۷۲ درصد دهیاری های كشور درجه بندی شده اند

۷۲ درصد دهیاری های كشور درجه بندی شده اند

به گزارش بیمه خانه معاون امور دهیاری های سازمان شهرداری ها و دهیاری های كشور ضمن تشریح آخرین وضعیت درجه بندی دهیاری ها از درجه بندی ۲۶ هزار و ۹۰۱ دهیاری در كشور اطلاع داد و اظهار داشت: بیشتر از ۷۲ درصد دهیاری ها درجه بندی شده اند.به گزارش بیمه خانه به نقل از ایسنا سعیدرضا جندقیان درجه بندی دهیاری ها را عامل مهمی در ساماندهی و نظام بخشی دهیاری ها دانست و خاطرنشان كرد: درجه بندی می تواند نحوه فعالیت دهیاری ها، نحوه جذب نیرو، شاخصه های انتخاب دهیار، ساختار سازمانی و تشكیلاتی این نهاد، نحوه توزیع منابع و اعتبارات و... را نظام بخشد.

وی اضافه كرد: به استناد ماده ۳ اساسنامه، تشكیلات و سازمان دهیاری ها و ماده ۴۸ مكرر آئین نامه اجرایی تشكیلات، انتخابات داخلی و امور مالی شوراهای اسلامی روستا و نحوه انتخاب دهیار، وزرات كشور موظف است هر دهیاری را بر مبنای سه شاخص جمعیت، وسعت و درآمد از درجه یك تا شش درجه بندی كند.

جندقیان در ادامه اظهار نمود: بعد از اصلاح آیین نامه فوق در تاریخ ۲۶ شهریور سال جاری توسط هیئت وزیران، ماده ۴۸ مكرر اصلاح گردید كه با عنایت به اینكه دستورالعمل درجه بندی دهیاری ها به استناد ماده مذكور است، دستورالعمل نحوه درجه بندی دهیاری ها بعد از دریافت نظرات مراجع مذكور، اصلاح و ابلاغ خواهد گردید.

معاون امور دهیاری های سازمان شهرداری ها و دهیاری های كشور افزود: بر مبنای اصلاحیه ماده ۴۸ مكرر، دهیاری های كشور بر مبنای شاخصهای درآمد، جمعیت، وسعت، مركزیت دهستان یا بخش (قبل از ایجاد شهرداری در مركز بخش) و دارا بودن ظرفیت گردشگری روستا توسط وزارت كشور به درجات (۱) تا (۶) درجه بندی می شوند.

جندقیان اضافه كرد: درجه بندی دهیاری ها از سال ۱۳۸۶ بر مبنای دستورالعمل درجه بندی دهیاری ها آغاز و تاكنون۲۶ هزار و ۹۰۱ دهیاری از مجموع ۳۷ هزار و ۸۰ دهیاری، درجه بندی شده اند كه بیشتر از ۷۲درصد از دهیاری های كل كشور را شامل می شود.

وی با عنایت به اینكه هر دهیاری از درجه یك تا شش درجه بندی می شود، اظهار نمود: ۴۴درصد از دهیاری ها درجه یك، ۲۸درصد درجه۲، ۱۲درصد درجه ۳، ۸.۵ درصد درجه ۴، ۷درصد درجه ۵ و درجه ۰.۵۰درصد درجه ۶ هستند.

به گزارش روابط عمومی سازمان شهرداری ها و دهیاری های كشور او در آخر اظهار داشت: با عنایت به اصلاح آیین نامه شوراها و نحوه انتخاب دهیار و پیرو آن اصلاح دستورالعمل نحوه درجه بندی دهیاری ها، لازم است تا دفاتر امور روستایی و شوراهای استانداری ها منتظر ابلاغ دستورالعمل جدید باشند تا با عنایت به شاخصهای موجود در آن درجه بندی دهیاری ها را انجام دهند.
1398/07/20
19:21:37
5.0 / 5
4595
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
بیمه خانه Bime khane