اعلام آمادگی تهران برای انتقال تجربه درباره كاهش آلودگی هوا به سارایوو

اعلام آمادگی تهران برای انتقال تجربه درباره كاهش آلودگی هوا به سارایوو

به گزارش بیمه خانه شهردار تهران در دیدار با شهردار سارایوو برای حل مشكل آلودگی هوای پایتخت بوسنی اعلام آمادگی كرد و اظهار داشت: تهران آمادگی دارد تا مشاوران و شركت های فعال در این زمینه را به سارایوو معرفی نماید.به گزارش بیمه خانه به نقل از ایسنا پیروز حناچی در دیدار با عبدالله اسكاسا - شهردار سارایوو- در چارچوب چهارمین دوره جایزه خشت طلایی بیان اینكه میان ایران و بوسنی هرزگوین هم در دوره معاصر و از دوران قدیم نزدیكی زیادی بوده است، اظهار نمود: بخشی از این قرابت فرهنگی بوده است. امیدوارم سفر شما به تهران زمینه ساز همكاریهای بیشتر میان این دو شهر بزرگ شود.

حناچی مشكل آلودگی هوا و پسماند را مشكل اپیدمیك همه شهرهای بزرگ عنوان نمود و با اشاره به جمعیت سارایوو كه كمتر از نیم میلیون نفر است، اظهار داشت: جمعیت نیم میلیونی برای آلودگی هوا كمی زود است و كلانشهرها در آستانه ۷۰۰ هزار و تا یك میلیون نفر باید اقداماتی را در زمینه كاهش آلودگی هوا انجام دهند. در غیر این صورت منجر به هزینه های بیشتر خواهد شد ازاین رو شما در زمان درستی به فكر افتاده اید.

شهردار تهران اضافه كرد: با عنایت به مشكلات شما، ما آمادگی هرگونه همكاری را داریم و حتی می توانیم مشاورانی كه در این زمینه كار می كنند را به شما معرفی نماییم. كاری كه از دستمان بربیاید را انجام می دهیم و مانند سابق در كنار سارایوو خواهیم بود البته قبل از سفر یا همزمان با سفرم به سارایوو تمهیداتی در این رابطه انجام می دهیم.

وی با تاكید بر ضرورت مطالعه روی منشا آلودگی هوا اظهار داشت: در تهران ۸۰ درصد منشا آلودگی هوا سوخت های فسیلی است.

به گفته حناچی استانبول هم حدود سه دهه پیش حدودا وضعیت مشابه سارایوو را داشت البته استانبول به نسبت سارایوو مسطح و دارای دشت های باز است اما مصرف ازت و ذغال سنگ عامل اصلی آلودگی هوا بود.

شهردار تهران با تاكید بر ضرورت اندازه گیری و مطالعه بر روی ذرات معلق pm۲.۵ توضیح داد: pm۲.۵ و pm۱۰ به صورت مستقیم روی سلامتی شهروندان اثر می گذارد و در شرایط وارونگی هوا و زمانی كه از حد استاندارد خارج می شود امكان دارد سبب ایست قلبی شود ازاین رو باید درباره این معضل تمهیداتی اندیشید.

وی با اشاره به اینكه ما هم در تهران البته با مقیاس های متفاوت با این مشكلات مواجه هستیم، اظهار داشت: هشت و نیم میلیون نفر در داخل محدوده تهران زندگی می كنند، چهار و نیم میلیون خودرو در تهران تردد می كنند، سه میلیون دوچرخه و موتور در تهران وجود دارد و ۴۰ درصد حمل و نقل داخلی تهران با خودرو شخصی انجام می شود ازاین رو اگر باد و بارندگی نباشد ما در زمستان با وارونگی دما مواجه هستیم. چند سال پیش تهران را هفت روز به علت آلودگی هوا تعطیل كردیم.

حناچی شناخت منشا آلودگی هوا را مهم توصیف و اظهاركرد: در دو سال گذشته در تهران برنامه كاهش (Lez) اجرا می شود كه داخل محدوده طرح را به دوربین های معاینه فنی مجهز كردیم. با این روش ۲۰ درصد ذرات معلق را كاهش دادیم البته بارندگی هم به یاریمان آمد.

شهردار تهران به شهردار سارایوو سفارش كرد: پیش از هر اقدامی مطالعه دقیقی روی مراكز ایجاد آلودگی انجام دهید و این، نقشه راه شما را مشخص می كند و بسته به میزان درصد آلودگی اولویت بندی كنید. ما هم كمك خواهیم كرد و شركت های فعال در این زمینه را می توانیم به شما معرفی نماییم. مثل شركت كنترل كیفیت هوای تهران كه به صورت دائمی به صورت نرم افزاری وضعیت هوای تهران را گزارش می دهد.

به گفته حناچی استفاده از نرم افزارها بسیار مهم می باشد و درواقع مشاركت دادن مردم در انجام مأموریت هاست.

وی ابراز امیدواری كرد كه این رویداد برای شهردار سارایوو مفید باشد و از او برای بازدید از جاذبه های تهران دعوت كرد.

عبدالله اسكاسا - شهردار سارایوو - هم با ابراز شادمانی از حضور در تهران اظهار داشت: میان تهران و سارایوو یك قرارداد خواهر خواندگی امضا شده كه چارچوب مناسبی برای همكاری ها و روابط دو جانبه است.

وی به صحبت های شهردار تهران درباره اشتراكات فرهنگی دو كشور اشاره نمود و اظهار داشت: با عنایت به صحبتهای آقای شهردار ما روابط خوب سنتی داریم و باید آنرا به همكاریهای خوب تبدیل نماییم.

به گفته شهردار سارایوو دو مبحث در توسعه روابط دو كشور اثرگذار است كه یكی از آنها نقل و انتقالات مالی است كه مانع توسعه روابط دو كشور است اما این دو مبحث در سطح دو كشور است باید برای حل آن تلاش و كوشش كرد.

اسكاسا با اشاره به اینكه در سارایوو یك مركز فرهنگی ایرانی وجود دارد كه خوب كار می كند، اظهار داشت: ما در همین رابطه با آن مركز فرهنگی، روزهای مهم در جمهوری اسلامی ایران را هر سال در شورای شهر برگزار می نماییم. این رخداد فرصت خوبی برای شناساندن ایران به مردم بوسنی است.

وی همینطور از شهردار تهران دعوت كرد تا به سارایوو سفر كند و اظهار نمود: یكی از موضوعات بسیار مهم شهری، حوزه شهرسازی است و شنیده ام كه شهردار تهران تخصص زیادی در این زمینه دارد. سارایوو در یك موقعیت جغرافیایی استراتژیك قرار دارد ازاین رو به دنبال مناطقی هستیم كه شهر را گسترش دهیم.

شهردار سارایوو دو مشكل مهم این شهر را آلودگی بسیار زیاد هوا در زمستان و بازیافت زباله ها عنوان نمود و توضیح داد: علت آلودگی هوا این است كه اطراف شهر سارایوو را كوه پوشانده است و شما اطلاع ندارید چون در آنجا نبودید و سال آینده اگر سفری به سارایوو داشته باشید از نزدیك مشاهده خواهید كرد. پیشنهاد می نماییم در یكی از روزهای جمهوری اسلامی كه در سارایوو برگزار میشود به این شهر سفر كنید البته ماه می بهترین ماه برای سفر به بوسنی است.

اسكاسا آلودگی هوا را یكی از مهم ترین مشكلات سارایوو اظهاركرد و اظهار داشت: ما علاقه مند هستیم از تجربیات شما استفاده نماییم و حتی می توانیم میزبان یك گروه متخصص و كارشناس در این زمینه باشیم.

وی با اشاره به اینكه در زمستان مهم ترین عامل آلودگی هوا سوخت زمستانی است، اظهار نمود: در سارایوو از ذغال سنگ و سوخت بی كیفیت استفاده می شود البته در سال ۱۹۸۴ بعد از آنكه المپیك زمستانی را برگزار كردیم پس از آن گازرسانی را به سمت منازل آوردیم كه خوب پیش رفت اما توسعه شهر سبب شد این كار متوقف شود و با رشد شهرها باردیگر این مشكل بوجود آمد.

شهردار سارایوو در ادامه اظهار داشت: یك تله كابین از مركز شهر به بالای كوه در سارایوو وجود دارد كه در هر یك از ستون ها یك سیستم نصب شده تا میزان آلودگی هوا در ارتفاع های مختلف را محاسبه كند. بیشترین نگرانی ما آلودگی در زمستان است و در كنارش مه آلود شدن هوا در ماه فوریه است كه سبب بسته شدن فرودگاه می شود.

اسكاسا اضافه كرد: در سارایوو یك دانشكده روی ذرات معلق مطالعه می كند البته این ذرات هنوز در حد استاندارد است اما سال به سال در حال افزایش می باشد.

در آخر این دیدار هم شهردار سارایوو هدایایی از سمبل این شهر به شهردار تهران ارائه كرد.
1398/08/16
20:45:21
5.0 / 5
4837
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
بیمه خانه Bime khane