اجرائی و بهره گیری از مشارکت حداکثری مردم، زمینه اجرای مطلوب طرح را فراهم نماید و معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران نیز در بازبینی طرح تفصیلی محدوده حــــرم مشابه همین رویکرد را سرلوحه کار خویش قرار دهد.
بنا براعلام روابط عمومی معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران، وی اظهار داشت: در ادامه این جلسه دستورالعمل پیشنهادی چگونگی برخورداری املاک خاص از تراکم مجاز ساختمانی مورد بحث و بررسی مبسوط قرار گرفت و با پیشنهاد کارگروه فنی درباب مواردی که از لحاظ اصول فنی امکان راه اندازی بنا در سطح اشغال مجاز فراهم نباشد، با کاهش سطح اشغال و رعایت سقف تراکم ساختمانی و در حداکثر یک طبقه مازاد موافقت شد؛ همین طور بنا شد درباب اراضی و املاک با مساحت حداقل هزار مربع اقدام مشابه صورت گیرد و معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران دستورالعمل لازم را به مناطق ۲۲ گانه ابلاغ کند.
منبع:

1399/10/17
23:58:35
0.0 / 5
11531
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
بیمه خانه Bime khane