اخطار محیط زیست دماوند به شهرداری های شرق استان تهران

اخطار محیط زیست دماوند به شهرداری های شرق استان تهران

رئیس اداره محیط زیست دماوند با اشاره به اخطار به شهرداری های شرق استان تهران اظهار داشت: به دنبال انجام این كار اقدامات مثبتی در زمینه مدیریت زباله ها صورت گرفت.محمد فریدی در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اینکه مرکز دفع زباله شهرستان دماوند قانونی می باشد و مجوزهای لازم را از مراجع ذی صلاح همچون سازمان محیط زیست بعنوان ناظر در زمینه پسماند گرفته است و زمین این مرکز از جانب سازمان منابع طبیعی به آن واگذار شده است، اظهار داشت: هفت شهرداری شرق استان تهران همچون پردیس، بومهن، رودهن، دماوند، آبسر، آبعلی و کیلان همه با یکدیگر تجمیع شده اند و شرکتی را بعنوان شرکت پسماند تاسیس کرده اند که شهرداران در آن عضو و فرمانداری ها و اداره محیط زیست ناظر هستند.

رئیس اداره محیط زیست دماوند افزود: زباله های شهرستان پردیس و دماوند به محل دفن زباله گندک دماوند منتقل می شوند و در این منطقه باید برپایه یک نقشه راه دفن شوند. این نقشه راه در واقع ارزیابی زیست محیطی این مرکز است که اداره محیط زیست برپایه آن به این مرکز مجوز فعالیت داده است اما متاسفانه با شیوع کرونا یک مقدار این مرکز گرفتار آشفتگی و کارها از روال خود خارج شد.

وی همینطور ضمن بیان اینکه روش دفن بهداشتی زباله ها در مرکز دفع زباله دماوند به صورت دفن بهداشتی دره ای است، توضیح داد: زباله ها در دره به صورت لایه ای دفن و روی هر لایه خاک ریخته می شد، همینطور زیر دره باید لوله گذاری می شد تا شیرآبه زباله ها وارد حوضچه ای در پایین دست شود اما مدتی زباله ها دیگر در این لایه ها دفن نمی شدند، خاکی روی آنها ریخته نمی شد و زباله های پزشکی مخلوط با این زباله ها در محل های مختلف دفع می شد.

رئیس اداره محیط زیست دماوند اضافه کرد: از دیگر معضلات این مرکز تخلیه نخاله های ساختمانی و فاضلاب در این منطقه بود. تانکرهای حامل فاضلاب هر جایی که دوست داشتند فاضلاب ها را در این منطقه تخلیه می کردند و نخاله های ساختمانی هم به همین شکل در این منطقه رها شده و ازاین رو در این مرکز پسماند یک وضعیت نابهنحار و نابسامانی بوجود آمده بود.

وی با اشاره به اینکه مرکز دفع زباله شهرستان دماوند در حوضه آبریز سد ماملو قرار دارد، تصریح کرد: این مرکز با سد ماملو که تأمین کننده آب آشامیدنی است فاصله دارد اما باید این مرکز دفع زباله را مدیریت نماییم تا آلودگی های ناشی از آن به سد ماملو سرایت نکند.

فریدی ضمن بیان اینکه به هر هفت شهرداری که هرکدام درصدی در این مرکز دفع زباله سهامدار هستند، اخطار دادیم، اظهار نمود: برپایه مذاکراتی که با شهردار دماوند داشتیم تعهد دادند که طی مدت ۲۰ روزه این مشکلات را رفع خواهند کرد و ما با مدیرکل اداره حفاظت محیط زیست استان تهران هماهنگی های لازم را انجام دادیم و فرصت ۲۰ روزه ای را به شهرداری ها دادیم.

رئیس اداره محیط زیست دماوند افزود: خوشبختانه در این زمان زباله ها را به مکانی که باید دفن می شدند، منتقل کردند، در دره دفن زباله ها لوله گذاری کردند، شیرابه را وارد حوضچه ای ایزوله و یک خط بازیافت کاغذ و پلاستیک را راه اندازی کردند. نخاله های ساختمانی را جمع آوری کردند و ترانشه مجزایی برای پسماندهای پزشکی ساختند، همینطور سه ردیف درخت را در یک محدوده ۳۰۰ متری کاشتند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه اقدامات موثری در حوزه مدیریت زباله های شرق استان تهران صورت گرفته است، اظهار داشت: دو جلسه در فرمانداری شهرستان برگزار کردیم و قرار شد که شهرداری های عضو شرکت پسماند در کارگروه خود مصوب کنند که یک مرکز بی خطرسازی پسماندهای پزشکی را برای شرق استان ایجاد کنند تا پسماندهای پزشکی وارد سوله های استاندارد و تایید شده وزارت بهداشت و اداره حفاظت محیط زیست استان تهران شوند و با استفاده از دستگاه هایی همچون اتوکلاو، بی خطر و دفن شوند. مقدمات این اقدام هم فراهم شده اما مصوبه و تخصیص اعتبار برای ساخت تصفیه فاضلاب شیرابه های ناشی از دفن زباله ها هنوز تصویب نشده است. در عین حال هفت شهرداری عضو شرکت پسماند موافقت ها و هزینه های لازم را کرده اند و این قدم بزرگی در زمینه مدیریت پسماند است.

فریدی در انتها اظهار داشت: من فکر می کنم اگر در دماوند علاوه بر اقدامات انجام شده، حوضچه تصفیه فاضلاب شیرآبه را تا آخر سال هم راه اندازی نماییم و پسماندهای پزشکی را که البته بی خطرسازی آنها برعهده مراکز درمانی است، را به کمک شهرداری بتوانیم با استفاده از دستگاه های بی خطرسازبی خطر نماییم، وضعیت پسماند شرق استان تهران بگونه ای مطلوب ساماندهی می شود و مخاطرات زیست محیطی هم برای مردم نخواهد داشت.
1399/05/13
22:11:40
5.0 / 5
2396
تگهای خبر: اعتبار , شركت , شهرداری , منابع
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان بیمه خانه
بیمه خانه Bime khane