در گزارش بیمه خانه مطرح شد؛

حكایت سرباز جانباز در درگیری های اخیر مرزبانان با قاچاقچیان

حكایت سرباز جانباز در درگیری های اخیر مرزبانان با قاچاقچیان

به گزارش بیمه خانه سرباز اهری كه طی هفته گذشته در مرز سردشت در درگیری با قاچاقچیان جانباز شد و دوست صمیمی خود شهید ساسان امیرخانی را از دست داد، از آن روز می گوید و خدمت سربازی در مرزبانی را تشریح می كند.خبرگزاری مهر، گروه استان ها– علی دایلاری اصل؛ حسین قدیمی متولد ۱۳۸۰ شهرستان اهر است، وی از هم رزمان شهید «ساسان امیرخانی حسینکلو» در درگیری با قاچاقچیان در منطقه ی مرزی سردشت بوده که ۱۸ مهرماه بر اثر به هدف خوردن گلوله جنگی قاچاقچیان از ناحیه کمر مجروح شده است.
حسین قدیمی در ۳ اردیبهشت ماه سال جاری برای گذراندن خدمت سربازی که رسته خدمتی اش مرزبانی بوده به پادگان آموزشی شهرستان اصلاندوز اعزام و پس از اتمام دوره آموزشی راهی محل خدمتی اش در هنگ مرزی سردشت می شود.
پدر حسین گچکار بوده و به سبب سقوط از ساختمان و لطمه دیدگی شدید فک و دست کارافتاده شده و به سبب بالا بودن هزینه درمان از ادامه روند درمان خویش منصرف شده است. حسین پیش از خدمت با درک وضعیت خانواده اش در قامت تنها نان آور پشتیبان خانواده کم درآمد خویش بود. نکته قابل توجه این است که دایی حسین در دوران هشت سال دفاع مقدس به فیض شهادت نائل شده و وی تربیت یافته مکتب سیدالشهدا است.
جهت اطلاع از وضعیت جسمانی سرباز جانباز «حسین قدیمی» و آنچه بر وی و دوستانش گذشته به سراغ وی رفتیم تا برایمان از آن روز و وضعیتش بگوید:

*ماجرای درگیری با قاچاقچیان در مرز سردشت چه بود؟
از طریق بی سیم به ما اعلام گردید که محموله ای از بار قاچاق توسط قاچاقچیان نوار غربی کشور از مسیر جاده مرزی به سمت بُرجک مرزبانی که بنده و شهید «ساسان امیرخانی» در آن جا خدمت می کردیم در حرکت است؛ بنا به دستور بلافاصله بنده به همراه شهید ساسان امیرخانی، یکی دیگر از سربازان و سرگروهبان به محل مورد نظر عازم شدیم؛ یکی از هم خدمتی هایمان و سرگروهبان به سمت پیچ جاده رفتند تا با قاچاقچیان مقابله کنند و هنوز ۱۰ متر نشده بود که از درب بُرجک مرزبانی فاصله گرفته بودیم که به سمت من و ساسان تیراندازی کردند و گلوله ای از تیرهای قاچاقچیان به شهید ساسان امیرخانی به هدف خوردن کرد و بر زمین افتاد.
به سوی ساسان برگشتم تا کمکش کنم که قاچاقچیان من را نیز مورد هدف قرار دادند. با سختی خودم را به ساسان رساندم تا کمکش کنم که دیدم تیر به شریان اصلی ران ساسان به هدف خوردن کرده است و ساسان غرق در خون است. با پارچه ای پای ساسان را بستم اما خون بند نمی آمد و هرچقدر ساسان را صدا می زدم جواب نمی داد (حسین بغض می کند و مادر حسین گریان و با صدایی حزین و آرام برای ساسان گریه و زاری می کند). لحظات سختی بود و هنوز داشتم ساسان را صدا می زدم که بیدار شود اما ساسان دیگر صدایم را نمی شنید و جوابم را نمی داد.
*کسانی که بار قاچاق به خارج از مرز حمل می کردند و به نیروهای مرزبانی حمله کرده بودند؛ قاچاقچی بودند؟
بله قاچاقچی بودند؛ البته من هم به خاطر خون ریزی نقش بر زمین بودم و اگر متوجه می شدند که هنوز جان در بدن دارم، باز نیز به سویم آتش می گشودند و خلاصم می کردند.
*قاچاقچیان به سمت بُرجک مرزبانی هم تیراندازی می کردند؟
به سمت ساختمان تیراندازی نمی کردند، بلکه هر کسی که مقابل شان بود به سمت شان تیراندازی می کردند تا کسی مانع حمل بار آنها نشود، از طرفی قاچاقچیان بار حمل شده را تامین می کردند.
*یعنی شما هنوز از محوطه بُرجک مرزبانی خارج نشده بودید که قاچاقچیان به سمت شما تیراندازی کردند؟
من و ساسان هنوز دژبانی بُرجک مرزبانی را رد نکرده بودیم که به سمت ما تیراندازی کردند.
*برای هم رزمانت در جریان درگیری با قاچاقچیان چه اتفاقی افتاد؟
یکی از هم خدمتی هایمان به همراه گروهبان با ما فاصله داشتند، در حین تیراندازی یک تیر به من و یک تیر به ساسان امیرخانی به هدف خوردن کرد؛ اما هیچگاه آن صحنه را فراموش نمی کنم که قاچاقچیان ساسان امیرخانی دوست صمیمی ام را به شهادت رساندند.
*حال با وجود جانبازی و به هدف خوردن تیر قاچاقچیان؛ به خدمت در مرز سردشت می روید یا از خدمت معاف می کنند؟
هنوز چیزی مشخص نیست.

*خدمت سربازی در مرزبانی و نقطه صفر مرزی چگونه است؟
خدمت در مرزبانی عشق می خواهد؛ خدمت در مرزبانی یعنی همیشه باید آماده باش باشی و شب ها نخوابی! با این وجود مرزبان همیشه در ترس و اضطراب این که نکند دشمن وارد خاک کشورت شود همیشه هوشیار بودیم.
*از شیرینی و تلخی های سه ماهه خدمت در مرز سردشت برایمان بگویید؟
خدمت در مناطق مرزی برای سربازان وظیفه همچون خودم شیرینی خاصی نداشت و سرشار از سختی بود.
*شهید «ساسان امیرخانی» از آرزوهایش برائت می گفت؛ می گفت می خواهد پس از خدمت چه شغلی داشته باشد؟
ساسان دوست و همشهری ام بود (حسین بغض می کند). حدود ۱.۵ سال در تعمیرگاه خودرو کارکرده بود و چون من هم پیش از خدمت مشغول شاگردی در مکانیکی بودم؛ به من می گفت پس از خدمت باهم تعمیرگاه مکانیکی باز نماییم.
*آیا غیر از درگیری اخیر؛ درگیری های دیگری با قاچاقچیان داشتید؟
درگیری هفته گذشته نخستین تجربه من و ساسان امیرخانی بود؛ غیر از این درگیری ندیده بودیم، اما هر روز در حال گشت زنی و استقرار بودیم. البته چند ماه پیش نیز سه نفر از همرزمانمان که به مرخصی آمده بودم شهید شدند.
*در چه رشته ای دیپلم گرفته ای؟
رشته تحصیلی ام برق صنعتی است.
*ادامه خدمتت را چه خواهی کرد؟
من داوطلبانه دفترچه ارسال کردم و عازم خدمت سربازی شدم و افتخارم این است که سرباز بودم. اما حالا حتی اگر انتقالی هم ندهند حاضر به بازگشت به مرز نیستم؛ خاطرات تلخ ام به قدری است که روحیه بازگشت به محلی که نقطه به نقطه اش مرا یاد دوست و هم خدمتی ام می اندازد را ندارم.
با توجه به شرایط خودم و خانواده ام اگر خدمت سربازی ام به اهر انتقال داده شود عالی خواهد شد.
*چه مدت در تعمیرگاه مکانیکی مشغول به کار بودی؟
نزدیک به ۷ سال در تعمیرگاه خودرو مشغول بودم.
*شنیده ایم پیش از خدمت یکی از بازیکنان خوب فوتسال بودی و علاقه ی زیادی به این رشته ورزشی داشتی؛ آیا باز هم به فوتسال علاقمند هستی؟ اگر به پاس قدردانی از فداکاری و ازخودگذشتگی در حراست از مرز به جمع بازیکنان مس ورزقان بپیوندی، قبول می کنی؟
علاقه زیادی به فوتسال دارم؛ اگر قبول کنند به باشگاه مس ورزقان بروم یکی از آرزوهایم برآورده می شود.
*لطفا از مرزها و مرزبانی برایمان بگو، از شرایط خدمت در مرزها و امکانات و …؟
خدمت در مرزبانی دشوار است و بیشتر مردم از آنچه که در مرزها اتفاق می افتد خبر ندارند. زندگی مرزبانان با خطر آمیخته شده است و این حضور مرزبانان است که امنیت را برای مرزهایمان به ارمغان آورده است. مسیرهای صعب العبور، نبود امکاناتی همچون برق، آب و … در محل خدمتمان بر سختی شرایط می افزود. هیچوقت یادم نمی رود که چند ماه پیش به مرخصی آمده بودم وقتی برگشتم متوجه شدم که سه نفر از هم خدمتی هایم به دست قاچاقچیان شهید شده اند و دیگر میان ما نیستند.
*وضعیت جسمانی شما الان چگونه است و محل برخورد گلوله بهبود یافته؟
پس از به هدف خوردن گلوله به ناحیه کمرم، من را به بیمارستان رساندند و از ۲۱ مهرماه که به اهر آمدم و بیمارستان مراجعه کردم؛ گفتند جای گلوله عفونت کرده است و اگر رسیدگی نکنم عفونت به استخوان می زند.
* روحیه ات چطور است؟
وقتی به عکس دوستان هم خدمتی ام که شهید شدند نگاه می کنم؛ احساس گریه می کنم و بُغض گلویم را می گیرد انگار دارم خفه می شوم؛ دوستانم و من کوشیدیم تا از مرزهای کشورمان دفاع و حراست نماییم اما نمی دانم چرا دیگر حتی نمی توانم به بازگشتم به آن مناطق فکر کنم چه برسد به ادامه ی خدمت.
شاید همه احساس کنند مرزبانان در مرزها روز سپری می کنند؛ ولی نمی دانند مرزبانان به خصوص سربازان وظیفه چه لحظاتی را آنجا سپری کرده اند و می کنند. هیچ کس نمی تواند لحظاتی که ما تجربه کردیم را تصور کند.
*ممنونیم از اینکه در این شرایط ما را به حضور پذیرفتی.
ما هم از شما ممنونیم که ما سربازان را فراموش نکرده و تنها نگذاشته اید و به دیدارم آمدید.

1399/07/25
16:01:51
5.0 / 5
1354
تگهای خبر: آموزش , خودرو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
بیمه خانه Bime khane