طرحی برای نجات ۱۵درصد جمعیت تهران در زلزله

طرحی برای نجات ۱۵درصد جمعیت تهران در زلزله

بیمه خانه: بافت فرسوده و نامقاوم به یكی از معضلات پایتخت بدل شده است، معضلی كه نگرانی های جدی پیرامون گستردگی و جمعیت ساكن در آن در هنگام حوادثی مانند زلزله وجود دارد و متاسفانه افزایش قیمت ها در حوزه ساخت و ساز شرایط مقاوم سازی آنرا نیز با دشواری روبرو كرده است. در این میان سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران متولی طرحی برای ایمن سازی این بافت شده است.


رضا کرمی محمدی در گفت و گو با ایسنا، در مورد طرح بهسازی لرزه ای نسبی ساختمان های متداول شهر تهران اظهار داشت: یکی از نگرانی های جدی ما در هنگام زلزله احتمالی در تهران مربوط به بافت فرسوده و ساکنان است، چونکه این ساختمان ها چندین دهه قبل ساخته شده و از دستورالعمل های ایمنی پیروی نمی کند.
وی افزود: خیلی از ساختمان ها و بناهای واقع در بافت فرسوده حتی فاقد اسکلت بتنی هستند و همین مورد سبب می شود که با کوچکترین لرزه های تمام ساختمان فروبریزد. حتی در مواردی زلزله هم نبوده و ساختمان فروریخته که آخرین مورد آن حدود دوهفته پیش در مرکز تهران رخ داد و یک ساختمان سه طبقه قدیمی ناگهان فروریخت.
رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با اعلان اینکه طبق برآوردهای انجام شده حدود ۳۰۰۰هکتار بافت فرسوده در شهر داریم، اظهار داشت: حدود ۱۵ درصد از جمعیت شهر در این بافت ساکن هستند. اما متاسفانه در بعضی ازمناطق شهری ما، به خصوص مناطق مرکزی و جنوبی، درصد زیادی از ساکنان ساکن بافت فرسوده می باشند. مثلا در منطقه ۱۱ تهران؛ حدود ۴۰ درصد از جمعیت ساکن بافت فرسوده اند ومنطقه ۱۲ نیز وضعیتی مشابه دارد.
کرمی محمدی افزود: لازم است که این ساختمان ها نوسازی شوند و در همین راستا نیز شهرداری تهران تسهیلات خوبی برای این امر پیش بینی کرده است و حتی وام هایی نیز از طرف دستگاه های مربوطه به نوسازی بافت فرسوده تعلق می گیرد. اما متاسفانه در چند سال اخیر افزایش قیمت و هزینه ها در ساختمان سازی منجر شده تا بعضی از مالکان ساختمان های فرسوده توانایی نوسازی ملک خودرا نداشته باشند، بخصوص اینکه بیشتر ساختمان های دارای بافت فرسوده در مناطق مرکزی و جنوبی شهر تهران قرار دارد.
وی با اعلان اینکه درهمین راستا نیز طرح بهسازی لرزه ای نسبی ساختمان های شهر تهران در دستور کار مدیریت بحران تهران و شهرداری تهران قرار گرفت، اظهار داشت: در این طرح امکان بهسازی نسبی یا به عبارتی دیگر مقاوم سازی را فراهم کردیم. چونکه هزینه های آن بمراتب کمتر از نوسازی یک ساختمان است. بر این اساس متقاضیان بهسازی واحدهای مسکونی می توانند به شهرداری تهران مراجعه نموده و در خواست مجوز بهسازی کنند.
رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران افزود: بعد از ثبت درخواست کارشناسان شهرداری مبادرت به بررسی ملک کرده واگر وضعیت آن به شکلی باشد که امکان مقاوم سازی نسبی و بهسازی لرزه ای آن وجود داشته باشد، مجوز مربوطه را صادر خواهند کرد.
کرمی محمدی درباره املاکی که نتوانند تاییدیه برای دریافت مجوز را ستاندن کنند نیز اظهار داشت: این بناها حتما خیلی فرسوده و نامقاوم هستند و حتما باید نوسازی شوند. چون مقاوم سازی و بهسازی نیز باید در ساختمان هایی صورت بگیرد که شرایط آنرا داشته باشد.
بگفته وی سازمان مدیریت بحران به دنبال این است که بتوانیم یکسری تسهیلات را نیز برای این امر اختصاص دهیم که رایزنی هایی در این خصوص انجام شده و امیدواریم با کمک شورای شهر و شهرداری تهران این امر محقق شود.
منبع:

1399/05/06
15:28:18
5.0 / 5
2710
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
بیمه خانه Bime khane