امضای تفاهمنامه سه جانبه آموزش كودكان بازمانده از تحصیل

امضای تفاهمنامه سه جانبه آموزش كودكان بازمانده از تحصیل

معاونت رفاه اجتماعی وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی، معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران و سازمان نهضت سوادآموزی كشور تفاهمنامه با مبحث آموزش كودكان بازمانده از تحصیل امضا كردند.به گزارش بیمه خانه به نقل از ایسنا احمد میدری - معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار ورفاه اجتماعی - در آیین امضای تفاهمنامه با مبحث آموزش کودکان بازمانده از تحصیل اظهار نمود: با کمک سازمان نهضت سوادآموزی تلاش می نماییم کودکانی که به علل مختلف مانند معلولیت جسمی یا فقر خانواده خارج از مدرسه هستند، آموزش ببینند و با دریافت مدارک تحصیلی بتوانند وارد چرخه آموزش عادی شوند.

وی با اشاره به همکاری با معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران اظهار نمود: در مراکز توانبخشی پرتو(مراکز آموزش کودکان کار) مقرر است که این طرح آموزشی شروع شود و سازمان نهضت سوادآموزی هم آموزش های رسمی خویش را آغاز کند تا پس از آن بتوانیم این طرح را در همه کشور انجام دهیم.

پروانه رضایی - مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران - هم در این مراسم‌ ا اشاره به دسته بندی های مختلف از پدیده کودکان کار، اظهار نمود: علاوه بر مراکزی مانند مرکز پرتو باید از توان دیگر دستگاه های کشور برای حل مسئله کودکان کار هم بهره برد.

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران همینطور بر لزوم توجه به دیگر مسائل کودکان کار در کنار مسئله سوادآموزی آنها تصریح کرد.

همچنین شاپور محمدزاده - رئیس سازمان نهضت سوادآموزی کشور- با مثبت توصیف کردن فضای حاکم بر امضای تفاهمنامه آموزش کودکان کار اظهار نمود: امیدواریم با مشارکت دیگر دستگاه های طرف تفاهم بتوانیم کودکانی را که تحصیلاتی نداشته اند را وارد سیستم آموزشی نماییم. هدف ما این است که در کوتاه ترین زمان ممکن فرآیند آموزش به این کودکان نهایی شود.

همچنین محمدرضا جوادی یگانه - معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران - هم اظهار داشت: شهرداری تهران بخشنامه ای را به امضای شهردار تهران برای آخر دادن به کار کودکان در همه بخش های پیمانکاری شهرداری بخصوص جمع آوری پسماندهای خشک و زباله گردی رسانده است.

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران با اشاره به اینکه بخشی از مسئولیت معاونت امور اجتماعی و فرهنگی عرضه خدمات حمایتی به کودکان کار است، اظهار نمود: شهرداری تهران از سال های گذشته طرح های گوناگونی را برای پشتیبانی از کودکان کار و در معرض صدمه تدارک دیده است.

جوادی یگانه افزود: هم اکنون در ۲۴ مرکز پرتو و چهار مدرسه بامداد رویش 5500 نفر از این کودکان در حال آموزش و مهارت آموزی هستند تا بتوانند مدرکشان را به صورت رسمی بگیرند و در آینده ادامه تحصیل بدهند. این مسئله می تواند خود عاملی برای خروج از چرخه فقر توسط این کودکان باشد.

سیدمالک حسینی - رئیس سازمان رفاه، خدمات و مشارکت های اجتماعی شهرداری تهران - با اشاره به اینکه در مراکز پرتو سرفصل های آموزش رسمی به کودکان تدریس می شود، اظهار داشت: بر توانمندسازی خانواده های کودکان کار هم تمرکز کرده ایم و با قراردادی که با جهاد دانشگاهی منعقد شده بحث توانمندسازی اقتصادی ۵۰۰ واحد از خانواده های این کودکان اجرایی شده است.

حسینی با اشاره به اینکه شهرداری تهران فراتر از انتظارات قانونی به مسئله ورود پیدا کرده است، اظهار داشت: فرآیند اتفاقات در مرکز پرتو علاوه بر پشتیبانی از کودکان، کمک به خروج آنها از چرخه فقر است. در همین راستا برای نخستین بار و در جمع ۱۵ کشوری که به این حوزه ورود کرده اند، آموزش های مهارتی تا خارج شدن کودکان کار از چرخه فقر شروع شده است.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، بر طبق این تفاهمنامه فراهم کردن تسهیلات لازم جهت برخورداری از بانکهای اطلاعاتی طرفین، حمایت و پشتیبانی از اجرای برنامه های آموزشی در مورد کودکان در معرض صدمه خارج از مدرسه، بهره گیری از ظرفیت های استانی در دستیابی به اهداف مشترک آموزشی و تشکیل کارگروه اجرایی به منظور برنامه ریزی، اجرا و نظارت و پایش اجرای مفاد تفاهمنامه مهمترین تعهدات مشترک طرفین است.

ایجاد فرصت برابر آموزشی، توانمندسازی کودکان بی سواد و بازمانده از تحصیل در معرض صدمه و انسداد مبادی ورودی بیسوادی مهم ترین اهدافی است که برای تفاهمنامه سه جانبه با مبحث آموزش کودکان کار در نظر گرفته شده است.

منبع:

1399/03/27
00:11:10
5.0 / 5
2541
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
لینک دوستان بیمه خانه
بیمه خانه Bime khane