اندر احوالات گدایان تهران، جرمی كه مجازات بازدارنده ندارد

اندر احوالات گدایان تهران، جرمی كه مجازات بازدارنده ندارد

به گزارش بیمه خانه مدیركل اجتماعی و فرهنگی استانداری تهران از ثبت اطلاعات متكدیان در سامانه جامع لطمه دیدگان اجتماعی در آینده نزدیك آگاهی داد و اظهار داشت: با استقرار و بكارگیری این سامانه، كل اطلاعات در كشور از متكدیان در سامانه ثبت خواهد شد و در حقیقت 31 استان به سامانه متصل می شوند.


به گزارش بیمه خانه به نقل از ایسنا، فرزانه مروستی در جمع خبرنگاران در تشریح اقدامات استانداری تهران در برخورد با پدیده تكدی گری در سطح این استان، اظهار داشت: دو گروه درگیر لطمه تكدی گری هستند؛ متكدیان و كودكان خیابانی. كودكان خیابانی درگیر فعالیتی هستند كه ما آنرا تكدی گری پنهان یا شبه تكدی گری می نامیم. قوانین و مقررات موجود در این خصوص شامل بخشنامه ساماندهی كودكان خیابانی مصوب هیئت وزیران سال۱۳۸۴ و بخشنامه ساماندهی متكدیان مصوب ۱۳۷۸ شورای عالی اداری است كه بعنوان اسناد بالادستی تكلیف استانداری را در برخورد با این پدیده مشخص كرده است.
موانع مقابله با تكدی گری در تهرانوی اضافه كرد: در این اسناد استانداران بعنوان رئیس كار گروه اجتماعی و فرهنگی استان و فرمانداران بعنوان رئیس این كارگروه ها در سطح شهرستان ها هماهنگ كننده و ناظر بر حسن اجرای بخشنامه توسط دستگاه ها هستند. هر چند باید بدانیم مقابله با تكدی گری با وجود وجود قوانین بازدارنده، با محدودیت ها و مشكلاتی هم روبرو است؛ همچون كمبودهای زیرساختی مانند فضای اردوگاهی با وجود جمعیت بالای درگیر با این پدیده یا عدم تناسب مجازات با جرم.
جرمی كه مجازات بازدارنده نداردوی افزود: بااینكه در قانون مجازات اسلامی تكدی گری جرم محسوب می گردد و درحال حاضر متكدیان جمع آوری شده با دستور قضایی در سامانسراهای شهرداری نگهداری می شوند، اما بنظر می رسد این مجازات نتوانسته است بازدارنده باشد و افراد متكدی گاهی برای چندمین بار به این مراكز ارجاع داده می شوند. از طرفی ظرفیت نگهداری این مراكز هم محدود است.
وی اشاره كرد: قانونگذار مجازات تكدی گری را ۳ ماه تا یك سال حبس و استرداد كلیه اموال جمع آوری شده از این راه، پیش بینی كرده اما امیدواریم رویكردهای جدید نظیر مجازات های جایگزین حبس بتواند ما را وارد اقدام اثربخشی در مقابله با این پدیده كند. رویكردهای قضایی نوین در كشور ما ضمن جلوگیری از اتلاف منابع مالی و معنوی كشور بوسیله درگیر كردن مجرم در فعالیت های اجتماعی اثربخش از وی فردی متعهد نسبت به جامعه و پاسخگو نسبت به اقدام مجرمانه خود خواهد ساخت كه امیدواریم با كمك و مساعدت دستگاه قضایی از این رویكرد در برخورد با پدیده تكدی گری بهره بریم.
متكدیان حرفه ای و گردش مالی بالای تكدی گری در تهرانمدیركل اجتماعی و فرهنگی استانداری تهران در بخش دیگری از صحبت های خود درباره رقمی كه روزانه در سطح استان تهران مردم به متكدیان كمك می كنند و درآمد متكدیان در سطح شهر، اظهار داشت: واقعا در این خصوص نمی توان رقم دقیقی را اعلام و یا تایید نمود. بعضی از متكدیان حرفه ای كه شرایط ترحم برانگیزی دارند، درآمد بیشتری هم كسب می كنند. معمولا سالخوردگان، زنان، كودكان و افرادی كه دارای نقص جسمی هستند، نسبت به مردان جوان و میانسال درآمدشان بیشتر است. همین طور دیگر متكدیانی كه از شیوه های حرفه ای استفاده می نمایند مثلا به بهانه خرید دارو یا در راه ماندگی در طول روز مبالغ زیادی را به جیب می زنند؛ اما آنچه مسلم است گردش مالی بسیار بالای پدیده تكدی گری است.
وی اضافه كرد: هرگاه پدیده هایی از این دست در جامعه افزایش می یابد، باید بدانیم اقتصاد پر رونقی در آن وجود دارد؛ پس افزایش كودكان خیابانی و متكدیان بزرگسال ما را باید نسبت به سوداگران این پدیده هوشیار سازد.
ضرورت به روز شدن قوانین اجتماعیوی در پاسخ به سوالی درباره میزان موفقیت طرح های اجرایی در حوزه ساماندهی متكدیان در استان تهران اظهار داشت: در كشور قوانین خوبی در این عرصه وجود دارد؛ هرچند كه گاهی ضعف اجرا مانع دستیابی به هدف می شود. غیر از این لازم است گاهی قوانین موجود هم برمبنای شرایط جامعه به روز شوند. موضوعات اجتماعی سیال هستند؛ به شكلی كه شكل و نوع آن هر روز با روز قبل متفاوت است؛ پس بخشنامه ها هم باید مدام اصلاح و متناسب وضعیت جامعه باشد.
وی اضافه كرد: مبارزه با تكدی گری یك كار گروهی است كه اگر بخش های دولتی و غیردولتی با هم همكاری و همفكری كنند، اساسا محقق شده و اگر هركدام از بخش ها عقب نشینی كنند، این معضل حل نخواهد شد. در حل معضل تكدی گری از شهرداری و نیروی انتظامی كه جمع آوری را به عهده دارند تا دستگاه قضایی كه حكم می دهد و همین طور سازمان های مردم نهاد و رسانه ها كه فرهنگ سازی می كنند و همین طور مردم باید برخورد مناسب در مقابله با این پدیده داشته باشند؛ هریك از این موارد حلقه هایی هستند كه هركدام نباشند، كار به سرانجام نمی رسد. آنچه مد نظر است تحت عنوان ساماندهی متكدیان از جمع اوری تا نگهداری و توانمندسازی یك پروسه است كه نقش مردم بعنوان حلقه اصلی غیرقابل انكار است.
نقش فرهنگسازی در مقابله با تكدی گریمروستی درباره ریشه های تكدی گری در تهران و مطالعات این حوزه اظهار داشت: در حوزه تكدی گری مقالات بسیاری نوشته شده است و كارهای بسیار خوبی در دفتر امور اجتماعی انجام شده است. بخشنامه ساماندهی متكدیان نیز دست آوردی است كه برمبنای جمع اوری نظرات و مطالعات كاربردی در سال های مختلف، در سال ۱۳۷۸ تدوین و تصویب گردید. هم اكنون مطالعات تطبیقی بسیاری نیز در این عرصه صورت گرفته است. آخرین و شاید بتوان گفت جامع ترین دستورالعمل در برخورد با لطمه دیدگان اجتماعی همچون متكدیان و كودكان خیابانی دستورالعمل راه اندازی مجتمع فوریت های خدمات اجتماعی شهر تهران مصوب شورای اجتماعی كشور در سال ۱۳۹۳ است كه بر گرفته از تحقیقات و مطالعات كاربردی در این حوزه می باشد.
وی درباره نقش فرهنگسازی در مقابله با این پدیده گفت: نگاه مردم تبریز به تكدی گری بعنوان یك عمل هنجارشكنانه و ضد اجتماعی و عملكرد قوی موسسه مردمی سرای مستمندان، برای سال های طولانی تبریز را به شهر بدون گدا بدل كرد.
وی افزود: مسئولیت پذیری اجتماعی بحث فرهنگی دیگری است كه از گرایش افراد به گدایی و سربار جامعه بودن جلوگیری می كند. شاید بتوان گفت از صفات بارز فرد متكدی حداقل مسئولیت پذیری فرد نسبت به خود و جامعه است. اساسا بحث های فرهنگی با كمك رسانه ها به پیش می رود و تغییر نگاه شهروندان در مواجهه با متكدیان نیازمند كمك رسانه ها است؛ باید شهروندان متوجه شوند كه در مواجهه با متكدیان دلسوزی نیاز نیست تا به تدریج این معضل رفع گردد.
وی اشاره كرد: بخش دیگر تشدید كننده این معضل تنش های سیاسی و امنیتی در خاورمیانه است كه سبب مهاجرت از مرزهای شرقی به سمت كشور ما شده است؛ ایران اسلامی بعنوان كشوری آرام، فضای خوبی است برای حضور مهاجرینی كه شغل تكدی گری را منبع كسب درآمد برای خود و فرزندان شان برگزیده اند و لازم است جرم بودن این عمل به آنها تفهیم شود.
جمعیت متكدیان در پایتختمدیركل اجتماعی و فرهنگی استانداری تهران درباره جمعیت و تعداد متكدیان در سطح استان تهران نیز اظهار داشت: آمار دقیقی از این افراد نداریم و سالانه در چارچوب طرح های جمع آوری، آماری بین دو تا سه هزار نفر در مراكز نگهداری می شوند. در حقیقت آمار متكدیان كه جزء جمعیت های پنهان محسوب می شوند از دقت لازم برخوردار نیست و چون هنوز ثبت اطلاعات بایومتریك صورت نمی پذیرد، نمی توان با جسارت در مورد صحت این اطلاعات سخن گفت.
ثبت اطلاعات متكدیان در سامانه جامع لطمه دیدگان اجتماعی؛ بزودیوی اضافه كرد: یكی از برنامه هایی كه سازمان اجتماعی كشور در ثبت اطلاعات متكدیان در دستور كار دارد، سامانه جامع لطمه دیدگان اجتماعی است؛ به شكلی كه افرادی كه وارد مركز نگهداری می شوند، مشخصات آنها به همراه اسكن قرنیه چشم و اثر انگشت ثبت می شود. این كار برای معتادان متجاهر انجام می شد و مقرر شده برای متكدیان نیز صورت گیرد. هم اكنون كارها نهایی شده و تا هفته های ْآینده مراكز استان تهران هم مجهز به این سامانه خواهند شد.
مروستی اشاره كرد: با استقرار و بكارگیری این سامانه كل اطلاعات در كشور از متكدیان در سامانه ثبت خواهد شد و ذخیره می شود. در حقیقت ۳۱ استان به این سامانه متصل می شوند و فردی كه یكبار در مركز نگهداری وارد می شود، اطلاعاتش ثبت می شود. در این شرایط اگر فردی از تكدی گری در استانی ناامید شود و به استان دیگری مهاجرت كند، استان مقصد متوجه می شود كه فرد متكدی سابقه دار است.
جرم انگاری تكدی گری برای مردان خارجیوضعیت زنان و كودكان متكدی غیرایرانیوی درباره اتباع خارجی كه مبادرت به تكدی گری می كنند نیز اظهار داشت: هم اكنون در حوزه اتباع بزرگسال مرد تكدی گری خیلی كم است؛ چونكه قوانین طرد آنها بسیار جدی است. این كار جرم است و به محض اینكه مرد غیر ایرانی به خاطر ارتكاب به این جرم دستگیر شود، از كشور طرد خواهد شد؛ اما درباره كودكان و زنان بی سرپرست برمبنای تعهدات ما به كنوانسیون های بین المللی محدودیت هایی وجود دارد.
وی افزود: هم اكنون ۸۶ درصد متكدیان در حوزه كودكان از اتباع خارجی هستند. آنچه كه باید مدنظر قرار گیرد این است كه مردان و زنان غیر ایرانی نه به صورت مستقیم بلكه هدایتگر این كودكان محسوب می شوند؛ به طوریكه كه معمولا فرد بزرگسالی ۴ الی ۵ بچه را سر چهارراه به گدایی وادار می كند. البته تكلیف قانون در برخورد با این قبیل افراد مشخص است. بزرگسالی كه كودكی را به گدایی وادار كند، برابر قانون سه ماه تا یك سال حبس دارد و اساسا برای بزرگسال غیرایرانی كه مرتكب چنین جرمی شود، بحث طرد از كشور حتما اجرا خواهد شد.
وی اشاره كرد: برای كودكان خارجی تنها كه بدون سرپرست به كشور وارد شده اند، پیگیری هایی بوسیله سفارت افغانستان انجام می شود و تعیین تكلیف خواهند شد و با همكاری سفارت زمینه بازگشت آنها به كشور و خانواده شان فراهم خواهد شد.
مافیای تكدی گری در تهرانمروستی درباره نحوه برخورد با مافیا تكدی گری در استان تهران نیز اظهار داشت: اطلاعاتی توسط شهرداری و نیروی انتظامی از افرادی كه بامداد ها كودكان و حتی بزرگسالان را به سر چهارراه ها می آورند و شبها نیز جمع آوری می كنند، دسته بندی شده است. پس در حال پیگیری های قضایی و انتظامی برای برخورد با این افراد هستیم. سال قبل نیز چند نمونه برخورد با این افراد انجام شد.
وی با تاكید بر اینكه برخی مخالف وجود باند و مافیا در این عرصه هستند، اضافه كرد: حتما گروه های سازماندهی شده وجود دارند كه از كودكان و زنان برای تكدی گری سرچهارراه ها استفاده می نمایند. اساسا اعتقاد داریم این مدل كار كردن بچه ها سازماندهی شده است؛ به شكلی كه یك بزرگسال مدیریت و سازماندهی كودكان را انجام می دهد و حتی مسیر و جای آنها را مشخص می كند.
دلسوزی جایز نیستمدیركل اجتماعی و فرهنگی استانداری تهران خطاب به همه شهروندان اظهار داشت: شهروندان باید بدانند دلسوزی در مورد متكدیان جایز نیست. اگر در این فضا می خواهید به بچه ها كمك كنید و به دنبال كمك و صیانت از حقوق آنها هستید، به هیچ عنوان به آنها كمك مالی نكنید؛ چراكه در این صورت این افراد هر روز محتاج تر می شوند و هیچ مشكلی از آنها حل نخواهد شد. تا زمانی كه ما كمك می نماییم و پول می دهیم، بزرگسال می فهمد این منبع درآمد خوبی است و این كودكان وادار به تكدی گری در معابر می شوند.
منبع:

1398/06/23
13:53:21
5.0 / 5
4852
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
بیمه خانه Bime khane