واكنش محیط زیست به سبب مرگ دلفین برج میلاد

واكنش محیط زیست به سبب مرگ دلفین برج میلاد

به گزارش بیمه خانه معاون فنی اداره محیط زیست استان تهران ضمن اشاره به اینكه علت مرگ دلفین دلفیناریوم برج میلاد ایست قلبی تنفسی اعلام شده است، اظهار داشت: فعلا ما نمی توانیم این مساله را تایید یا رد نماییم و پرونده آنرا برای سازمان حفاظت محیط زیست ارسال كرده ایم تا درباره این مركز و علت مرگ دلفین آن تصمیم گیری كند.


به گزارش بیمه خانه به نقل از ایسنا، مهرداد كتال محسنی با اشاره به اینكه در سال ۹۱ مجوزهایی از سازمان حفاظت محیط زیست برای فعالیت دلفیناریوم برج میلاد صادر شد، اظهار نمود: این مجموعه در سال ۹۲ فعالیت خودرا با دو قلاده شیر دریایی شروع كرد و در سال ۹۴، سه شیر دریایی و دو دلفین به این مجموعه افزوده شد و طی همان زمان نیز مجوز صادرات شیر دریایی را دریافت كرد.
معاون فنی اداره محیط زیست استان تهران با اشاره به اینكه در سال ۹۶، یك شیر دریایی در این مجموعه تلف شد كه بلافاصله به سازمان محیط زیست انعكاس داده شد، اظهار داشت: در نهایت مجموعه دلفیناریوم برج میلاد با دو دلفین و یك قلاده شیر دریایی به فعالیت خود ادامه داد.
كتال محسنی اضافه كرد: در تاریخ سوم دی ماه خبری در خصوص تلف شدن یك عدد دلفین در این مجموعه به دست ما رسید. كارشناسان ما برای بازدید و بررسی به دلفیناریوم برج میلاد بازگشت كردند كه ابتدا از ورود آنها ممانعت شد و بعد از حدود یك ساعت معطلی از سردخانه و لاشه دلفین بازدید شد.
معاون فنی اداره محیط زیست استان تهران در ادمه اشاره كرد: بعد از بازدید از لاشه دلفین مقرر شد كه مجموعه دلفیناریوم نمونه برداری، خونگیری و كالبدشكافی را انجام و علت مرگ را به ما اعلام و فعالیت خودرا تا زمان تعیین تكلیف متوقف كنند.
به گفته وی محیط زیست مسئول دلفیناریوم كه مالك، صاحب و دامپزشك دلفین ها هم بود را می شناخت و مجوز اولیه نیز به نام همان فرد صادر شده بوده اما ظاهرا برمبنای اختلافات داخلی كه داشتند، شهرداری در سال ۹۵ مزایده ای برگزار و پیمانكار جدیدی را انتخاب نمود و در سال ۹۶ سازمان محیط زیست در جریان این مساله قرار گرفت. سازمان حفاظت محیط زیست اوایل سال ۹۷ نامه ای به برج میلاد می زند كه ما همان مالك اولیه كه مجوز به نام اوست را مسئول می دانیم و تا زمانی كه پیمانكار جدید صلاحیتش به لحاظ ملاحظات محیط زیستی تائید نشود، از جانب ما به رسمیت شناخته نمی گردد اما این مساله در نهایت بلاتكلیف می ماند.
كتال محسنی با اشاره به اینكه این مجموعه در تاریخ ۷ دی ماه به ما اعلام نمود كه نمایش این دلفین قسمتی از شرایط زیستی آنها است و به سبب پیش فروش بلیت های نمایش، شما مسئول خسارت وارد شده به ما هستید، اشاره كرد: همین طور به ما اعلام نمودند كه می توانید مجوز ما را لغو و مجوز صادرات برای ما صادر كنید.
معاون فنی اداره محیط زیست استان تهران اضافه كرد: در تاریخ ۱۱ دی ماه نتایج آزمایش ها به ما ارسال و علت مرگ ایست قلبی تنفسی ناشی از نارسایی های قلبی اعلام گردید. ما این نتیجه را به معاونت طبیعی سازمان محیط زیست ارسال كردیم و نظر آنها را جویا شدیم. هم اكنون نیز علت مرگ به سبب ایست قلبی تنفسی را نمی توانیم تایید یا رد نماییم.

ایشان سپس با اشاره به اینكه در تاریخ ۲۱ فروردین ماه ۹۸ سازمان حفاظت محیط زیست برمبنای درخواست دوستداران محیط زیست صدور مجوز جدید برای مراكز دلفیناریوم را ممنوع كرد، اظهار داشت: همین طور در این تاریخ مقرر شد كه نظارت ها بر دلفیناریوم های موجود كه قبل از این تاریخ مجوز گرفته اند بیشتر شود.
كتال محسنی درانتها در پاسخ به این پرسش كه نظارت های محیط زیست استان تهران طی دو سال اخیر بر این مركز چگونه بوده است؟ توضیح داد: به هر حال محیط زیست محدودیت هایی دارد و در شرایط فعلی پایش های ما به یك سوم تقلیل پیدا كرده است.
منبع:

1398/10/19
23:26:07
5.0 / 5
4568
تگهای خبر: شهرداری , فروش , كارشناس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
بیمه خانه Bime khane