رئیس شورای عالی استان ها تأكید كرد:

توسعه محلی مقدمه توسعه ملی است

توسعه محلی مقدمه توسعه ملی است

به گزارش بیمه خانه رئیس شورای عالی استانها با تاكید بر ضرورت توجه به توسعه محلی اظهار داشت: توسعه محلی مقدمه توسعه ملی است.


به گزارش بیمه خانه به نقل از ایسنا، علیرضا احمدی در سی ودومین اجلاس عمومی شورای عالی استانها ضمن تقدیر از هیأت رئیسه قبلی این شورا اظهار داشت: متأسفانه در حوزه شوراها و مدیریت محلی با آنکه قانون اساسی توجه جدی به واگذاری اختیارات به مناطق، محلات و نواحی مختلف داشته است اما این مساله آنچنان که باید در قوانین عادی تجلی نیافته و شاهد مثال این مساله نیز قانون شوراهای اسلامی است که با وجود آنکه وظایف مختلفی برای شوراها در نظر گرفته اما بواسطه عدم جامع نگری و عدم توازن و تناسب با اصول متناظر خود در قانون اساسی تا حدود زیادی از قانون اساسی دور افتاده است.
وی ادامه داد: نقش قوانین و برنامه های توسعه در جهت دهی به قوانین مصوب مجلس در طول دوره پنج ساله و نیز عملکردهای اجرایی و اداری در جهت نزدیک کردن شوراها به جایگاه واقعی خود بدون تردید بسیار مهم می باشد. توسعه امری است که فقط از بالا به پایین اتفاق نمی افتد بلکه یک مفهوم مهمست که رسیدن به آن جز بوسیله تناسب در وظایف، اختیارات و منابع محلی با وظایف، اختیارات و منابع ملی امکان پذیر نیست.
رئیس شورای عالی استانها افزود: شاید بتوان مهمترین حلقه مفقوده توسعه در کشور را عدم توجه به ظرفیت های محلی توسعه دانست. متأسفانه رویکرد بیشتر قوانین توسعه در کشور تابحال به برنامه ریزی جهت توسعه ملی بدون توجه به ظرفیت های مهم محلی بوده است در صورتیکه از منظر قانون اساسی و با تاکید بر تجربیات جهانی باید گفت توسعه محلی مقدمه توسعه ملی است. پس کشوری توسعه یافته خواهد بود که دارای روستاها، شهرها و بخش های توسعه یافته باشد. ملاحظه قوانین برنامه شش گانه ای که تابحال در کشور به تصویب رسیده است حاوی این نکته مهمست که امر توسعه محلی، مورد غفلت واقع شده است.
احمدی در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به اینکه برنامه ریزی و سیاست گذاری لازم بمنظور تعمیق توجه به مفهوم توسعه و رشد محلی شامل توسعه شهرها و روستاها، بخش ها و استان های کشور است، اضافه کرد: نقطه عطف و کلیدی در توجه به مفهوم توسعه در کشور توجه به توسعه محلی است. از نگاه ما عدم توفیق در توسعه در خیلی از جوامع هم اکنون در کشور متوجه عدم توجه به مفهوم توسعه محلی است. بدین جهت مهمترین مطالبه شورای عالی استانها و شوراهای اسلامی علاوه بر توجه به جایگاه رفیع شوراها در برنامه ریزی و مدیریت محلی، عنایت لازم به مفهوم توسعه و رشد محلی و گره زدن مفهوم توسعه محلی به توسعه ملی است که این مهم اساسا با درایت و هوشمندی و مدیریت قابل انجام خواهد بود.
وی ادامه داد: اوج توجه به مفهوم توسعه محلی در قوانین برنامه در قانون برنامه سوم شروع و در قانون برنامه چهارم نیز مختصری به آن پرداخته شد. همین طور قوانین برنامه پنجم و ششم نیز به نحو بسیار ناقصی بدان پرداخته اند. لازمه جبران نقصها موجود در برنامه هفتم آن است که با نگاهی معطوف به جایگاه شوراها و مردم در اداره امور شهرها مسیر پیش بینی سیاست های کلی برنامه پنجم را به این نقطه معطوف داریم.
منبع:

1399/03/22
20:26:05
5.0 / 5
2858
تگهای خبر: منابع
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
بیمه خانه Bime khane