۳ خطر لایحه مالیات بر ارزش افزوده برای شوراها و مدیریت شهری

۳ خطر لایحه مالیات بر ارزش افزوده برای شوراها و مدیریت شهری

به گزارش بیمه خانه سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران بااشاره به سه خطر لایحه مالیات بر ارزش افزوده برای شوراها و مدیریت شهری، از نمایندگان مجلس درخواست نمود كه به دغدغه های شورایعالی استان ها در این رابطه توجه نمایند.


به گزارش بیمه خانه به نقل از ایسنا، علی اعطا در ابتدای این نشست خبری ضمن تبریك هفته نیروی انتظامی، اظهار داشت: این روزها در مجلس لایحه مالیات بر ارزش افزوده كه برای مدیریت شهری واجد اهمیت است در حال بررسی است. بحث این لایحه هم اكنون به نقطه ای رسیده كه در آستانه تعیین تكلیف قرار گرفته اما از سه منظر مشخص، شوراها و مدیریت شهری در آستانه یك خطر بالقوه قرار گرفتند كه به نمایندگی از شورا از نمایندگان مجلس درخواست می كنم در آستانه تصمیم گیری به دغدغه های كه از جانب شورایعالی استان ها در ر ابطه با این سه مبحث مطرح شده، توجه كافی كنند.
وی تصریح كرد: با عنایت به این كه مجلس نپذیرفت مبحث مالیات از عوارض تصویب شود و عوارضی كه شهرداری وصول می كند مستثنی باشد شوراها در معرض خطر بالقوه قرار دارند بند ۱۰ ماده ۹ این لایحه به كمیسیون تخصصی برگشته و باید این اصلاح صورت گیرد تا شوراها و شهرداری ها با مشكل مواجه نشوند.
به قول اعطا، هم اكنون سهم شهرداری ها از این محل ۴ درصد است و در آستانه كاهش آن به ۳ درصد قرار گرفتند. در حالیكه این منابع بعنوان درآمدهای پایدار شهرداری ها قلمداد می شود و تحقق این كاهش می تواند به شهرداری ها لطمه وارد كنند. در بحث ماده ۵۳ لایحه این بحث مطرح شده كه حق وضع عوارض از شوراها گرفته شود و در اختیار وزارت كشور قرار گیرد. اگر این مورد محقق شود یكی از جایگاه های كه قانون برای شوراها در نظر گرفته از بین می رود و عملا شوراها از حیزانتفاع خارج می شوند.
سخنگوی شورای شهر تهران تصریح كرد: در مورد برنامه پنج ساله سوم شهرداری تهران و در اجرای ماده ۹۴ این برنامه، بزودی ماده واحده ای با مبحث شاخصهای این برنامه در صحن شورا مطرح خواهد شد كه كنترل بر اجرای برنامه را سنجش پذیر می كند. به شكلی كه در هر ماه، هر فصل، هر نیم سال و سال كامل می توان بررسی كرد چه اقداماتی باید انجام می شده و چه اقداماتی انجام شده است.

جلسه برای تعیین تكلیف گود برج میلاد

سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران در پاسخ به سوالی در مورد گودهای خطرساز سطح شهر تهران اظهار داشت: در مجموع ضوابط تعریفی برای گودهای سطح شهر وجود ندارد. حدود ۱.۵ سال قبل رئیس سازمان نظام مهندسی آماری داد كه ۲۰۰ گود پرخطر وجود دارد كه بر مبنای بررسی های ما برخی به علت مشكلات مالی و یا حقوقی در سطح شهر رها شده اند. این گودها با پیگیری شهرداری و كمیته عمران شورا در اولویت شهرداری قرار گرفت و هشدارهای جدی نسبت به این پدیده داده شد. با عنایت به پیگیری ها بعضی از آنها فعال شدند و مالكین نسبت به حل معضل آنها اقدام نمودند.
وی افزود: در مورد گود مجاور برج میلاد دو سه ماه اخیر اخباری عنوان شد كه مهندسین مشاور در این طرح، این گود را نیازمند تصمیم عاجل دانسته بودند. شورا به این مورد ورود پیدا كرد و شهرداری و معاونت عمرانی آن با پیمانكار جلساتی را آغاز كردند تا به تفاهمی برسند. هم اكنون هم گشایش هایی حاصل شده و امیدواریم كه كار به جریان بیفتد.
اعطا در پاسخ به سوالی در مورد دستگیری سارقین سردیس قیصر امین پور كه از جانب فرماندهی یگان حفاظت شهرداری تهران اطلاع داده شده بود اظهار داشت: در این مورد هنوز گزارشی به شورا ارسال نشده و اطلاعی در این مورد ندارم.
وی در واكنش به اظهارات ریاست شورای اسلامی شهر تهران در مورد برج میلاد هم اظهار داشت: زمانی كه این برج آغاز به ساخته شدن كرد در دنیا حدود دو دهه بود كه دیگر برج های مخابراتی ساخته نمی شدند. بحث آقای هاشمی هم این بود كه هزینه ای كه صرف ساخت این برج شد باید با اولویت در موضوعات دیگری صرف می شد.

سند مطالعاتی برای دو طبقه شدن پل صدر در شهرداری وجود ندارد

وی افزود: درباره دو طبقه شدن بزرگراه صدر هم مطالعه ای در شهرداری تهران قبل از تصمیم برای اجرای این طرح وجود ندارد اما وقتی تصمیم گرفته شد كه این طرح اجرایی شود مطالعاتی بر روی ابعاد فنی آن انجام شد. در حقیقت در هیچ طرح مصوب چنین طرحی وجود نداشت و هیچ سند مصوبی درباره اجرای پل طبقاتی صدر عنوان نشده بود.
سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران در پاسخ به سوالی در مورد نشست شورایاران محلات شهر تهران اظهار داشت: نشست روز پنجشنبه جلسه ای است كه همه منتخبین شورایاری ها به آن دعوت شدند و در حقیقت اجلاس شروع به كار دوره جدید شورایاری هاست و علاوه بر مدیران شهری و شورا، معاون اول رئیس جمهور، وزیر كشور، استاندار تهران و آقای ابوترابی هم به جلسه دعوت شده اند كه با حضور مجموعه منتخبین شورایاری ها نقطه نظرات مدیریت شهری به اعضای جدید منتقل خواهد شد.
اعطا در پاسخ به سوالی در مورد صدور قرار منع تعقیب در پرونده املاك نجومی هم اظهار داشت: من در مورد این خبر اطلاعی ندارم.
وی در پاسخ به سوالی در مورد هزینه های برگزاری هفته تهران اظهار داشت: من اطلاعی در مورد این هزینه ها ندارم اما ظاهرا این هزینه ها از ردیف دیپلماسی شهری تامین می شود، البته این كار با همكاری مجموعه ای از بخش های شهرداری انجام می شود كه می توان گزارشی در مورد آن گرفت.
وی در پاسخ به سوال دیگری در مورد اینكه پرونده ای برای افشانی، شهردار پیشین تهران در مورد توزیع كارت های شناور طرح ترافیك باز شده است اظهار داشت: در این خصوص اطلاعی به ما نرسیده است.
اعطا در باره تغییر مدیرعامل سازمان خدمات اجتماعی هم اظهار داشت: در این مورد اطلاعی به ما نرسیده است.

احتمال تغییر مدیرعامل سازمان فرهنگی شهرداری

وی در بخش دیگری از صحبت های خود و در پاسخ به سوالی در مورد انتصاب مدیرعامل سازمان فرهنگی، هنری شهرداری تهران اظهار داشت: این سازمان هیات امنای ۱۱ نفره ای دارد كه از این میان یك عضو از شهرداری و یك عضو از شورا حضور دارند. اینكه احتمال دارد آقای اوحدی در آنجا نماند وجود دارد اما اینكه چه كسی به آنجا برود، هنوز اسمی مطرح نشده است.

نوع كاربری خانه تاریخی اتحادیه هنوز مشخص نیست

اعطا در مورد افتتاح خانه تاریخی اتحادیه هم اظهار داشت: آخرین كسب اطلاعی كه از سازمان زیباسازی انجام دادیم این بود كه حدودا آنجا قابل بهره برداری است اما در مورد اینكه كاربری و نوع بهره برداری آن چه باشد؟ هنوز به جمع بندی روشنی نرسیده ایم كه مورد قبول شورا باشد.
وی افزود: مقرر بود كه این خانه در هفته تهران به بهره برداری برسد اما احتمال می رفت اگر بهره برداری در هفته تهران صورت گیرد، نارضایتی هایی شكل بگیرد بنابراین این مورد متوقف گردید تا تصمیم پخته ای اتخاذ شود.

اعلام حقوق مدیران شهری باید با تدبیر بیشتری انجام شود

وی در مورد اعلام حقوق و مزایای مدیران ارشد مدیریت شهری در سامانه شفافیت و عدم تحقق این مساله اظهار داشت: اینطور نیست كه روابط عمومی شهرداری جلوی این كار را گرفته باشد. مكاتبه ای توسط مدیر ارتباطات شهرداری تهران با سركار خانم آروین انجام شده بود كه در آن اعلام شده بود این مورد با عنایت به حساسیت های ویژه ای كه دارد در این ابعاد می تواند در افكار عمومی تبعاتی را داشته باشد بنابراین انجام این كار باید با تدبیر و فكر بیشتری توام باشد.
اعطا افزود: استراتژی كلی شورا این است كه این مورد به صورت جد پیگیری شود اما ترجیح ما هم این است كه زیرساخت های این مساله به درستی فراهم گردد تا اطلاعات درستی بر روی سامانه قرار گیرد. به نظر من بحث جلوگیری در تحقق این امر وجود ندارد. هر چند كه در مجموعه شهرداری برخی مقاومت ها وجود دارد اما بعنوان سیاست كلی همه این مساله را پذیرفته اند.

وی در بخش دیگری از این نشست خبری در مورد بروز تخلف در شوراهای معماری مناطق اظهار داشت: موضوعی كه در شورای شهر تهران دنبال می كردیم این بود كه شوراهای معماری مناطق سطح اشغال و طبقات را نتوانند اضافه كنند در حالیكه این كار در گذشته انجاممی شده بنابراین با عنایت به جدیتی كه در این رابطه در شورا و شهرداری وجود داشت در حد قابل قبولی این كار انجام شده و امروز در مناطقی نمی توانند این كار را انجام دهند. مواردی كه بررسی كردیم همگی مربوط به قبل بوده، البته این كار نیازمند نظارت دقیق است. بزودی هم لایحه ای در مورد تعیین وجود اختیارات شوراهای معماری در شورا مورد بررسی قرار می گیرد.
سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران بار دیگر در مورد سامانه شفافیت در مجموعه مدیریت شهری اظهار داشت: مدتی پیش انتقادی توسط یكی از خبرنگاران در مورد سایت شفافیت عنوان شد كه مربوط به وجود یك تناقض در سامانه بود. من همان موقع اعلام كردم اگر مسیر شفافیت نبود دستیابی به همین تناقض هم ناممكن بود. در حقیقت هدف ما تحقق نظارت عمومی است و باید به همین روند شفاف سازی هم نظارت داشته باشیم تا در این راه ایرادات آن حل و فصل شود.
پیمانكار حادثه سقوط جرثقیل طرف قرارداد شهرداری نیست

وی در پاسخ به سوالی در مورد سقوط جرثقیل كه باعث مرگ دو تن از شهروندان تهرانی شد اظهار داشت: روز گذشته جلسه ای در این رابطه برگزار گردید تا بررسی اولیه ای در این خصوص داشته باشیم. كلیات مبحث مورد بررسی قرار گرفت و مشخص شد كه ساختار مدیریت ایمنی در شهرداری تهران اشكالاتی دارد كه این اشكالات احصاء شده است.
رئیس كمیسیون سلامت شورا هم مكاتبه ای با شهردار تهران انجام داده اند كه در آن درخواست شده ساختار HSE در شهرداری تهران مورد بازبینی قرار گیرد.
وی افزود: در ارتباط با حادثه سقوط جرثقیل كه منجر به مرگ دو تن از همشهریان ما شد در جلسه روز گذشته مقرر شد جزئیات بررسی شود اما نكته قابل توجه این است كه پیمانكار طرف قرارداد شهرداری نیست بنابراین مبحث پیچیدگی حقوقی دارد كه احتیاج به بررسی بیشتر است و باید به صورت جدی پیگیری شود.
سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران در پاسخ به سوالی در مورد فرایند صدور پروانه و تخلفات آن اظهار داشت: ما در هر سال حدودا حدود ۹ تا ۱۰ هزار پروانه در شهرداری صادر می نماییم كه از این تعداد در روند صدور هر پروانه حدود ۱۰ ماه تا 1.5 سال زمان صرف می شود كه این زمان از تهیه نقشه ها تا سپری شدن روال در شهرداری محاسبه می شود. دو دیدگاه در این مورد وجود دارد. یكی آنكه اگر هر بخشی در صدور پروانه به مشكل خورد حتما با رجوع فیزیكی دنبال شود و روش دیگر این است كه فرایند به قدری باید روشن باشد كه هر مرحله فرد بداند باید با تهیه چه مداركی به كجا رجوع كند تا مشكلات از این طریق به حداقل برسد.
وی ادامه داد: همه اعضای شورا هنگامی كه به مناطق می روند ملاقات های عمومی دارند و در دفاتر خود هم اعتراضات در این خصوص را بررسی می كنند اما بطور قطع هنر این نیست كه روزانه جای سه نفر ۳۰ نفر اعتراضاتشان بررسی شود بلكه هنر این است كه ساز و كار طوری طراحی شود كه تعداد اعتراضات از ۳۰ نفر به سه نفر كاهش پیدا كند. بر همین مبنا فردا هم زمان با روز شهرسازی در هفته تهران از چهار سرویس جدید هوشمند در فرایند صدور پروانه رونمایی خواهد شد.
وی در مورد دستاوردهای هفته تهران هم اظهار داشت: هفته تهران فرصتی برای بازخوانی تهران خواهد بود و امسال هم هر روز این هفته عنوانی دارد كه توجهاتی به ما می دهد تا مبنای شكل گیری ایده های موثر برای شهر باشد.
منبع:

1398/07/16
15:08:11
5.0 / 5
4479
تگهای خبر: انتظامی , ترافیك , خدمات , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
بیمه خانه Bime khane