ورود نانو پودرهای غیرسمی به میدان مبارزه با موش های تهران

ورود نانو پودرهای غیرسمی به میدان مبارزه با موش های تهران

بیمه خانه: در صورتیكه عدم ساماندهی درست پسماندها موجب فراهم شدن آب و غذای موش ها می شود، هوشمندی این حیوانات موذی روش های مقابله با استفاده از سموم را خیلی زود بی اثر می كند كه اینها خود عاملی می شوند تا هزینه میلیاردی مقابله با موش ها بی تاثیر و وجودشان دغدغه ای برای شهروندان قلمداد شود.


به گزارش بیمه خانه به نقل از ایسنا، موش های شهری یا رت ها، میهمان های ناخوانده ای كه در كلانشهر تهران جا خوش كرده اند و برعكس پرندگان و پروانه ها كه آلودگی هوا آنها را از تهران كوچانده خم به ابرویشان نیاورده و هر روز با انسان ها بیشتر خو می گیرند تا جایی كه روزها هم همانند شب می توان موش های شهری را در سطح شهر مشاهده كرد؛ حتی استفاده از سموم، تفنگ بادی، ارسال دود، استفاده از فوم و وجود گربه ها هم حریف این میهمانان ناخوانده نشده و همچنان شهرداری به دنبال چاره ای برای كنترل جمعیت آنهاست.
رت ها حیوانات بسیار باهوشی هستند و خیلی سریع با شرایط محیط زندگی خودرا سازگار می كنند؛ برای مثال این حیوان موذی خیلی سریع می تواند تشخیص دهد كه انسان ها خطری برایش ندارد این در حالیست كه فرار انسان ها از موش ها بدلیل ترس، صحنه ای آشنا برای ماست. حتی قسمتی از سختی مقابله با موش ها با استفاده از سموم نیز به سبب هوشمندی این حیوان است بدین سان این گونه رت ها یا موش های فاضلاب به هم زیست های باهوشی در كلانشهر تهران تبدیل گشته اند.
در همین راستا تحصیلی، مدیرعامل شركت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر تهران، در گفت و گو با ایسنا و تشریح عملكرد این شركت در كنترل جمعیت این حیوانات موذی اظهار داشت: برای نخستین بار بعد از انقلاب امر مبارزه با موش در نیمه دوم سال ۱۳۶۳ در شهر تهران با همكاری شهرداری تهران، وزارت بهداری، سازمان تحقیقات و بررسی بیماری های گیاهی و انستیتو پاستور در چارچوب طرح ضربتی و سه ماه در مناطق جنوبی شهر تهران به اجرا در آمد كه در همان سال با تأسیس سازمان ساماندهی و انتقال صنایع مزاحم و با جذب نیروهای متخصص از ادارات ذیصلاح مسئولیت مبارزه با موش از سازمان بازیافت به سازمان ساماندهی محول شد.
وی اضافه كرد: در سال ۱۳۷۸ شركت ساماندهی با تشكیل كمیته علمی مركب از اساتید دانشگاه و هیئت های علمی، انستیتو پاستور و وزارت بهداشت نسبت به بررسی و تهیه سم موش كش اقدام نمود. در همین سال همین طور جزوات آموزشی جهت چگونگی و مدیریت مبارزه با جوندگان توسط شركت ساماندهی تهیه و در نخستین ماه سال ۱۳۷۹ بین مناطق توزیع شد. تا پیش از سال ۱۳۹۲ مسئولیت كنترل جمعیت حیوانات مضر شهری بر عهده شهرداری های مناطق ۲۲ گانه، اداره كل خدمات شهری، شركت ساماندهی و ستاد محیط زیست و توسعه پایدار بوده است از سال ۱۳۹۲ تا كنون شركت ساماندهی صنایع و مشاغل به نمایندگی از شهرداری تهران عهده دار این مسئولیت است.
تحصیلی افزود: شركت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر تهران در امتداد ارتباط با مراكز علمی و پژوهشی و تخصصی و نیز سازمان حفظ نباتات وزارت جهاد كشاورزی بعنوان متولی دفع آفات كشور به صورت دوره ای ارتباط دارد و كلیه سموم موش كش را با مجوز تأیید از طرف آن سازمان خریداری می كند و بواسطه عدم سازگاری موش ها با طعمه های مصرفی نوع آنها را درباب مواد جاذب برای موش تغییر می دهد. بدیهی است كه شهرداری از مراجع رسمی و صلاحیت دار استعلامات مربوطه را انجام و بعد از ستاندن تاییدیه مبادرت به استفاده از سموم مجاز موش كش می كند.
تحصیلی درباره گونه ای كه در سطح خیابان های تهران مشاهده می شود و زاد و ولد و نحوه مقابله با آنها اظهار داشت: موش های شهری یا همان رت ها به سبب قدرت در تولیدمثل در تمام طول سال به خصوص در فصل تابستان می توانند زاد و ولد داشته باشند و در هر دوره زایمان ۱۰ الی ۱۲ نوزاد به دنیا می آورند.
وی اضافه كرد: روش كنترل و مبارزه با موش در شهر تهران به سه روش شیمیایی با استفاده از طعمه مسموم با خاصیت ضدانعقاد خون (آنتی كوآگولانت)، روش مبارزه فیزیكی با استفاده از اصلاح و بهسازی محیط، لانه كوبی و… همین طور روش مبارزه مكانیكی با استفاده از انواع تله (تله چسبی كتابی، تله كشنده و زنده گیر و…) كه با عنایت به میزان آلودگی و وضعیت منطقه مورد استفاده قرار می گیرد كه در مجموع به كل روش های یاد شده روش تلفیقی گفته می شود.
مدیرعامل شركت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر تهران افزود: همین طور استفاده از روش نوین مبارزه با موش به طریق حذف زیستگاه و انسداد فعال منافذ موش به روش تزریق گل رس به صورت آزمایشی انجام كه در صورت داشتن بازخورد مثبت این روش بعنوان یكی از روش های اصلی مبارزه در دستور كار قرار خواهد گرفت.
وی اشاره كرد: از طرف دیگر استفاده از نانو پودر غیرسمی بعنوان محصول جدید و تولید داخلی دارای مجوز از سازمان حفظ نباتات وزارت جهاد كشاورزی به صورت پایلوت در سه منطقه با بازدهی بالا مورد آزمایش قرار گرفت و جهت تسریعی در دیگر مناطق در آینده ای نزدیك مورد استفاده قرار می گیرد.

مدیرعامل شركت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر تهران در پاسخ به سوالی درباره نقش و تأثیر ساماندهی پسماندهای شهری در كنترل جمعیت رت های تهران اظهار داشت: با عنایت به وجود سه عامل اصلی آب، غذا و پناهگاه در افزایش جمعیت موش های شهری و وجود زباله ها و پسماند مواد غذایی بعنوان یكی از شاخه های اصلی یاد شده و كنترل آن می تواند تأثیر بسیار زیادی در كنترل جمعیت و جلوگیری از وفور جاندار هدف داشته كه در همین راستا بی شك نظارت بر اصناف زباله ساز و همكاری این گروه صنفی با شهرداری تهران نقش بسیار مؤثری در این خصوص خواهد داشت. بطور قطع در این عرصه نیازمند فرهنگ سازی بیشتر از پیش هستیم چونكه اقدام برخی شهروندان در رهاسازی زباله ها می تواند زمینه زیست آسان این جوندگان را فراهم آورد.
وی در ادامه با تاكید بر اینكه در نیمه جنوبی شهر تهران شاهد وجود تعداد بیشتری موش هستیم اضافه كرد: به طور كلی اگر خیابان انقلاب را خط فرضی جهت تقسیم بندی شهر تهران به دو پهنه شمالی و جنوبی در نظر بگیریم، نیمه جنوبی تهران مانند مناطق ۱۰، ۱۲، ۱۴، ۱۶، ۱۷، ۱۹، ۲۰ و … به جهت وجود بافت فرسوده شهری شامل مسكونی، انهار و…، تراكم جمعیت و نیز عدم رعایت موازین بهداشتی توسط اصناف زباله ساز مانند میوه فروشی ها، اغذیه فروشی ها، نانوایی ها و… از آلودگی بیشتری برخوردار می باشند. البته در نیمه شمالی شهر تهران نیز معضل عدم رعایت موازین بهداشتی توسط اصناف یاد شده و نیز برخی شهروندان بدلیل غذا رسانی به برخی حیوانات شهری و پرندگان مانند گربه ها و كبوترها و استفاده موش از همین پسماندهای غذایی موجب بروز مشكلات جمعیتی جاندار هدف شده است.
تحصیلی در تشریح هزینه سالیانه مقابله با این جوندگان نیز اظهار داشت: هزینه كار كنترل و مبارزه با موش در شهر تهران با عنایت به بهره گیری از نیروی انسانی، تجهیزات حفاظت فردی، اقلام مصرفی، ماشین آلات، هزینه های امور فرهنگی، آموزش و اطلاع رسانی و انجام طرح های مناسبتی مثل استقبال از مهر، بهار و… جهت مناطق ۲۲ گانه حدود 6.5 میلیارد تومان است.
وی اشاره كرد: پاكسازی و لایروبی جوی ها و انهار و تكمیل شبكه فاضلاب تهران در حقیقت هر سه عامل آب، غذا و پناهگاه را شامل می شود كه می تواند به میزان شایان توجهی جمعیت این موش ها را در سطوح شهری كنترل كند. در خیلی از كشورها كنترل جمعیت این جاندار در سطوح شهری با توسعه شبكه فاضلاب شهری و نهایتاً مسدود كردن انهار در سطح و انتقال این جاندار به سطوح زیرین زمین صورت می گیرد.

به گزارش بیمه خانه به نقل از ایسنا، عدم ساماندهی مناسب پسماندها از علل رشد جمعیت این گونه از جوندگان است؛ هرچند كه وظیفه كنترل جمعیت این حیوانات بر عهده شهرداری تهران است اما شهروندان نیز باید این فرهنگ را در سرلوحه كار خود قرار دهند كه برای موش ها تأمین آب و غذا نكنند و به معنای بهتر مدیریت پسماندها را به روشی استاندارد پیاده كنند.1398/02/31
14:50:07
5.0 / 5
5020
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
بیمه خانه Bime khane