اعلام نتایج نشست كمیته اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت كرونا

اعلام نتایج نشست كمیته اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت كرونا

بیمه خانه: رئیس كمیته اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت بیماری كرونا با بیان اینكه بیش از 80 درصد اصناف، پروتكل های بهداشتی را به خوبی رعایت می كنند، از پیشنهاد این كمیته به ستاد ملی برای افزایش كارهای فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی در 114 شهرستان كم خطر (سفید) در سطح كشور آگاهی داد.


به گزارش بیمه خانه به نقل از ایسنا و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، «حسین ذوالفقاری» امروز چهارشنبه بعد از برگزاری «شانزدهمین جلسه کمیته اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا» به خبرنگاران اظهار داشت: برمبنای تصمیم روز یکشنبه ستاد ملی مدیریت کرونا که روند بازگشایی فعالیت های مختلف را در کشور به سه دسته شهرستانهای کم خطر(سفید)، دارای خطر متوسط (زرد) و پرخطر (قرمز) تقسیم کرده است، در نشست امروز کمیته این مورد مورد بررسی قرار گرفت و به استناد گزارش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ۱۱۴ شهرستان کشور از نظر شیوع کرونا، کم خطر تشخیص داده شد.
وی ادامه داد: مقرر شد در این ۱۱۴ شهرستان، بخش دیگری از فعالیت های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی که به علت انتشار کرونا متوقف شده است، بازگشایی شود. پس برمبنای نظر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت و اتاق اصناف آن تعداد از فعالیتهایی که می توانند در شهرهای کم خطر (سفید) آغاز شوند، تعیین و برای تصویب در جلسه روز یکشنبه ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا ارائه خواهد شد. البته تصویب مناطق سفید به معنای آغاز همه فعالیتها نخواهد بود و این مناطق هم باید همچنان از نظر انتشار کرونا تحت کنترل باشد.
ذوالفقاری افزود: چنانچه وضعیت این مناطق همچنان سفید باقی بماند امکان بازگشایی و ادامه فعالیت در آنها امکان دارد اما اگر بار دیگر شیوع بیماری در این مناطق افزایش یابد، به ناچار محدودیتها باردیگر اعمال خواهد شد.
رئیس کمیته اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا با اشاره به اینکه محدودیتها را باید با روند بیماری تطبیق دهیم، اظهار داشت: در ابتدا ۱۱۴ شهرستان که وضعیت آنها سفید اعلام شده است قسمتی از فعالیت های تعطیل شده را آغاز خواهند کرد اما باید یک دوره ۱۵روزه را پشت سر بگذاریم تا بتوانیم تشخیص دهیم که آیا روند بیماری در آن شهرها تغییر یافته است یا نه. اگر وضعیت همچنان سفید باقی بماند امکان بازگشایی و افزایش دیگر فعالیتها در آنها وجود دارد اما در صورت شیوع مجدد بیماری، محدودیت ها بازمی گردد.
ذوالفقاری تصریح کرد: فاصله بین وضعیت سفید و زرد خیلی کم است و با افزایش یک بیمار در روز در مناطق سفید، وضعیت یک شهر می تواند از وضعیت سفید به وضعیت زرد تغییر کند.
معاون امنیتی و اجتماعی وزیر کشور، دومین موضوع مورد بررسی در جلسه امروز کمیته اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا را تمدید مهلت اعتبار وکالتنامه های نقل و انتقال خودرو بیان کرد و تصریح کرد: قبل از عید نوروز، برخی افراد وکالتنامه هایی را برای نقل و انتقال سند خودرو داده بودند ولی چون با تعطیلات مصوب ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا همزمان شده و حدود ۳۶ روز مراکز شماره گذاری تعطیل شد، امکان به نام زدن سند این خودرو ها فراهم نشده بود.
وی ادامه داد: در این نشست پیشنهاد شد مدتی که مراکز شماره گذاری، طبق تصمیم ستاد ملی تعطیل بودند جزو روزهای غیرکاری در وکالتنامه ها منظور شود تا با رعایت قانون مدنی، مشکل حدود یکصد هزار نفر در کشور در این حوزه برطرف شود و آنها بتوانند با وکالتنامه هایی که قبلاً از فروشنده داشتند نسبت به تغییر سند مالکیت اقدام نمایند.
ذوالفقاری ابراز امیدواری کرد این پیشنهاد در ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا در هفته آینده تصویب و مشکل افراد مورد اشاره حل شود.
رئیس کمیته اجتماعی و انتظامی مدیریت کرونا با اشاره به اینکه موضوع بعدی جلسه امروز مربوط به مسائل شهرداریها خصوصا در کلانشهرها و درحوزه ترافیک و حمل و نقل عمومی بود، تصریح کرد: با دستور ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا مسائل و موضوعات کلانشهرها در دو روز گذشته بررسی و مقرر شد پیشنهادات آنها به ستاد ارائه شود و مسائل و مشکلات در کل کشور مورد توجه قرار گیرد.
وی در مورد وضعیت اجرای ترافیک در کلانشهرها اظهار داشت: در این نشست مقرر شد همه شهرداری ها مکلف شوند پروتکل های بهداشتی را در حمل و نقل عمومی شامل مترو، اتوبوس، تاکسی، تاکسی های اینترنتی و آژانس ها کاملاً رعایت نمایند و بر اساس رعایت این پروتکلها طرح ترافیک متناسب با شرایط توسط شورای ترافیک استانها تدبیر شود.
معاون وزیر کشور اضافه کرد: درصورت اجرا، طرح ترافیک باید بگونه ای مدیریت شود که ازدحام بوجود نیاید و بار اضافی بر حمل و نقل عمومی که خارج از پروتکلهای وزارت بهداشت است، وارد نشود و مشکلی از این جهت به وجود نیاید. به همین دلیل، مقرر شد شورای ترافیک استانها به صورت روزانه وضعیت را رصد کنند و با ایجاد تعادل بین طرح ترافیک و حمل و نقل عمومی، هم ترافیک شهرها را مدیریت کنند و هم از شیوع بیماری براثر حمل و نقل عمومی جلوگیری به عمل آورند.
ذوالفقاری تصریح کرد: در نشست امروز در مورد فعالیت بعضی از مشاغل هم پیشنهاداتی از طرف اتاق اصناف و همین طور وزارت صنعت، معدن و تجارت ارائه شد که با عنایت به ارزیابی در طول یک هفته گذشته مقرر شد ساعتهای کاری هم مورد بازبینی قرار گیرد و به ستاد ملی ارسال شود.
وی در پاسخ به امکان باز شدن مدارس در ۱۱۴ شهری که دارای وضعیت سفید هستند، اظهار داشت: در مورد بازگشایی مدارس تا این لحظه تصمیم گیری نشده است چونکه مدارس و دانشگاهها سراسری هستند و تعطیلی و بازگشایی آنها سراسری خواهد بود.
رئیس کمیته اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا در باره روش اجرای پروتکل های بهداشتی از طرف اصناف اظهارداشت: بر طبق گزارشی که امروز در جلسه داده شد پس از بازگشایی برخی از اصناف و مغازه ها در طول هفته های گذشته، با نظارتهای صورت گرفته بالای ۸۰ درصد از آنها در سطح کشور پروتکلهای بهداشتی را رعایت کرده اند اما سقف رعایت این پروتکل ها و فاصله گذاری اجتماعی در تهران پایین است و تنها ۶۲ درصد رعایت شده است که امیدواریم تهرانی ها بیشتر رعایت نمایند.
ذوالفقاری خاطرنشان کرد: باید توجه داشته باشیم که مساله بیماری کرونا هنوز حل نشده است و اگر می بینیم روند بیماری و فوتی های ناشی از آن در کشور کاهش یافته، به علت رعایت یک سری مسائل بهداشتی است که عمده کار و همکاری توسط مردم صورت گرفته است.

وی ادامه داد: در ابتدای اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی، روند شیوع بیماری در کشور به ۳ هزار نفر در روز رسیده بود ولی حالا به حدود هزار نفر رسیده است که این امر نتیجه کار جمعی و همراهی جدی مردم بود. امروز نیز بیشتر مردم از رعایت نکردن برخی از افراد گله مند هستند.

معاون وزیر کشور آگهی داد: چنانچه پروتکل های بهداشتی رعایت نشود و روند بیماری باردیگر افزایش یابد، ناچارا باید محدودیتها باردیگر برگردد و بازگشت باردیگر محدودیتها خسارات زیادی در بر خواهد داشت.
منبع:

1399/02/11
11:07:14
5.0 / 5
2813
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
بیمه خانه Bime khane