در همایش روز جهانی ام.اس عنوان شد

ام اس خاص شود، تهران برای معلولان مناسب سازی شود

ام اس خاص شود، تهران برای معلولان مناسب سازی شود

به گزارش بیمه خانه در همایش روز جهامی «ام اس» ضمن تاكید بر لزوم پشتیبانی از این بیماران و خاص شدن این بیماری، از معلولیت پایتخت به جهت نداشتن شرایط مساعد به منظور پذیرش افراد كم توان، انتقاد شد.


به گزارش بیمه خانه به نقل از ایسنا، همایش روز جهانی «ام اس» با شعار «با هم ام اس را شكست دهیم» روز گذشته (جمعه ۲۴ خرداد) در سالن همایش های دانشگاه علوم پزشكی تهران برگزار گردید.
مژگان قهاری - متخصص مغز و اعصاب و مبتلا به بیماری ام اس، ضمن بیان نكات حائز اهمیت در این رابطه به طرح پیشنهادات و مطالبات این جمعیت پرداخت.
وی با تاكید بر قرارگرفتن بیماران ام اس جز بیماران خاص اظهار داشت: شمار ثبت شده افراد مبتلا به بیماری ام اس در كشور ۷۰ هزار نفر است، روزانه هم تعدادی با حضور در انجمن ام اس بعنوان بیمار جدید ثبت نام می كنند و این نشان دهنده این است كه در كشور روز به روز آمار افراد مبتلا افزایش می یابد؛ این در شرایطی است كه متأسفانه امكانات برای تردد افراد ناتوان در سطح شهر صفر است.
قهاری اظهار داشت: به دنبال بیماری ام اس بیماران احتیاج به خدمات مشاوره ای دارند تا توان كنار آمدن با بیماری را داشته باشند. در این میان دریافت خدمات توانبخشی فیزیوتراپی، كار درمانی، گفتار درمانی و آب درمانی بسیار اهمیت دارد.
این متخصص مغز و اعصاب همینطور به هزینه زیاد عرضه مشاوره به بیماران ام اس اشاره نمود و اضافه كرد: این مهم از دیگر مطالبات این افراد است و لازم است مسئولان بهزیستی به این امر توجه داشته باشند.
قهاری ضمن تاكید بر قرار گرفتن افراد مبتلا به ام اس جز بیماران خاص اظهار داشت: اینكه بیماری ام اس بعنوان بیماری خاص تبدیل گردد، دیگر مطالبه این افراد بوده با این تفاسیر سوال این است كه بنیاد بیماری های خاص به صورت شفاف چه جایگاهی برای درمان و پشتیبانی از بیماری ام اس دارد؟
این متخصص مغز و اعصاب در ادامه با اشاره به اینكه ۱۰ درصد جامعه را افراد كم توان می سازند، اضافه كرد: این آمار فقط ام اس را شامل نمی گردد. باید توجه داشت این دسته از بیماران احتیاج به زندگی و رفت و آمد در سطح شهر دارند. ازاین رو لازم است فرهنگسازی صورت گیرد.
وی متذكر شد: باید مناسب سازی در شهر برای رفت و آمد برقرار شود. این یك خواهش است و انتظار داریم رسیدگی شود. متأسفانه تقریباً امكانات برای فردی كه ناتوان است در سطح شهر صفر است.
قهاری همینطور ضمن نامناسب خواندن خودرو های حمل معلولین تصریح كرد: متأسفانه تعداد این خودرو ها بسیار اندك بوده و در كنار آن رفتار ناشایستی با افراد معلول و كم توان می شود.
بنابر اعلام روابط عمومی انجمن ام. اس، در ادامه هم رحمت اله حافظی - عضو هیأت مدیره انجمن ام اس با اشاره به اینكه شهر تهران معلول است؛ چونكه پذیرای افراد كم توان نیست، اظهار داشت: هم اكنون میانگین سنی ۳/‏۹ درصد جمعیت كشور بیشتر از ۶۰ سال است و پیشبینی می شود طی ۳۰ سال آینده ۳۰ درصد از جمعیت كشور را افراد مسن تشكیل دهند.
وی با تاكید بر اصلاح مبلمان شهری از جانب شهرداری اظهار داشت: شهرداری می تواند در هر ۱۰۰ متر یك كنده درخت قرار دهد تا افراد مسن و كم توان، خانه نشین نشوند؛ چون كه خانه نشینی عامل افسردگی و بسیاری بیماری های دیگر است.
حافظی با اشاره به اینكه شهر ما معلول است چونكه نمی تواند پذیرای افراد كم توان باشد، متذكر شد: تحقق این مهم نیازمند یك نگرش زیبا است و الزاماً احتیاج به صرف هزینه هنگفت نیست.
ایشان در ادامه با چند سفارش پزشكی به افراد حاضر، یادآورد شد: تجربه ۲۶ سال طبابت بنده می گوید بیمارانی كه ام اس دارند با بعضی از غذاها بیماری آنها حادتر می شود.1398/03/25
17:04:21
5.0 / 5
5959
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
بیمه خانه Bime khane