انتقاد عضو شورا از بی توجهی به لزوم تعطیلی دو هفته ای تهران

انتقاد عضو شورا از بی توجهی به لزوم تعطیلی دو هفته ای تهران

بیمه خانه: رئیس كمیسیون شهرساز و معماری شورای شهر تهران در تذكری از بی توجهی دولت به لزوم تعطیلی دو هفته ای تهران انتقاد نمود.


به گزارش بیمه خانه به نقل از ایسنا، محمد سالاری در جلسه امروز شورای شهر تهران در تذکری با اعلان اینکه آمار هموطنان کشته شده بر اثر کرونا، اظهار داشت: چنانچه بخواهیم آمار واقعی را که بگفته برخی مقامات دولتی که تا دو برابر آمار رسمی است ملاک عمل قرار دهیم به اعداد ترسناک تری می رسیم، اعدادی که تنها عدد نیستند بلکه هرکدام بیان کننده زندگی یک هموطن و یک خانوار داغدار است.

وی افزود: مردم از ترس کرونا و فقر معیشتی به استیصال رسیده اند و وضعیت اجتماعی بسیار شکننده شده است. اما از دیگر سو آنچه از مجموع مواضع و اقدامات مقامات مسئول برداشت می شود، نوعی روزمرگی و عادت کردن به این اوضاع بحرانی است. دولت تن به تعطیلی شهرهای کانون کرونا مانند تهران نمی دهد و با وجود تلاش هایی که برای احیاء، تقویت و گسترش خدمات درمانی و بیمارستانی داشته، اقدام درخوری پیش رو ندارد، در زمینه تست گیری گسترده و شناسایی ناقلان نیز برنامه جامعی که انتظار جامعه است، ندارد.

این عضو شورای شهر تهران با اعلان اینکه مدیریت بحران کرونا تنها با پروتکل نویسی و گفتاردرمانی و خواهش از مردم برای رعایت پروتکل ها به جایی نمی رسد، گفت: عمده کسانی که روزانه مجبورند با بهره گیری از وسائل حمل و نقل عمومی شلوغ در محیط های کاری متراکم خود حاضر شوند اقشاری از جامعه اند که جز این راه دیگری برای گذران معیشت حداقلی خود ندارند.

سالاری اضافه کرد: دولت از سویی مردم را به رعایت فاصله اجتماعی دعوت می کند اما حاضر نیست برای کاهش تراکم در حمل و نقل عمومی تهران حتی یک واگن و یا اتوبوس به تهران بدهد. کاری که بنا برتعهد قانونی خود خیلی قبل از این می بایست انجام می شد. دستورات و محدودیت هایی بر روی کاغذ مصوب می کنند بدون اینکه مشخص کنند، این محدودیت ها را چه کسانی باید اجرا کنند و اجرای این محدودیت ها چه اثراتی بر معیشت آنان خواهد داشت، یا اصلا این محدودیت ها در عمل اجرا می شوند یا خیر؟

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران افزود: متأسفانه هنوز پس از گذشت ماه ها از شروع بحران کرونا، نگاه ها به این بحران عموما نگاهی تک بعدی است، گویا تنها یک بحران بهداشتی رخ داده است در حالی که خیلی از صاحب نظران همان ابتدا گوشزد کردند که همه گیری کووید ۱۹ دارای ابعاد سیاسی، اقتصادی و اجتماعی است و اگر همه این ابعاد باهم مدیریت نشود، موفقیت در هیچ بعدی حاصل نشده و اوضاع روز به روز بدتر می شود که مشاهد می نماییم اینگونه شد.

سالاری با اعلان اینکه مردم مستأصل و محروم را نمی توان با کمترین حمایت و امکانات به حال خود رها کرد و توقع رعایت پروتکل ها را داشت، اظهار داشت: کادر درمان خسته و تحت شدیدترین فشارهای کاری و روانی را نمی توان فقط با کلمات زیبا و شعرگونه سرپا نگه داشت. مردم نیازمند حمایت اقتصادی و کادر درمان، نیازمند تجدید قوا هستند.

وی افزود: گرچه معتقدم راهکار اساسی مدیریت همه گیری کرونا به مشارکت طلبیدن مردم و شکل گیری همکاری ملی، آن هم بوسیله بازسازی اعتماد عمومی بوسیله بکارگیری روش های مردم سالارانه و مدیریت دموکراتیک کشور است اما در کوتاه مدت و برای اختتام دادن به وضعیت کنونی چاره ای جز ایجاد قرنطینه کامل و تعطیلی حداقل دو هفته ای تهران وجود ندارد. این راهکاری است که هم متخصصان بهداشت و درمان سفارش می کنند و هم متخصصان اقتصادی.

وی اشاره کرد: مسلما عواقب اقتصادی تعطیلی دوهفته ای بسیار کمتر از عواقب طولانی شدن وضعیت بحرانی کنونی است، البته که این تعطیلی دو هفته ای در تهران و برخی شهرها باید مبتنی بر اصول کارشناسی همه جانبه و معطوف بر برنامه عملیاتی گام به گام باشد، پس من بعنوان نماینده شهروندان تهرانی در شورای شهر، از ستادملی کرونا و شخص آقای رئیس جمهور تقاضا می کنم که بیش از این زمان را از دست ندهند و هرچه زودتر نسبت به قرنطینه کامل دوهفته ای تهران با رعایت همه ملاحظات و پیش بینی های لازم جهت تامین مایحتاج اصلی مردم اقدام نمایند.
به گزارش بیمه خانه به نقل از ایسنا، حجت نظری نیز بامداد امروز در تذکر قبل از دستور خود با بیان این که بارها از دولت درخواست کردیم که نسبت به تعطیلی شهر تهران اقدام نماید، اضافه کرد: تعداد کشته ها و مبتلایان ناشی از کرونا در شهر تهران بیشتر از مابقی شهرها است لازم است که دولت تمهیدات خاصی برای تهران اتخاذ کند.

وی با بیان این که رئیس جمهور در هیچ مراسم‌ فتتاحیه شرکت نمی کند و تنها در جمع کنترل شده هیات وزیران حضور دارند، اظهار داشت: حالا این شائبه هست که آیا جان و خون رئیس جمهور رنگنین تر از مردمم است؟ اگر نیست دولت تعیین تکلیف کند و شهر را تعطیل کند.

نظری با بیان این که دولت زمانی که میخواهد شهر را تعطیل کند باید مبادی خروجی را نیز ببندد، اظهار داشت: اینطور نشود که شهر تعطیل شود و همه بروند مسافرت تا سوغاتی کرونا بین شهرها رد و بدل شود.
منبع:

1399/08/11
14:16:54
5.0 / 5
1477
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
بیمه خانه Bime khane