قدردانی استاندار كرمانشاه از مردم تهران برای كمك به زلزله زدگان

قدردانی استاندار كرمانشاه از مردم تهران برای كمك به زلزله زدگان

بیمه خانه: استاندار كرمانشاه از كمك مردم، شورا و شهرداری تهران برای كمك به مناطق زلزله زده كرمانشاه قدردانی كرد.


به گزارش بیمه خانه به نقل از ایسنا، هوشمند بازوند در آیین اهداء ماشین آلات تهیه شده برای مناطق زلزله زده كرمانشاه توسط شهرداری و شورای شهر تهران اظهار داشت: تمایل داشتم امروز بحث های محرمانه تری را باحضور اعضای شورا و شهرداری تهران داشته باشم كه بعنوان انتقال تجربیات باز باشد كه در صورتیكه خدایی نكرده زلزله ای بالای ۷ ریشتر در تهران اتفاق افتاد، نقطه عطفی برای بهره گیری از تجربیات مناسب باشد.
وی ادامه داد: شاید بزرگترین زلزله ای كه در غرب كشور تابحال به وقوع پیوسته بود همین زلزله كرمانشاه بود و علیرغم اینكه در كشور زلزله های بزرگتر از این اتفاق باز افتاده بود اما این زلزله وسعت تخریب زیادی داشت. این زلزله وسعت زیادی در بر داشت به شكلی كه حدود ۹ شهرستان، ۲۲ شهر و ۱۹۳۲ روستا را تحت تاثیر خود قرار داده بود و تابحال ۵۴۳۵ پس لرزه داشته است كه بعضی از آنها به اندازه یك زلزله بزرگ به شكلی كه در بین آنها پس لرزه ای با قدرت ۶.۱ ریشتر و یا ۵.۹ ریشتر را شاهد بودیم.
بازوند افزود: بر اثر وقوع این زلزله مشكلات بسیاری در تأمین آب شرب داشتیم به شكلی كه در بعضی شهرها ۳۰ تا ۴۰ درصد دبی آب چشمه سارها و آب شرب شهرها افزایش یافت. شهرهایی كه منابع آب آنها ناپایدار بودند و تصفیه خانه نداشتند در حوزه آب شرب با مشكلات بسیاری مواجه گشتند. همین طور در وقوع زلزله كرمانشاه نكات بسیار دیگری مورد توجه قرار گرفت همچون دكل های برق فشار قوی كه در راه جاده ها و در مجاورت كوه ها وجود دارند باید به جانمایی آنها توجه ویژه ای داشته باشید. در همین زلزله در سرپل ذهاب یكی از این دكل ها به سبب ریزش كوه دچار بلا شد و سبب شد قطعی برق سراسری داشته باشیم.
استاندار كرمانشاه در بخش دیگری از صحبت های خود به سوژه اسكان موقت سپس وقوع زلزله اشاره نمود و اضافه كرد: در اسكان موقت از سازه كانكس استفاده كردیم و از همان روز می دانستیم كه در آینده برای ما مشكلاتی را به همراه خواهد داشت اما به سبب پس لرزه های گوناگون هیچ سازه ای به جز كانكس قابل استفاده نبود پس به سمت استفاده از كانكس ها رفتیم كه امروز برای ما مشكلاتی را به وجود آورده كه در حال حل آن هستیم.
وی ادامه داد: سعی كردیم اسكان موقت در نزدیك ترین مكان به خانه های تخریب شده شهروندان صورت گیرد كه در روستاها نزدیك به ۹۵ درصد در تحقق این امر موفق بودیم اما در شهرها نتوانستیم صددرصد این كار را محقق نماییم چراكه آپارتمان سازی و مسكن مهر وجود داشت پس سعی كردیم در محل هایی این اسكان ها را تجمیع نماییم و در عین حال سعی كردیم این اسكان های تشكیل شده به اردوگاه ها تبدیل نشود تا بعدها دچار مشكلات اجتماعی ناشی از آن شویم.
استاندار كرمانشاه اشاره كرد: اسكان موقت را به اسكان دائم چسباندیم كه تجربه بسیار خوبی بود. تجربه دیگری كه باید مدنظر قرار گیرد این است كه در وقوع بحران ها نباید اجازه دهیم زندگی مردم از حالت عادی خارج شود.
بازوند با اشاره به كمك های شهرداری تهران سپس وقوع زلزله كرمانشاه اظهار داشت: زباله تولیدی حجم بسیار زیادی داشت و هیچ یك از شهرداری های ما قادر نبودند كه این حجم از زباله را جمع آوری كنند. در این راستا شهرداری تهران پشتوانه قوی برای ما شد و با تلاش مناطق ۱۴ و ۲۰ شهرداری تهران در حوزه جمع آوری پسماند توانستیم اقدامات را به خوبی پیش ببریم. كمك شایانی توسط شهرداری تهران انجام شد كه اگر نبود در حوزه پسماند مشكلات زیادی داشتیم.
وی ادامه داد: زلزله كرمانشاه زلزله ای بود كه توسط شبكه های مجازی مدیریت می شد و ما باید این سوژه را مدیریت می كردیم. در حقیقت این زلزله آغازین زلزله ای بود كه به این شكل توسط شبكه های مجازی مدیریت می شد. بااینكه مزایای مثبت زیادی داشت و ما باید در این حوزه مراقبت های جدی را در دستوركار قرار می دادیم.
بازوند افزود: شهرداری تهران با اكیپ های زیادی همراه با تجهیزات كامل زحمات بسیاری كشیدند كه جای قدردانی دارد. ما سپس اسكان موقت بررسی های گسترده ای انجام دادیم كه از نتایج آن می توان به این سوژه اشاره نمود كه ۱۰۴ هزار خانه در این زلزله بلا دیده بود كه ۶۸ هزار خانه نیازمند تعمیرات بود. امروز ۵۹ هزار خانه با ثبت نام در بانك وام دریافت كرده اند و از این تعداد ۵۳ هزار خانه تعمیراتشان به اتمام رسیده كه این كار با سرعت بالایی انجام شد و به شكلی در حال ثبت یك ركورد است. البته عوامل زیادی در آن دخیل بودند كه می توان اصلی ترین آنها را حضور مقام معظم رهبری در منطقه دانست كه به نقطه قوتی برای دست اندركاران و تسكینی برای مردم تبدیل شد.
وی به حضور رئیس جمهور ۳۶ ساعت سپس وقوع زلزله كرمانشاه در منطقه باز اشاره نمود و اضافه كرد: در طول مدت حضور رئیس جمهور در منطقه مصوبات و منابع مالی تامین و ابلاغ گردید كه بخش زیادی از نگرانی های ما را از بین برد. همین طور بنیاد مسكن با ۱۳ اكیپ كار بازسازی را آغاز كردند و قول دادیم كه تامهرماه روند راه اندازی خانه های تخریب شده به اتمام برسد. در مجموع ۷۳ هزار خانه ظرف مدت ۱۰ ماه راه اندازی و تحویل شهروندان شد.
وی درباب روند امداد و نجات سپس وقوع این زلزله باز اظهار داشت: تا ساعت ۱۱ پگاه فردای وقوع زلزله تمامی مصدومین را از زیر آوار خارج كردیم كه این ركوردی در امداد و نجات بود. تمامی مسئولین به فرودگاه كرمانشاه اعزام شدند تا از این طریق با بهره گیری از ۴۴ بالگرد به بیمارستان های استان های اطراف كه از قبل برای پذیرش این مصدومین آماده شده بودند منتقل شوند. با این ۴۴ بالگرد توانستیم در كمتر از ۲۰ ساعت ۹۵۰۰ نفر را منتقل نماییم.
بازوند اشاره كرد: تلاش می نماییم كه تهدیدات را به فرصت تبدیل نماییم پس تا قبل از وقوع زلزله ۶۵۰۰ واحد در منطقه دارای پروانه بودند كه در جریان وقوع زلزله تخریب شدند اما امروز این واحدها به ۱۰ هزار و ۴۰۰ واحد دارای پروانه رسیدند. درباب سوژه مستأجرین باز با عنایت به تاكید رئیس جمهور برای تعیین تكلیف آنها ۲۶۰۰ خانواری كه وجود داشتند در حال دادن زمین به آنها هستیم تا تعیین تكلیف نهایی آنها باز صورت گیرد.
استاندار كرمانشاه در بخش دیگری از صحبت های خود با تاكید بر اینكه بیمارستان ها باید دارای ساختمان هایی ایمن باشند تا در هنگام وقوع بحران بتوانند خدمات مناسب را نمایش كنند، اضافه كرد: بیمارستان های ما وضعیت نامطلوبی داشتند. به شكلی كه بیمارستان اسلام آباد علیرغم فاصله زیاد تخریب شده بود، پس باید نظام مهندسی درباب ساختمان بیمارستان ها حساسیت زیادی را به كار بگیرد. همین طور ساختمان هایی كه ما دولتی ها در روند تكمیل آنها دخیل هستیم همچون مسكن مهر شاهد بودیم كه در این زلزله عكس العمل خوبی نداشتند.
وی اشاره كرد: بابت وحدت ملی كه شكل گرفت و از كمك همه مردم ایران خصوصاً مردم كرمانشاه كه ۹ شهرستان آنها درگیر سوژه زلزله بود تشكر می كنم. فرهنگ خوبی شكل گرفت كه خاصیت های خاصی به همراه داشت و همنوایی كه مردم داشتند بسیار قابل توجه بود. از شورای شهر تهران برای مصوبه ای كه درباب كمك به مردم كرمانشاه داشتند تشكر می كنم و اساسا مردم بلا دیده در زلزله و همه مردم ایران این كمك موثر را بعنوان خاطره ای خوب در ذهن خود خواهند داشت. همین طور از شهردار تهران آقای افشانی كه مصوبه شورای شهر را به خوبی اجرا كردند قدردانی می كنم.1397/08/22
18:17:41
5.0 / 5
5502
تگهای خبر: خدمات , زلزله , شهرداری , منابع
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
بیمه خانه Bime khane