در گفت وگو با بیمه خانه اعلام شد

چگونگی اندازه گیری آلاینده ازن، بازبینی دستورالعمل اعلام شاخص آلودگی هوای تهران

چگونگی اندازه گیری آلاینده ازن، بازبینی دستورالعمل اعلام شاخص آلودگی هوای تهران

به گزارش بیمه خانه مدیر واحد پایش شركت كنترل كیفیت هوای تهران ضمن توضیح اینكه آلاینده ازن در تهران چگونه اندازه گیری و اعلام می شود، اظهار داشت: مقرر است كه در دستورالعمل اعلام آلودگی هوا در تهران تغییراتی صورت گیرد.


به گزارش بیمه خانه به نقل از ایسنا، ازن آلاینده ای ثانویه است كه از راه واكنش شیمیایی بر اثر تابش آفتاب و برخورد با عناصری مانند تركیبات آلی فرار (VOC) تولید می شود. این آلاینده حدود دو سال است كه هوای تهران را در فصل گرم سال آلوده می كند. آلاینده ازن سال قبل ۱۶ روز از هوای پایتخت را در شرایط ناسالم برای گروه های حساس قرار داد و طی امسال هم تابحال هوای تهران را ۱۱ روز در شرایط ناسالم برای گروه های حساس و یك روز در شرایط ناسالم برای همه گروه ها قرار داده است.

محسن روشنی مدیر واحد پایش شركت كنترل كیفیت هوای تهران درباره چگونگی اندازه گیری آلاینده ازن و نام شاخص آن به ایسنا اظهار داشت: غلظت آلاینده ازن مانند هر آلاینده دیگری قابل تبدیل به شاخص كیفیت هوا (AQI) است. برای تسهیل در اطلاع رسانی وضعیت آلودگی هوا برای همه اقشار جامعه به جای استفاده از غلظت ها و واحدهای مختلف و پیچیده از شاخص AQI كه عددی بدون بُعد است، استفاده می شود.

روشنی اضافه كرد: این شاخص برپایه حدود مجاز هر آلاینده محاسبه می شود و طبقه بندی آن هم برای مشخص كردن غلظت آلاینده ها با هم یكسان است. ازاین رو شاخص ازن هم مانند ذرات معلق و آلاینده های دیگر زمانی كه بین صفر تا ۵۰ باشد در شرایط پاك، بین ۵۱ تا ۱۰۰ سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای همه و ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم می باشد.

وی در ادامه با اشاره به اینكه برای اعلام شاخص كیفیت هوا در تهران شاخص هر آلاینده به صورت جداگانه برای تمامی ایستگاه های شهر تهران محاسبه می شود، خاطرنشان كرد: پس از این كار بیشترین میزان شاخص در هر ایستگاه بعنوان شاخص آن ایستگاه اعلام می شود و در واقع شاخص هر آلاینده ای كه بالاتر باشد بعنوان آلاینده شاخص آن ایستگاه گزارش می شود.

مدیر واحد پایش شركت كنترل كیفیت هوا در ادامه اظهار داشت: برای محاسبه شاخص آلودگی هوا در شهر تهران میانگین شاخص هر یك از آلاینده ها در تمامی ایستگاه ها محاسبه و گزارش می شود البته شهروندان می توانند میزان بیشینه و جزئیات وضعیت شاخص آلاینده های مختلف در هر یك از ایستگاه های شركت كنترل كیفیت هوا را از راه وبسایت و اپلیكیشن موبایلی این شركت مشاهده كنند.

روشنی اضافه كرد: برای مثال اگر در یك روز غلظت ذرات معلق و ازن فراتر از حد مجاز باشد شاخص میانگین آلاینده ای در آن روز بعنوان آلاینده معیار اعلام می شود كه عدد بالاتری داشته باشد چون كه آلاینده ای كه عدد بالاتری داشته باشد تأثیر منفی بیشتری روی سلامت افراد می گذارد البته جزئیات اطلاعات تمامی آلاینده ها به تفكیك ایستگاه ها در بولتن های مربوطه گزارش می شود.

مدیر واحد پایش شركت كنترل كیفیت هوای تهران با اشاره به اینكه اندازه گیری آلاینده ازن نسبت به سایر آلاینده ها سخت تر است، اظهار داشت: نگهداری و دقیق تر شدن ایستگاه های سنجش كیفیت هوا سبب شده كه طی چند سال گذشته ازن بعنوان یك آلاینده در فصل گرم سال معرفی شود. از جانب دیگر كاهش ذرات معلق در هوا سبب تولید بیشتر ازن می شود چون كه نور خورشید مستقیم جذب زمین می شود و در نتیجه ازن افزایش می یابد.

روشنی افزود: شاخص ازن هم مانند سایر آلاینده ها به صورت میانگین اعلام می شود چون كه برپایه دستورالعمل موجود و مورد توافق وزارت بهداشت، سازمان حفاظت محیط زیست و سایر دستگاه ها، اعلام شاخص كل شهر برپایه میانگین شاخص صورت می گیرد.

روشنی در انتها خاطرنشان كرد: با عنایت به اینكه شاخص آلودگی هوای تهران در هر منطقه متفاوت با منطقه دیگر است، قرار شده كه این دستورالعمل بازبینی شود و در اعلام میزان شاخص آلاینده تغییراتی صورت گیرد.
1398/04/11
13:38:52
5.0 / 5
5180
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
بیمه خانه Bime khane